Risin Nedir? Nasıl Yapılır, Risin Tohumu ve Risin Zehirlenmesi

Risin zehiri protein üretiminden sorumlu hücre organelleri olan ribozomları etkisiz hale getirmekte.

Yazar Burcu Kara
risin hint yağı bitkisi kene otu
Hint yağı bitkisi (Kene otu)

Risin, Hint yağı bitkisinin (Ricinus communis, Kene otu bitkisi olarak da bilinir) fasulyesinde bulunan bir zehir. Risin, Hint yağı (Kastor yağı) yapmak için işlenen kene otu bitkisinden kalan 'püre' isimli atık üründen elde ediliyor. Yapımı kolay, ucuz ve aerosol formda stabil kalıyor. En çok ABD'de terör saldırıları için kullanılmıştır.

Risin Yapımı

risin bezelyeleri
Risin bezelyeleri

Bir protein olan risin Hint yağı bitkisi tohumundan yapılıyor. Hint bitkisi tohumları bir fren ve hidrolik sıvı bileşeni olan Hint yağı yapımında kullanılmaktadır. Bu üretim sırasında açığa çıkan atık pürenin %3 ila 5'i risin olmaktadır. Bu proteini püreden ayırmak zor olmuyor. Yapımında kromatografi denilen lisans düzeyi kimya öğrencilerinin bildiği yaygın bir teknik kullanılmaktadır.

Risin Ne Kadar Ölümcül?

risin tohumu
Hint yağı bitkisi tohumları

Dünya'nın birçok yerindeki hastalık kontrol ve önleme merkezlerine göre risin "çok zehirli" sınıfına girmekte. Maymunlardaki testlerden elde edilen veriler, sadece 3 miligramının yetişkin bir insanı öldürebileceğini gösteriyor.

Risin Nasıl Zehirliyor?

Zehir protein üretiminden sorumlu hücre organelleri olan ribozomları etkisiz hale getirmekte. Proteinler hücrenin yaşaması için gerekli olduğundan üretilmeleri durduğunda hücre ölür.

Risin Zehirlenmesinin belirtileri

hint yağı bitkisi (kene otu bitkisi)
Hint yağı bitkisi Akdeniz ve Ege'de yetişiyor

Zehirlenme risinin vücuda nasıl girdiğine bağlı. Solunması halinde solunum güçlüğü, ateş, öksürük ve mide bulantısına neden olabilir. Yutulan risin vücudun susuz kalmasına neden olan kusma ve ishal ile sonuçlanıyor; ayrıca nöbetlere de neden oluyor. Maruz kalındığında belirtiler en erken 4 saat ve en geç 24 saatte ortaya çıkıyor. Risin zehirlenmesi kaynaklı bir ölüm bir buçuk ila üç gün içinde gerçekleşir.

Risin Zehirlenmesine Maruz kalmak

Bol miktarda Hint otu tohumu (fasulyesi) yemenin risin zehirlenmesi yaşatması mümkün. Bununla birlikte aerosol parçacıkları olarak solunduğunda daha güçlü ve ölümcül bir biyolojik terör aracı haline gelmektedir. Derinin altına nüfus etmediği sürece dokunmak öldürmez ancak ellerin sıkıca temizlenmesi gerekir.

Risin Bitkisinin Savaş ve Suikast Silahı Olarak Kullanımı

risin şemsiyesi silahı
KGB tarafından suikast silahı olarak geliştirilen risin şemsiyesi

Madde yüzyıllardır savaş ve biyolojik terör silahı olarak kullanılıyor. Bu uzun tarihinin en bilinen örneklerinden biri ABD Savaş Bakanlığı'na aittir. Bakanlık ilk kez 1918'de kullanmayı düşündü. ABD İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz bilim adamlarıyla çalıştı ve bir risin bombası geliştirdi. Bombanın kullanıldığına dair kayıt bulunmuyor ancak işlenmemiş de olabilir. Ordu 1940'larda solunabilir risin tozlarını denedi.

