Nikotinsiz e-sigaralar anında kan damarlarına zarar veriyor

e-sigara elektronik sigara

Yeni ve önemli bir araştırma nikotinsiz elektronik sigaraların kan damarlarına anında zarar verdiğini gösteriyor. "Vaping" olarak da bilinen e-sigara içme alışkanlığı tütün sigaralarına güvenli bir alternatif olarak pazarlanmakta. Özellikle sigara içmeyen gençler arasında popülerliği yüksek. Bununla birlikte Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar ürünün o kadar da masum olmadığını gösteriyor. E-sigara ilk içildiği andan itibaren damarlara zarar veriyor.

Nikotinsiz e-sigaralar kan damarlarını anında daraltıyor

Araştırmaya göre e-sigara tamamen nikotinsiz olsa bile tek bir kullanımı bile vücudun kan damarlarına zarar vermeye yetiyor. Vaping'in kısa vadeli etkilerini incelemek isteyen araştırmacılar, sigara içmeyen sağlıklı 31 yetişkin üzerinde MRI incelemeleri yaptı. İncelemeler nikotinsiz e-sigara içmeden önce ve sonra yapıldı.

e-sigaralar
Kısa vadeli zararları tütün sigaradan daha yüksek

MRI öncesi ve sonrası verileri karşılaştırıldığında tek bir kullanımın bile kalça ve bacağa kan sağlayan büyük (femoral) arterde kan akışı azalmasına ve endotel fonksiyonunun bozulmasına neden olduğu anlaşıldı. Kan damarlarının iç yüzeyini kaplayan endotel, uygun kan dolaşımını sağlamaktadır. Endotel hasar gördüğünde arterler kalınlaşır ve kalp ile beyine kan akışı kesilerek durum kalp krizi veya inme ile sonuçlanabilir.

E-sigara sıvısı nispeten zararsız olsa da buharlaşma işlemi propilen glikol ve gliserol gibi molekülleri toksik maddelere dönüştürebiliyor. Nikotinin kendi zararlı etkilerinin ötesinde, buharlaşma süreci tek başına vücudun vasküler fonksiyonu üzerinde ani zarar verici etkiler yaratıyor.

Çalışma nasıl yapıldı?

E-sigaralar içerisindeki sıvıyı kullanıcının ciğerlerine soluduğu aerosole dönüştüren pilli cihazlardır. Sıvı aromaların yanı sıra bağımlılık yapıcı nikotin de içerirler. E-sigaranın tütünlü sigara içmeye göre sağlığa daha az zararlı olabileceği konusunda fikir birliği olmakla birlikte e-sigaraların tehlikeleri belirsizliğini koruyor.

e-sigara zararları
Nefes tutma denemesinde kan akışı hızı başta azalıp ardından yalnızca yüzde 40'a kadar yükseliyor

Çalışmada araştırmacılar propilen glikol ve gliserol içeren ancak nikotin bulundurmayan bir e-sigaranın tütün aromasıyla etkileşimini inceledi. Katılımcılardan 16 saniyede bir cihazdan üç saniye boyunca nefes çekmeleri istendi. Grup vasküler reaktiviteyi değerlendirmek için kalça damarlarını önce sıkarak daralttılar ve sonra serbest bırakıldığında kanın ne kadar hızlı aktığını ölçtüler. Vasküler fonksiyonun nasıl değiştiğini görmek için bacaktaki femoral arteri ve veni çok parametrik bir MRI prosedürü ile taradılar.

Sonuçlar

Araştırmacılar elektronik sigara kullanımının öncesi ve sonrasında vasküler fonksiyondaki farklılıkları belirlemek için istatistiksel bir analiz gerçekleştirdi. Buna göre femoral arterin genişleme kapasitesinde ortalama %34 azalma olduğu ilk sonuçlar arasındaydı. E-sigaraya maruz kalma tepe kan akışında %17.5, venöz oksijende %20 ve damar sıkılığının serbest bırakılmasından sonraki kan ivmesinde yüzde 25'lik düşüşe neden oldu. Bu bulgular vaping'in kan damarlarının iç yüzeylerinde büyük değişikliklere yol açtığını açıklıyor.

Bilim adamları e-sigaraların zararlı olmadığı iddialarının yanlış olduğunu ve birçok e-sigara kullanıcısının su buharı soluduğunu düşündüğünü belirtiyor. Sıvının içinde bulunan tat vericiler, çözücüler ve katkı maddeleri insanların solunum sistemi ve kan damarlarına ciddi zararlar veriyor.

Bu çarpıcı sonuçlar daha önce hiç sigara içmemiş insanların yalnızca tek bir e-sigara kullanımının elde edildi. Düzenli olarak içen insanlardaki hasarın boyutu endişe uyandırıyor. Sırada bu konuda bir araştırma yapılacak.

Aynı araştırma grubu geçtiğimiz yıl e-sigaralara pasif şekilde maruz kalmanın vasküler inflamasyona neden olduğunu bulmuştu.

Nikotinsiz e-sigaralar anında kan damarlarına zarar veriyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/saglik/