Pomodoro Tekniği ile Daha İyi Zaman Yönetimi

Tekniğin arkasındaki temel fikir, kurulan zamanlayıcının aciliyet duygusu aşılamasıdır.

Yazar Burcu Kara
pomodoro tekniği hakkında her şey

Pomodoro tekniği nedir detaylıca bahsedelim. Pomodoro tekniği, insanları zamana karşı değil, zamanla iş birliği içerisinde çalışmaya teşvik eden bir zaman yönetimi sistemi olarak tanımlanabilir. Bu yöntemle insanlar bir iş gününü beş dakikalık molalarla 25 dakikalık parçalara ayırıyor. Bu aralıklara pomodoro denir. Yaklaşık dört pomodoro'dan sonra 15 ila 20 dakikalık uzun bir mola verilir. Bu teknikte bir zamanlayıcı kullanırsınız.

Pomodoro tekniği

Tekniğin arkasındaki temel fikir, kurulan zamanlayıcının aciliyet duygusu aşılamasıdır. Gün içerisinde halletmeniz gereken işler olduğunda ancak önünüzde sonsuz bir zaman olduğunu hissettiğinizde verimli olamazsınız. Bu hissiyat insanın, değerli çalışma saatlerini dikkat dağıtıcı şeylere heba etmesine neden oluyor. Pomodoro ile önünüzdeki görev için yalnızca 25 dakikanız olduğunu bilirsiniz ve mümkün olduğunca çok ilerleme kaydetmek için işe daha iyi odaklanırsınız.

Kısıtlı zamanı daha iyi kullanmanın anahtarı molalar da gizli. Pomodoro ile alınan zorunlu molalar, insanın günün sonuna doğru hissettiği o yorgunluğu, tükenmişliği azaltmasına yardımcı oluyor. Zaman geldiğinde biraz kalkıp hareket edin. Õzellikle bilgisayar başındayken saatlerin nasıl geçtiğini fark etmek olanaksız olabiliyor. Ortalama insan yaşamında sadece 675.450 saat vardır. Boşa harcanan her saat, geri getirilemeyecek bir saattir. Her gün çok çalışıyor ancak elle tutulur sonuçlar alamıyorsanız, o zaman zamanı boşa harcıyorsunuz demektir.

Amacı

Pomodoro ile günü detaylı bir şekilde takip etme fikri kulağa külfetli gelebilir. Ancak işlerini daha kısa sürede bitirerek kendisine ve başkalarına daha fazla zaman ayırmak isteyenler için vazgeçilmez bir yöntem. Satın alınabilecek pomodoro zamanlayıcıları olduğu gibi akıllı telefonlara ve web'e özel ücretsiz uygulamalar var.

Bu popüler zaman yönetimi tekniği konsantrasyonda devamlılığı sağlamak ve zihinsel yorgunluğu azaltmak için sık sık kısa ara vermeyi ele alır. Böylece her çalışma seansı daha odak bir zihinle geçer. Özellikle çalışma saatlerini güne yayanlar için oldukça önemlidir. Küçük şeylerle dikkati dağılanlar veya üzerinde uzunca çalışması gereken görevleri olanlar pomodoro tekniğini yararlı bulacaklar.

Pomodoro tekniğinin ortaya çıkışı

Pomodoro tekniği, bir üniversite öğrencisi olan Francesco Cirillo tarafından 1980'lerin sonunda geliştirildi. Cirillo, çalışmaya odaklanamıyor ve ödevleri tamamlamakta zorlanıyordu. Çözümü, çalışma süresini 10 dakikalık seanslara bölmekte buldu. Sürenin kısalığı daha iyi odaklanmasını sağlayacaktı. İşe de yaradı. Pomodoro (İtalyanca domates) biçiminde bir mutfak zamanlayıcısı kullanmaya başladı ve Pomodoro tekniği doğmuş oldu. Cirillo bu yöntem üzerine bir de 130 sayfalık kitap yazdı ancak bu yöntemi çekici kılan şey basitliği ve pratikliğidir.

Uygulanışı ve kuralları

Her şeyden önce bir zamanlayıcıya ihtiyacınız var. Gerçek bir saat olabileceği gibi bir mobil uygulama da olabilir. Zamanlayıcı 25 dakikaya ayarlandıktan sonra süre boyunca tek bir göreve odaklanılır. 25 dakika bittiğinde 3 ila 5 dakikalık bir mola verilir. Dört seanstan sonra bu kez 15 ila 20 dakikalık daha uzun ve daha canlandırıcı bir mola verilir.

Görev üzerinde 25 dakika çalışırken tüm dikkat dağıtıcı unsurlardan ve çoklu görev dürtüsünden kaçınılır. Eldeki tek işe odaklanılır.

Pomodoro tekniğinde zaman bölünemez. O nedenle 25 dakika bir kez başlatıldığında tamamen çalışmaya odaklanılması ve gelen e-posta, grup sohbeti veya metin mesajı gibi etkenlere taviz edilmemesi gerekiyor. Herhangi bir fikir, görev veya istek daha sonra ilgilenilmek üzere kenara not edilebilir.

Kaçınılmaz aksaklıklar ve dikkat dağılmaları olduğunda beş dakika mola verilmesi ve yeniden başlanması gerekir. Bu tarz içsel ve dışsal aksaklıklar yaşandıkça bunların üzerine düşünmek ve nasıl düzeltilebileceğini anlamaya çalışmak önemli.

Bu kural görev 25 dakikadan önce bitirilse dahi geçerli. Geri kalan zaman, konuya dair daha fazlasını öğrenmek veya becerilerinizi veya bilgi kapsamınızı geliştirmek için kullanılabilir. Örneğin, bu fazladan zamanı makale veya dergi okuyarak geçirin. Görüldüğü gibi pomodoro'nun uygulanışı ve kuralları oldukça basittir.

Pomodoro'yu etkili yapan nedir?

Pomodoro, bir işe başlamayı kolaylaştırıyor. Ertelemek daima tembellik ve özdenetim ile ilgili değildir. Bazen ertelenen şey olumsuz duygulardır. Üstlenilen görev veya proje büyükse bunu parçalara bölerek yerine getirmek her zaman daha kolay olur. Pomodoro bir anlamda bunu yapıyor. Büyük görevleri, projeleri veya hedefleri 25 dakikalık parçalara ayırıyor. Tüm bir görevi düşünmek yerine 25 dakika boyunca odaklanacağınız o kısmı düşünürsünüz. Bu teknik endişeyi ve stresi de azaltıyor.

Pomodoro tekniği, dikkat dağıtıcı unsurları azaltmayı kolaylaştırır. Günümüzde gerek e-posta gerekse çevrimiçi mesajlar ve bildirimler herkes için dikkat dağıtıcıdır. Dikkatin bir işten dağılması ve daha sonra tekrar o işe odaklanılmaya çalışılması düşündüğünüzden daha fazla enerji istiyor. Pomodoro'da zaman bölünmez olduğundan teknik tüm bu dağınıklıklara karşı direnmek ve beyninizi odaklamak için kendinizi eğitmenize yardımcı oluyor.

Zaman algısını iyileştiriyor ve zamanın nereye harcandığını daha iyi farkına varmayı sağlıyor. Daha uzun süreceğini bilsek bile çoğu insan önündeki görevler için gereken zamanı küçümseme eğilimindedir Pomodoro tekniği, planlama yanılgısına karşı koymayı sağlıyor. Kısa süreli seanslarla yürütülen bir çalışmada zaman artık soyut değil, somut bir kavram olur. Böylece zaman algınız değişir ve bir çalışmayı tamamlamak için gerekli olan süreyi daha iyi öngörmeye başlarsınız.

Gerçekten işe yarıyor mu?

Belki herkes için olmasa da pomodoro aynı sürede daha fazla iş yapmanın en güçlü yollarından biri. Pomodoro'nun ne kadar işe yaradığına dair bilimsel kanıtlar nispeten azdır ancak araştırmalar yeni başladı ve son bir tanesinde pomodoro yönteminin yazılım geliştiriciler üzerindeki etkisi test edilmiştir. Dikkatin daha az dağılmasının bir sonucu olarak üretkenliğin "çarpıcı bir şekilde" arttığı bulundu.

Ayrıca pomodoro'nun çalışma üzerindeki olumlu etkisine dair bazı etkileyici anekdotsal kanıtlar mevcut. Örneğin golf yazarı Lois Talagrand, pomodoro'yu kullanırken saatte yazabileceği kelime sayısında (567'den 905'e) %60'lık bir artış olduğunu söylemiştir.

Üretkenliği oyunlaştırmak

Pomodoro tekniği mükemmellikten çok tutarlılıkla ilgili. Her seans yeni bir başlangıçtır. Hedeflerinizi yeniden değerlendirir, kendinizi odaklanmaya zorlar ve dikkat dağıtıcı unsurları olabildiğince ortadan kaldırmaya çalışırsınız.

Her güne fazladan bir pomodoro eklemeyi deneyerek kendinizi motive edebilirsiniz. Büyük bir görevi belirli sayıda pomodo ile bitirmek üzere kendinize meydan okuyun. Her gün düzeni bozmadan kaç pomodoro yapabilirsiniz gözlemlemeye çalışın.

Pomodoro'ya dair ipuçları

25/5 dakikalık çalışma/mola süreleri pomodoro tekniğinin özünü oluşturuyor olsa da her şeyi daha etkili hale getirebilmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunlardan ilki pomodoro'yu planlamaktır. 15 dakikanızı ayırın ve bir yapılacaklar listesi oluşturun.

Eğer 8 saatlik bir çalışma süreniz olacaksa, günlük pomodoro'nun 16'yı geçmemesi önerilir. Kendinize meydan okuyun ancak nicelik yerine kaliteye odaklanın. Mola ve çalışma süreleri size çok kısa geliyorsa DeskTime çalışma süresini 52 dakika odaklanma ve 17 dakika mola olmasını önermiştir. Diğerleri ise ultradian ritimlerini ele almış ve 20-30 dakikalık ara ve 90 tam dakikalık çalışma süresini tercih etmiştir.

Molalarda ekrandan uzaklaşın. Pomodoro çalışma oturumlarınız bilgisayarınızda geçiyorsa süre dolduğunda molaları Twitter veya Instagram'da geçirmeyin. Gözlerinizi ve beyninizi bir süre ekrandan uzaklaştırın: Ayağa kalkın, dolaşın, esneme hareketleri yapın, bir şeyler atıştırın ya da pencereden kuşları izleyin. Evden çalışıyorsanız birkaç kıyafet katlayın veya mutfak masasını temizleyin.

Molada yapılabilecekler

5 dakikalık kısa aralarda şunlardan biri veya birkaçı yapılabilir:

 • Bir fincan kahve/çay/su hazırlamak.
 • Esneme hareketleri yapmak.
 • Kalkıp dolaşmak.
 • 4-7-8 nefes egzersizini uygulamak: 4 saniye derin nefes alın, 7 saniye tutun ve 8 saniye nefes verin. 5 kez tekrarlayın.
 • Son 25 dakikadaki ilerlemeyi gözden geçirmek ve sonraki 25 dakika içinde ne yapılacağını planlamak.
 • Kendinizi bitkin hissediyorsanız 30 saniyelik şınav, burpe ve mekik yapmak.

15-20 dakikalık daha uzun aralarda aşağıdakileri deneyin:

 • Meditasyon yapmak: Dikkatin dağılmayacağı sessiz bir yer bulun, dik oturun ve bacak bacak üstüne atın. Gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Nefes alın, tutun ve verin. Zihninizi endişelerden arındırın ve yalnızca olabildiğince derinden rahatlamaya odaklanın. 20 dakika sonra kendinizi çok daha odaklanmış ve rahatlamış hissedeceksiniz. Alternatif olarak mobil meditasyon uygulamalarından destek alabilirsiniz.
 • Biraz temiz hava almak için kısa bir yürüyüşe çıkın.
 • Açsanız havuç, humus veya meyve salatası gibi sağlıklı bir atıştırmalık hazırlayın.
 • Hızlı bir kahve molası vermek veya bir şeyler yemek için arkadaşlarınızla buluşun.
 • Sonraki dört pomodoro turunuzu planlayın.
 • Okuma yapın ve sonraki 30 dakika boyunca zihninizi işten uzaklaştırın.
 • Biraz kestirin (ancak derin REM uykusuna geçmemek için alarmda 20 dakikayı geçirmeyin).