Norveç Orman Kedisi: Özellikleri ve Bakımı

Norveç orman kedisi evcilleştirilmeden önce avcıydı. O nedenle hala yüksek proteinli beslenmeyi sever. Bol et yemek ister.

norveç orman kedisi

Norveç orman kedisi, yüzü gerçek bir aslanı andıran Maine coon kedisine benzerliği ile dikkat çeker. Büyük kedilerdir ve Viking'lerin evcil hayvanı olmuştur. Norveç orman kedisi bu nedenle "wegie" kısa adıyla bilinir. İskandinav mitolojisinde geçen birkaç hayvandan biridir. Norveç orman kedisinin köken itibariyle Türk kedisi olduğuna dair yaygın bir görüş var.

Norveç Orman Kedisi Hakkında Bilgiler

  • Bilimsel adı: Felis catus
  • Yaygın isimleri: Norsk skogkatt, Norsk skaukatt veya Norsk granskogskatte
  • Boyut: 13 – 45 cm
  • Ağırlık: 6 – 9 kg
  • Ömrü: 14 – 16 yıl
  • Post rengi: Beyaz, siyah, kırmızı, krem, tekir, tarçın
  • Göz rengi: Yeşil, altın, altın-yeşil

İlgiyi seven ancak doğrudan talep etmeyen, kendini aileden gören bir kedi türüdür. Oyundan hoşlanır ve evde barındırmak için uygundur. Karakteri itibariyle kucak kedisi değildir. Sıklıkla bağımsız hareket etmeyi sever. Diğer kedi türleri kadar vokal olmadıklarından seslerini nadiren duyururlar.

Norveç Orman Kedisinin Karakteristik Özellikleri:

Sevgi seviyesi: OrtaOyunculuk: Yüksek
Cana yakınlık: OrtaEnerji seviyesi: Yüksek
Çocuk dostu: YüksekZeka: Yüksek
Hayvan dostu: YüksekVokal yatkınlık: Düşük
Egzersiz ihtiyacı: OrtaTüy dökme miktarı: Yüksek

Norveç Orman Kedisinin Tarihçesi

Ülkelerin resmi hayvanları olduğu gibi Norveç'in resmi hayvanı bu orman kedisidir. Köken itibariyle ülkeye yüzlerce ya da binlerce yıl önce geldiğine inanılıyor. Türklerin bu çok sevdikleri kediyi kuzey ile yaptıkları ticaretlerde yanlarında taşıdığı düşünülmektedir. Haçlı seferlerinden getirildiğine de inanılır.

Norveç orman kedisi
Doğal avcı olduklarından bol etle beslenmeyi severler

İskandinav mitolojisinde ve masallarında en çok yer verilen türlerden biridir. "Skogkatt" adı "orman kedisi" anlamına geliyor. Tanrıça Frejya'nın at arabasını savaşta bu devasa kedilerin sürdüğü anlatılır. Thor bir güç gösterisinde Loki'nin oğluna yenilmiştir. Çünkü Loki'nin oğlu orman kedisi kılığına bürünmüştür.

Uzun tüylü, üçgen başlı ve badem gözlü bu hayvanlar çoğu ev kedisinden büyüktür. Çift katlı postları kışın kusursuz koruma sağlar. İlk kez 1930'lu yılların sonunda popülerlik kazandıktan sonra ülkede Norveç Orman Kedisi Kulübü kuruldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında yapılan çapraz çiftleştirmeler kediyi neredeyse yok olma noktasına getirdi ancak kulüp bunu önlemeyi başardı.

Norveç Orman Kedisinin Bakımı

Özel durumlar gerekmedikçe yıkanması gerekmez. Zira kürkleri suya dayanıklıdır. Ancak her hafta taranmaları gerekir. Bunun için paslanmaz çelik tarak ya da kaygan fırça kullanılabilir. Norveç orman kedisi ilkbahar ve kış olmak üzere yılda iki kez tüy döker. Bu dönemlerde haftada iki ya da üç kez taranmaları gerekir.

Tüm kediler gibi düzenli diş bakımına ihtiyaç duyarlar. Peridontal hastalıkları önlemek için dişlerini haftada bir kez fırçalayın. Yine aynı zaman dilimi içerisinde gözlerinin kenarlarını silin. Her göz için ayrı bir temiz bez kullanarak çapraz mikrop bulaştırma riskinden kaçının.

Ormanda yaşayan bir tür olarak üstün tırmanma becerilerini göstermekten çekinmezler. Kedi kulesi ya da ağacı alarak Norveç orman kedisinin tırmanma tutkusuna yardımcı olabilirsiniz. Çok iyi fare avcıları olduklarından ahırları ve evleri korumaya yardımcı olmuşlardır. Avlanma becerileri Viking gemilerinde kullanılmalarını sağladı.

Yüksek enerjilerini lazer yakalama oyunu gibi oyunlarla harcamalarını sağlayabilirsiniz. Olgunlaşmaları beş yıl sürdüğünden uzun süre yavru kedi alışkanlıkları gösterirler.

Norveç Orman Kedilerinin Sağlık Sorunları

Norveç orman kedisi doğal bir türdür. Bu nedenle kırma türlerde görülen yaygın sağlık problemlerine sahip olmazlar. Doğumdan sonra DNA testi yaptırarak kedinizin potansiyel sağlık risklerini öğrenebilirsiniz. Bu kediler genel olarak oldukça sağlıklıdır. Ancak yatkın oldukları bazı hastalıklar da var:

  • Tip 4 glikojen depolama hastalığı: Bu hastalıkta kediler doğumdan önce ya da kısa süre sonra ölür. Kalıtsaldır ve istenirse gerekli bakımlarla beş aya kadar geciktirilebilir.
  • Kalça displazisi: Kedinin yavaş hareket etmesine ve zıplamaktan kaçınmasına neden olur. Kalıtsaldır ve zamanla kötüleşir. Nadiren görülür ve köpeklerde daha yaygındır.
  • Hipertrofik kardiyomiyopati: Norveç orman kedisinin kalp kasının kalınlaşmasına neden olur. Kediler arasında yaygındır ancak daha ziyade kırma türlerde rastlanır.

Norveç Orman Kedilerinin Beslenmesi

Norveç orman kedisi evcilleştirilmeden önce avcıydı. O nedenle hala yüksek proteinli beslenmeyi sever. Bol et yemek ister. Köpekler gibi karbonhidratlı besinleri tercih etmezler. Çünkü bunları sindiremezler. Norveç orman kedisine özel mama üreten markalar vardır.

ArtılarıEksileri
Sevgi dolu ve oyuncuÇift katlı uzun kürkünü yılda iki kez döker
Diğer çocuk ve hayvanlarla anlaşırGlikojen depolama hastalığı ve kalça displazisine yatkındır
Gürültülü ve konuşkan değildirYüksek proteinli beslendiğinden masraflıdır
Soğuk havaları tolere edebilir

Norveç orman kedisi: Özellikleri, tarihçesi ve bakımı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/yeryuzu-tabiat/