Pont du Gard: Romalıların 2.100 Yıl Önce İnşa Ettiği Su Kemeri

Pont du Gard, 1985 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmektedir.

Yazar Burcu Kara
The Pont du Gard in Gard, Languedoc
The Pont du Gard in Gard, Languedoc

Pont du Gard, Fransa'da yılda yaklaşık 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği, tüm Avrupa'da en çok ziyaret edilen tarihi yerlerden biridir. Uzès'ten 50 kilometre uzaklıktaki Nimes'e su taşıyan su kemerinin bir kalıntısı olan Roma yapısı, mükemmel korunmuş olması nedeniyle büyük beğeni toplamıştır. Üç katlı kemerleri ile Pont du Gard, Nîmes bölgesinde kolaylıkla fark edilebilen bir simge yapıdır.

Yaklaşık iki bin yaşında olmasına rağmen yapı oldukça iyi korunmuştur. Fransa'nın Uzès ve Remoulins kentleri arasında yer alan ve 50 metre yüksekliğe sahip olan yapı, altındaki durgun Gardon Nehri'ne hakim bir manzara sunmaktadır. Pont du Gard, adeta Romalıların olağanüstü uzmanlık düzeyinin bir kanıtıdır.

Romalılar Pont du Gard'ı Neden İnşa Etti?

 Pont du Gard

Pont du Gard, ilk olarak MS 40 ila 60 yılları arasında inşa edilen antik bir Roma su kemerinin bir parçası olarak inşa edilmiştir. Su, 50 km'den fazla uzunluğu boyunca, tarihsel olarak Nemausus olarak bilinen Nîmes şehrine taşınmıştır. Suyun kaynağı Uzès'in eteklerindeki on iki kaynaktan geliyordu; bu kaynaklar topluca Fontaine d'Eure olarak bilinmektedir.

Bu değerli su daha sonra yerçekimi ve su kemerinin kilometre başına 25 santimetrelik eğimi kullanılarak Roma metropolüne ulaştırılmıştır. Bu yöntemle günde 30.000 ila 40.000 metreküp içme suyu taşınabileceği tahmin edilmektedir.

Pont du Gard Nasıl İnşa Edildi?

Pont du Gard'ın muazzam bir mühendislik harikası olduğunu anlamak için fazla araştırmaya gerek yok. Yaklaşık 49 metre boyunda, 30.000 metreküp kapasiteli ve belki de 50.000 tonun üzerinde bir ağırlığa sahip. Her biri kemer sıralarından oluşan üç katmanı vardır: İlk katta 6, ikinci katta 11 ve en üst katta 35 (başlangıçta 47 kemeri vardı ancak zamanla 12 kemerini kaybetti). Dolayısıyla en uzun olan üçüncü katın uzunluğu 275 metreden aşağı değildir.

Merkezi kemer 24.50 metre uzunluğuyla Roma döneminde inşa edilmiş en uzun kemerdir. Tarihçiler, kireçtaşından yapının inşası için beş yıldan kısa bir sürede yaklaşık bin kişinin çalıştığını tahmin etmektedir. Pont du Gard su kemerinin tamamının bitirilmesi 15 yıl sürmüştür. Dolayısıyla bu yapı Nemausus halkına en az 500 yıl boyunca hizmet etmiş olmalıdır.

Romalılardan Sonra Pont du Gard

Romalılar tarafından bugünkü Fransa'nın güneyinde inşa edilmiş olan Pont du Gard su kemeri. 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.
Romalılar tarafından bugünkü Fransa'nın güneyinde inşa edilmiş olan Pont du Gard su kemeri. 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Kireçtaşı birikintileri Pont du Gard'ı tıkamış ve düzgün bir şekilde bakımı yapılmadığı için su akışını azaltmıştır. Su kemerinin kullanımı 6. yüzyılın başlarında sona ermiştir. Ancak, bu onun hikayesinin sonu değildir. Sonraki birkaç yüzyıl boyunca yapı çeşitli bozulmalara uğramıştır.

12. yüzyılda yakındaki kiliselere inşaat malzemesi sağlamak için üçüncü kattaki 12 kemer yıkılmıştır. Araba trafiği için 14. yüzyılda ikinci katta bir tünel inşa edilmiştir. Bu planın, yapıyı ciddi şekilde zayıflatmak ve feci olayların zincirleme reaksiyonunu tetiklemek gibi istenmeyen bir sonucu olduğu ortaya çıktı. Onarım çalışmaları ancak 16. yüzyılda başlatılabilmiştir.

Binanın durumu 18. yüzyılın ortalarına doğru, bu seviyedeki cepheye ulaşmak için bir yol köprüsü inşa edildiğinde daha da kötüleşti. Pont du Gard'ın kötü durumu 19. yüzyıla kadar endişe yaratmamıştır. Binanın tarihi bir simge olarak belirlenmesinin ardından iki onarım girişimi başlatılmış ve yıkımı önlenmiştir.

Yeni bozulmalara 1930'larda başlayan turizm neden olmuş ve turist sayısını düzenlemek ve faaliyetlerini izlemek için bir kalkınma projesi oluşturulana kadar devam etmiştir. Pont du Gard 1985 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmektedir.

Pont du Gard Nasıl Ziyaret Edilir?

Pont du Gard tesisi yılın her günü açıktır, ancak çalışma saatleri mevsimlere göre değişmektedir. Yapıyı görmek için giriş ücreti yoktur, ancak rehberli turlar için ücret alınmaktadır (yetişkinler için 15 avro). Sağ ve sol kıyıdaki otoparklar, araçla ya da otobüsle gelen ziyaretçilerin araçlarını ücret karşılığında (günlük araç başına 9 avro) park etmelerine olanak sağlamaktadır.

Bununla birlikte, sizi oraya götürecek yürüyüş ve bisiklet yolları bulunmaktadır. Tesiste ayrıca tiyatro ve dönüşümlü sergilerin yer aldığı bir müze gibi ücretli keşif alanları da bulunmaktadır. Bölgede bir restoran ve bir mağaza da bulunmaktadır.

Bir Yaz Aktivitesi: Pont du Gard'da Yüzmek

Pont du Gard

Pont du Gard yaz aylarında sadece tarihi bir simge olmaktan çok daha fazlasıdır. Bölge aynı zamanda uzanmak ve dalış yapmak için de kullanılabilir. Gardon Nehri'nin plajları, bir grup arkadaşınız veya sevdiklerinizle birlikte dinlenmek ve bölgenin çarpıcı manzarasını seyretmek için harika bir yerdir. Yüzmeye gidebilirsiniz ancak köprüden ya da kayalıklardan atlamayın. Tesis ayrıca Temmuz'dan Eylül'e kadar her gün ve gece turlar, sergiler, müzik ve ışık etkinliklerinden oluşan benzersiz bir programa sahiptir.