Persephone Kimdir? Yeraltı Dünyası Kraliçesi

Persephone, bir gün çiçek toplarken Hades tarafından kaçırılmıştır. Demeter, kızının kayboluşunu öğrenince dünyayı tarayarak onu aramıştır. Bu arayış sırasında, dünya mevsimlerde yaşanan değişimlere uğramıştır.

Yazar Ata Hunu

Hades tarafından kaçırılan ve daha sonra Yeraltı Dünyası'nın kraliçesi olan tanrıça Demeter'ın kızı Persephone'nin hikayesinden bahsedelim. Persephone, insanların zihninde annenin koruması ile kocasının aşkı arasında kalan saf küçük bir kız olarak canlanır. Persephone efsanesi antik zamanlarda fazlasıyla popülerdi. Bilinen en eski kaydı MÖ 600'e ait Demeter'a İlahi adlı eserde geçer.

Persephone'nin Hades Tarafından Kaçırılması

Persephone'nin Hades tarafından kaçırılması.
Persephone'nin Hades tarafından kaçırılması.

Yunan Mitolojisine göre, yeraltı dünyasının kraliçesi Persephone, hasat ve doğurganlık tanrıçası Demeter ve Zeus'un kızıdır. Aynı zamanda "genç kız" anlamına gelen Kore isimine sahipti ve birçok tanrının dikkatini çeken sevimli bir kız olarak büyüdü. Ancak Demeter, tek kızına takıntılı bir sevgi besledi ve tüm erkekleri ondan uzak tuttu. Yeraltı Dünyası'nın kralı Hades onu çok sevmişti. Karanlıkta ölülerin gölgeleri arasında yaşayan sert, orta yaşlı bir adamdı. Ancak Persephone'yi görünce kalbi yumuşadı ve gençliği, güzelliği ve tazeliği karşısında hayrete düştü. Hades, ne olursa olsun Persephone'yi kaçırmaya karar verdi.

Bir gün genç kız bir vadide oyun oynayıp çiçek toplarken gördüğü en büyüleyici nergisler ile karşılaştı. Çiçeği toplamak için eğilirken, ayaklarının altındaki toprak aniden yarıldı ve Hades'in kendisi boşluktan siyah at arabası ile ortaya çıktı. Hades, sevimli kızı yardım için çığlık atamadan yakaladı ve yeryüzündeki boşluk onların ardından kapanmadan önce yeraltı krallığına indi.

Persephone Umutsuzca Aranıyor

persephone ve hades tarafından kaçırılması

Persephone'nin aniden ortadan kaybolması hakkında kimsenin hiçbir fikri yoktu. Ancak Persephone'nin babası ve kaçıranın kardeşi Zeus ve Güneş tanrısı Helios tüm olaya tanık olmuştu. Zeus, kardeşi ile kavgayı önlemek için tüm olanlara hakkında sessiz kalmaya karar verirken, Helios da akıllıca hareket ederek onu ilgilendirmeyen bir şeye karışmamayı seçti.

Perişan ve kalbi kırık Demeter, yeryüzünde kızını aramak için dolaştı, ta ki yakın arkadaşı Hecate, kızı bulmak için her şeyi gören Güneş tanrısı Helios'tan yardım istemesini tavsiye edene kadar. Helios, ağlayan ve ona yardım etmesi için yalvaran Demeter için üzüldü. Böylece Persephone'nin Hades tarafından kaçırıldığını söyledi. Demeter bunu duyunca sinirlendi ve intikam almak istedi ancak Helios, Persephone'nin Hades'in karısı ve ölülerin kraliçesi olmasının o kadar da kötü bir şey olmadığını öne sürdü.

Demeter Bir Çözüm Bulmaya Çalışır

Demeter,  Persephone'nin gitmesine izin veremezdi. Bu hakarete öfkeliydi ve Hades'in tatlı kızı için doğru koca olmadığına derinden inanıyordu. Bunu ona söylemediği için Zeus'a da kızmıştı. Demeter öfkesinden toprağı lanetledi ve toprak kurumaya başladı. Hasatlar başarısız oldu; bitkiler meyve verimlerini kaybetti; hayvanlar yiyecek eksikliği nedeniyle ölüyordu ve kıtlık tüm dünyaya yayıldı.

Acı çeken halkın çığlıkları Olimpos'a ve Zeus'un ilahi kulaklarına ulaştı. Güçlü tanrı sonunda karısının gazabıyla ilgili bir şey yapmazsa tüm insanlığın ortadan kalkacağını fark etti. Böylece hem Demeter'ı sakinleştirmek hem de Hades'i memnun etmek için başka bir çözüm bulmaya çalıştı. Demeter'a, kızın Hades'le kendi isteği dışında, zorla kaldığı kanıtlanabilirse, Persephone'yi ona geri vereceğine söz verdi. Aksi takdirde, Persephone Hades'e aitti.

Son Çözüm

Persephone'nin dönüşü
Persephone'nin dönüşü

Kurnaz Hades bu anlaşmayı öğrendi ve umutsuzluktan gece gündüz ağlayan isteksiz gelini birkaç nar meyvesi tohumu yemek için kandırdı. Bu meyve Yeraltı Dünyası'nın yiyeceği idi ve birileri bunun birkaç tohumunu bile yediğinde bir süre sonra Yeraltı Dünyası'ndaki hayatı özlerdi.

Zeus, Persephone'ye nerede yaşamak istediğini sorduğunda, kocasıyla birlikte yaşamak istediğini söyledi. Demeter bunu duyduğunda öfkelendi ve Hades'in bir şekilde kızını kandırdığını iddia etti. Bunu büyük bir kavga izledi ve Demeter dünyayı bir daha asla verimli kılmayacağı ve dünyadaki herkesin öleceği tehdidinde bulundu. Bu kavgaya bir son vermek için Zeus, Persephone'nin Demeter'a dönmesine karar verdi, ancak Persephone yılın 4 ila 6 ayı boyunca kocası Hades'e geri dönmek zorunda olacaktı.

Persephone Efsanesinin Açıklaması

Böylece sevimli Persephone, Hades'in karısı ve Yeraltı Dünyası'nın Kraliçesi oldu. Persephone'nin Yeraltı Dünyası'nda geçirdiği altı ay boyunca annesi üzgündü ve hasatla başa çıkma havasında değildi. Böylece Dünya'yı çöküşe terk edecekti.

Antik Yunanlılara göre, bunlar toprağın verimli olmadığı ve ürün vermediği Sonbahar ve Kış aylarıydı. Persephone, annesiyle birlikte yaşamak için Olimpos'a her gittiğinde, Demeter mutluluktan parlar ve toprak yeniden bereketli ve verimli hale gelirdi. Bunlar ilkbahar ve yaz aylarıydı. Mitolojide mevsimlerin bu efsanevi değişimi, Doğa'nın ölümü ve yeniden doğuşunun ebedi döngüsünü simgeler.

Kaynaklar: