Rif Savaşı: İspanya-Fas Çatışması

İspanyol-Fas Savaşı olarak da bilinen Rif Savaşı, Fas'ın kuzeyindeki Rif bölgesinde İspanya ile başta Abd el-Krim olmak üzere çeşitli yerel kabileler arasında yaşanan bir çatışmadır.

İspanyol birlikleri Rif Savaşı sırasında öldürülen Faslı bir polis memurunun cesedinin yanından geçerken.
İspanyol birlikleri Rif Savaşı sırasında öldürülen Faslı bir polis memurunun cesedinin yanından geçerken.

Birbirini izleyen silahlı çatışmalar 1921 ile 1926 yılları arasında Rif Savaşı'na yol açtı. Önce İspanya'nın, ardından Fransa'nın sömürgeci güçleri ile Abdülkerim el-Hattabi başkanlığındaki Rif Cumhuriyeti karşı karşıya geldi. Özellikle kanlı geçmesiyle bilinen Rif Savaşı, sömürgecilik karşıtlığının ve Fas'ın bir ulus olarak inşasının tarihine damgasını vurmuştur. I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı arasında bir geçiş olarak kabul edilen bu çatışmada hem İspanyol ve Fransız tarafları hem de Berberi kabilelerin koalisyonu olan Rif Cumhuriyeti on binlerce kurban vermiştir.

Rif Savaşı'nın Nedenleri Nelerdi?

Rif savaşının kökenlerini anlamak için, bölgenin Fransızlar ve İspanyollar tarafından fethedildiği 19. yüzyıla geri dönmemiz gerekiyor. 30 Mart 1912'de imzalanan Fes Antlaşması, Fas toprakları üzerinde Fransız protektorasını tesis etti. Aynı yılın Kasım ayında Fransa ve İspanya arasında bir anlaşma imzalandı: Madrid Antlaşması.

Bu anlaşmayla üç İspanyol nüfuz bölgesi tanımlandı: Tanca ve Rif, Ifni ve Tarfaya bölgesi. Fransa ve İspanya topraklarını sömürürken, Rif kabileleri kültürlerini korumaya çalışarak direnişlerini sürdürdüler. Münferit çatışmalar önce çatışmaya, ardından da gerilla savaşına dönüştü. Savaş, İspanyol himayesinin kuzey bölgesinde, Rif bölgesinde başladı. Burası ülkenin kuzeyinde Akdeniz'e kıyısı olan bölgeye tekabül ediyor.

Rif Savaşı Hangi Koşullarda Gerçekleşti?

Rif Savaşı 1921-1926 yılları arasında, 1921-1925 yılları arasında İspanyolların, 1925-1926 yılları arasında ise Fransızların katılımıyla Fas'ın Rif bölgesinde gerçekleşmiştir. 1921 yılında Muhammed bin Abdülkerim el-Hattabi (Abd el-Krim olarak bilinir), Rif Kurtuluş Ordusunu organize etmek ve İspanya ve Fransa'dan bağımsızlık kazanmak için Rif kabilelerini birleştirmek istedi.

Anoual Muharebesi, o yılın yazında gerçekleşen Rif Savaşı'nın başlangıcına işaret etmektedir. İspanyol tarafında Manuel Fernandez Silvestre'nin emrinde 60.000 asker vardı. Bu askerler Beni Ouriaghel kabilesi ve müttefikleriyle karşı karşıya gelmek üzereydi. Yenilgiye uğrayan ve 12.000 adamını kaybeden İspanyol general intihar etti.

Muhammed bin Abdülkerim el-Hattabi Rif Cumhuriyeti'ni tesis eder ve kabileler arası çatışmalar yasaklanır. Ardından bir Rif Cumhuriyeti hükümeti kurulur. Toplam 20.000 ila 30.000 kişi askeri birliklere katıldı. Daha sonra 1924 yılında İspanyol birlikleri sahil boyunca geri çekilmek zorunda kaldı. 1925 yılında Abdülkerim el-Hattabi Fransız bölgesine sürpriz bir saldırı başlattı.

Fransızlar ve İngilizler sömürgecilik projelerinin tehlikeye girmesinden korktukları için İspanya'nın yanında yer alarak müdahale ettiler. Ren Ordusu birlikler, tanklar, uçaklar ve ağır toplar gönderdi. Eylül 1925'te İspanyollar, tarihteki ilk amfibi ve deniz operasyonu olan Al Hoceima'ya çıkarma yaptı. Rifa kabileleri geri püskürtüldü ve Abdülkerim el-Hattabi yenilerek 30 Mayıs 1926'da teslim oldu.

Fransızlar ve İngilizler Neden Müdahale Etti?

Fransızlar ve İngilizler 1925'ten itibaren İspanya'nın yanında savaşmaya karar vermişlerdi. Mareşal Lyautey ilk olarak Rif vadisini barış yoluyla işgal ederek yerel kabilelerin öfkesini üzerine çekmişti. Sadece Fas Sultanı'nın hükümdar olduğuna inandığı için Riflilerle bir anlaşma müzakere etmeyi reddetti.

