Papatyanın Kanser Üstündeki Özelliği Keşfedildi

Bilim adamları papatya yardımıyla lösemi kanserine tedavi buldu.

papatya

Papatya hemen her evin bahçesinde, sokaklarda ve yerel mağazalarda görülebilen oldukça yaygın bir çiçek. Yüzyıllar boyu migren ve diğer ağrılar için yaygın bir ilaç olarak kullanıldı, ancak bu konudaki gerçek faydası hiçbir zaman kanıtlanmadı. Yine de Birmingham Üniversitesi'nden araştırmacılar şimdi bu bitkinin yapraklarını kullanarak kanseri tedavi eden güçlü bir bileşik hazırladılar.

Bilim adamları papatya yardımıyla lösemi kanserine tedavi buldu

Söz konusu bileşik parthenolide olarak adlandırılıyor. Bileşik üzerinde yıllardır önemli araştırmalar yapılıyordu. Bilim adamları bu bileşiğin kanseri tedavi edici özelliklere sahip olduğunu düşündüler. Ancak gerekli miktarlarda üretilmesi oldukça zorlu ve pahalıydı. Çözüm ise papatyada bulundu.

Papatya ve benzeri bitkilerde parthenolide oranı yüksektir, bu nedenle Birmingham ekibi söz konusu bileşiği üretmek için en iyi adayın koyungözü olduğuna karar verdiler. Koyungözü bir tür papatya çeşidi ve papatya olarak adlandırılan ilk bitki olduğuna inanılıyor.

Kronik lenfositik lösemi tedavi edildi

Parthenolide en çok bitki çiçeklenme döngüsündeyken üretiliyordu. Araştırmacılar burada yola çıkarak bileşiği bitkiden çıkarmayı, rafine etmeyi ve ilaçlar için uygun hale getirmeyi başardılar. Toplamda 76 versiyon elde eden bilim adamları bunlardan en iyi farmalojik özelliklere sahip olan – canlı hücrelerle en iyi reaksiyona giren – örnekleri seçtiler.

Bileşik, kronik lenfositik lösemi (CLL) olarak adlandırılan kanser formuyla savaşması için kullanıldı ve kültürlenmiş kanser hücreleri üzerinde yapılan testlerde etkili olduğu ortaya çıktı. Bileşik reaktif oksijen türlerini (ROS) yükseltti ve bu da kanserli hücreleri ortadan kaldırmak için yeterli oldu. Bunlar hücreler için zehirli olan karasız moleküllerdir.

Araştırmanın bir sonraki adımında, papatya yardımıyla elde edilen parthenolide'ın canlı hayvan ve insanlar üzerindeki gerçek kullanımı ele alınacak.

Araştırma Birmingham Üniversitesi'nde yayımlandı.