Nobel Ödülü ile Olimpiyat Altın Madalyasının Maddi Değeri

Altın madalyaların değeri sahip oldukları altın cinsine göre belirlenmez.

Yazar Burcu Kara
olimpiyat altın madalyası

Nobel ödülü, Nobel Vakfı'nın insanlığa örnek teşkil ettiğini düşündüğü bilimsel araştırma, yazı ve eylemleri onurlandırmak için verilir. Beraberinde diploma, madalya ve nakit ödül ile birlikte gelir. Olimpiyat altın madalyası ise hem metal değeri hem de tarihi değeri bakımından son derece önemlidir. Bu anlamda önce Nobel ödülünün ne kadar değerli olduğuna bakalım. Ardından Olimpiyat altın madalyasının bugünkü değerine göz atalım.

Nobel Ödülü ve Olimpiyat Altın Madalyası Açık Artırmayla Satılabilir

nobel ödülü değeri
Her Nobel madalyası 24 karat altınla kaplı 18 karat yeşil altından oluşur ve değeri 10 bin dolardan fazladır.

Nobel Ödülünün Değeri

Her yıl Nobel Vakfı, sıradaki Nobel ödülü için verilecek nakit para miktarına karar verir. Para ödülü 8 milyon SEK'tir (yaklaşık 1,1 milyon ABD doları). Bazen bu tek bir kişiye gider veya ödül iki veya üç kişi arasında paylaştırılabilir.

Bir Nobel madalyasının tam ağırlığı değişir. Ancak her bir madalya, ortalama ağırlığı yaklaşık 175 gram olan, 24 ayar (saf) altınla kaplı 18 ayar yeşil altından oluşur. 2012 yılında 175 gram altın 9.975 dolar değerindeydi. Modern Nobel Ödülü madalyası bugün 10.000 dolardan fazladır.

Madalya açık artırmaya çıktığında değeri altın ağırlığından çok daha fazladır. 2015 yılında Nobel ödüllü Leon Max Lederman'ın Nobel ödülü müzayedede 765.000 dolara satıldı. Lederman'ın ailesi parayı, bilim adamının demansla olan savaşıyla ilgili tıbbi faturaları ödemek için kullandı.

Nobel ödülü, ödülü kazanan kişi ile ilişkili kuruluş veya üniversite için prestij anlamına geliyor. Okullar ve şirketler bu ödüle layık olabilecek öğrenci ve araştırmacıları kendilerine çekmek için hibeler ayırmaktadır. Sağlık Ekonomisi Dergisi'nde yayınlanan 2008 tarihli ilginç bir çalışma, Nobel ödüllü insanların akranlarından bir ila iki yıl daha uzun yaşadıklarını göstermiştir.

Olimpiyat Altın Madalyasının Değeri

Olimpiyat altın madalyası da müzayede edildiğinde değeri metal değerini katlar.
Olimpiyat altın madalyası da müzayede edildiğinde değeri metal değerini katlar.

Olimpiyat altın madalyaları, 1912 Stockholm Oyunlarından bu yana katı altından yapılmamıştır ancak metal içeriği bakımından hala değerlidir. Madalyanın %92,5'i gümüştür (som gümüş) ve en az 6 mm 24 karat altınla (saf altın) kaplıdır. Kalan %7,5 ise bakırdır.


İlgili: Modern Olimpiyat'ın tarihi: 1896 oyunları ve sonrası


Olimpiyat madalyalarının bileşimi, modern madalyaların değerinin bir oyundan diğerine çok fazla değişmemesini sağlamak için sürekli kontrol edilir. 2012 Yaz Olimpiyatları'nda verilen altın madalyanın tahmini değeri 620.82 dolardır (1 Ağustos 2012'de madalyalar dağıtılırken). Her altın madalya, 302,12 dolar değerinde 6 gram altın ve 318,70 dolar değerinde 394 gram gümüş içerir. 2014 Soçi Kış Olimpiyatları madalyaları, 2012 madalyaları ile aynı çaptaydı (100 mm). Ancak gümüş ve altının değeri zaman içinde değişti. 2014 Kış Olimpiyatları madalyası bu oyunlar sırasında yaklaşık 550 dolar değerli metalden oluşuyordu.


İlgili: Antik Olimpiyat Tarihi: İlk Antik Yarışmalar ve Oyunlar


2012 Yaz Olimpiyatları'nda verilen altın madalyaların her biri 400 gram ağırlığıyla son derece ağırdı. Yine de bazı eski madalyalar hala daha değerlidir çünkü daha fazla altın içermektedirler. Örneğin, 1912 Stockholm Olimpiyatları'ndaki altın madalya (katı altın) bugün 1207,86 dolar etmektedir. 1900 Paris oyunlarında kazanılan madalya 2667,36 dolar değerindedir.

Altın madalyaların değeri sahip oldukları altın cinsine göre belirlenmez. Müzayedeye koyulduklarında genellikle taşıdığı metalin değerini aşan yüksek fiyatlar verilir. Örneğin, 1980 Olimpiyat Erkekler Hokey Takımı'na verilen altın madalya, 310.000 doları aşan bir teklif almıştır.

Nobel ödülü ile Olimpiyat altın madalyasının değeri nedir yazımız burada son buldu. Bunun gibi daha fazlası için https://evrenatlasi.com/k/tarih-kultur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.