Bu süreçte Abdülkerim el-Hattabi kendini ihanete uğramış hissediyordu ve Sultan adına hareket eden Lyautey, Fransız sömürge imparatorluğunun bütünlüğünü korumak istiyordu. Abdülkerim el-Hattabi 13 Nisan 1925'te bir saldırı başlatarak Fransız mevzilerini birer birer kuşattı. Lyautey'in stratejisi Paris'te şiddetle sorgulanırken, Rifa birlikleri 1925 baharında Fes yakınlarındaki bir taarruz sırasında bir gerileme yaşadı.

Rif Savaşı'nın Kahramanları Kimlerdi?

Başlangıçta Fransız birliklerine Armée d'Afrique birlikleri liderlik ediyordu. Daha sonra Fransa anakarasından takviye birlikler getirildi: Ağustos ve Eylül 1925'te 150.000'den fazla Fransız askeri Rif'in çeşitli bölgelerini paylaştı. En tanınmış generaller arasında Pruneau (batı bölgesi), Marty (orta bölge) ve Boichut (doğu bölgesi) vardı.

Rabat'ta ikamet eden Mareşal Lyautey Eylül 1925'te istifa etti ve yerine Fransız birliklerinin başına Mareşal Pétain geçti. İspanyol birliklerine ise General Primo de Rivera komuta ediyordu. Peki ya Rifa kabileleri? Liderleri, Fas'ın sömürgecilerine karşı verdiği mücadeleyle tanınan Abdülkerim el-Hattabi'ydi. 1919'da Rif kabilelerini bağımsız bir cumhuriyet olarak birleştirmeye başlamıştı. Amaç aradaki düşmanlıkların üstesinden gelmek ve Fransız ve Fas sömürge birliklerini püskürtebilecek güçlü bir kabile yaratmaktı.

Rif Savaşı Sırasında Kimyasal Silah Kullanıldı mı?

İspanya tarafında, hava kuvvetleri komutanı Hidalgo de Cisneros 1924 yazında Farman F60 Goliath uçağından 100 kg'lık bir hardal gazı bombası attı. Bu kimyasal silah, Alman kimyager Hugo Stoltzenberg ile birlikte Madrid'de üretilmişti. Atış, "boğucu, zehirli ya da diğer gazların ve bakteriyolojik yöntemlerin" kullanılmasını yasaklayan Cenevre Protokolü'nün imzalanmasından bir yıl önce gerçekleşmiştir. Bu bombalamalar İspanyol ordusu tarafından gizlenmişti.

Ancak bazı tanıklar otobiyografilerinde bu zehirli gazların kullanıldığından bahsetmişlerdir. 1990 yılında iki Alman gazeteci ve araştırmacı, bilimsel yöntemler kullanarak kimyasal saldırıların doğruluğunu kanıtlamayı başardı. Amaç yoğun nüfuslu bölgeleri hedef alarak maksimum hasara yol açmaktı. Stoltzenberg'in hardal gazı üretmesi 1919 Versay Barış Antlaşması'ndan bu yana yasaktı.

Rif Savaşı'nda Kaç Kişi Öldü?

İspanyol birlikleri arasında 27.000'in üzerinde (ölü ve yaralı), Fransız birlikleri arasında ise 18.500'ün üzerinde (2.500 asker savaşta, 7.500'ü hastalıktan ve 8.500'ü yaralı olarak) kayıp kaydedilmiştir. Rifainler ise 10.000'den fazla askerini savaş alanında kaybetmiştir. Kimyasal silah kullanımı nedeniyle Rifli sivil kayıplar da yüksekti. Rif savaşında 45,000 ila 70,000 arasında kişinin hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.

Rif Savaşı'nın Sonuçları Nelerdir?

Fransız birlikleri, Fas himayesini sürdürmek ve yerel kabileleri Moulay Youssef'in otoritesi altına almak için İspanyol birliklerini destekledi. Moulay Youssef Fas'ı 1912'den 1927'ye kadar Sultan olarak yönetti. Rif Savaşı, Rif Cumhuriyeti'nin sonu ve Abdülkerim el-Hattabi'nin sürgün edilmesiyle sonuçlandı. Rif kabilelerinin eski şefi, hardal gazı kullanımı konusunda Milletler Cemiyeti'ne şikayette bulundu.

Rif savaşının bir başka sonucu da havacılığın ortaya çıkmasıydı. Fransa anakarasından gelen çok sayıda takviye kuvvet arasında, başta keşif olmak üzere operasyonlarda kilit rol oynamayı başaran Fransız askeri pilotlar da vardı. Rifa kabilelerinin yenilgiye uğratılmasına kadar orduyu desteklediler.

Nisan ve Temmuz 1925 arasında gerçekleşen Ouergha Muharebesi, Mareşal Lyautey'in Fas üzerindeki egemenliğinin sonu oldu. Fransız ordusu kazanmak için yeterli kaynağa sahip olmasına rağmen savaşı kaybetti. Hubert Lyautey'in yerine Mareşal Pétain geçti. Pétain, Rif bölgesinde başarılı bir harekâta önderlik etti.

Rif savaşı sırasında ortaya çıkan bir başka general de Francisco Franco'ydu. İspanyol devlet adamı ve askeri lider, savaş sırasında liderlik ve taktik becerilerini sergiledi. Yeni oluşturulan İspanyol Yabancı Lejyonu'nun birliklerini kuran da oydu. Rif Cumhuriyeti Fransa ve İspanya tarafından feshedildi, ancak Fas protektorası 1956'ya kadar devam etti.