Risinin kullanıldığı bir başka senaryo ise 1978'de Büyük Britanya'da Bulgar gazeteci Georgi Markov'un suikasta uğramasıdır. Silah bu yüzden Bulgar Şemsiyesi olarak da bilinir. Bu olayın dışında Irak ordusu 1980'lerde topçu mermilerine risin yerleştirdi. 1990'ların ortasında, bir milis grubu olan Minnesota Patriots Konseyi üyeleri, risin kullanarak kolluk kuvvetlerini öldürmeye çalışmaktan suçlandı ve mahkum edildi.

Risin daha sonra 2003 ve 2004 yılında bir Güney Carolina posta tesisinde, eski çoğunluk lideri ve Cumhuriyetçi ABD senatörü Bill Frist'in posta odasında ve Beyaz Saray'a gönderilen bir mektupta bulundu ancak ölüm veya hastalığa neden olmadı. El Kaide gibi terörist grupların üyesi olduğundan şüphelenilen kişiler tarafından kullanıldığına rastlanmıştır.

Risin Nasıl Tespit Edilir?

sirin breaking bad walter white zehir
Breaking Bad dizisinde kimyager Walter White karakteri risin yapıyor

Risin ile tehlikeli bir geçmişi olan Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde posta dağıtım servislerinde kullanılan sensörler, rutin olarak risin ve diğer zehirli patojenlerin varlığını kontrol ediyor. Pozitif bir örnek bulunduğunda laboratuvarlara gönderiliyor ve burada risin proteinlerini hedef alan antikorlar veya Hint yağı bitkisindeki DNA kullanılarak testler yapılıyor. Basına duyurulan son risin zehirlemesi girişimi Washington DC posta tesisinde yaşandı. Maryland'deki bir laboratuvar örneği doğruladı. Beyaz Saray sık sık bu zehrin hedefi oluyor. İddialara göre ABD Başkanı Donald Trump da bu zehrin hedefindeydi. 2020 Eylül ayındaki olayda başkana gönderilen risin dolu mektubun önceden tespit edildiği açıklandı.

Risin Zehirlenmesi Tedavi Edilebilir mi?

Risin zehirlenmesinin panzehiri yok. Ancak New Jersey'de bir biyoteknoloji şirketi olan Soligenix risin aşısı geliştiriyor. Klinik deneyler erken aşamada olduğundan henüz gıda ve ilaç idaresi tarafından onay almadı. Ancak yasalarda, alternatifi bulunmadığı takdirde onaylanmamış ilaçların kullanımına izin veren "acil kullanım izni" maddesi bulunuyor.

Aşı, uygulandığında antikor üretilmesini sağlıyor ve zehir henüz etkisini göstermemişken vücudu koruyor. Ancak zehir dört saat gibi kısa bir sürede yayılabildiğinden hasta bu süreden sonra kurtarılamamaktadır. Onaylanmış gerçek bir tedavisi bulunmadığından risin son derece ölümcül çok tehlikeli bir zehirdir. BD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü risin zehri aşısı geliştirilmesi için uzun süredir fon sağlıyor. Zehre dair bilinirlik özellikle dünyaca ünlü Breaking Bad dizisindeki bir bölümde kullanılmasından sonra arttı. Sanılanın aksine satışı yapılmamaktadır.

Risinle Yapılan Suikast ve Terör Saldırıları

Burada risinin zehirli bir ajan olarak yer aldığı olayların bir kronolojisi bulunmaktadır. Zehirle gerçekleştirilen saldırı girişimleri, kazalardan veya diğer aksiliklerden çok daha fazladır.

Eylül 1978, Londra, Birleşik Krallık, Georgi Markov suikastı

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Waterloo Köprüsü'nde 7 Eylül 1978'de güpegündüz, elinde şemsiye silahı olan bir adam Bulgar muhalif Georgi Markov'u risin içeren küçük bir saçmayla bacağından yaraladı. Bundan yaklaşık dört gün sonra Markov hayatını kaybetti.

Ağustos 1981, Viyana, Virginia, ABD, Boris Korczak'a suikast girişimi

KGB'ye sızmış ancak deşifre olmuş olan CIA ajanı Boris Korczak, 14 Ağustos 1981'de, tıpkı Georgi Markov gibi Viyana, Virginia'daki Giant Food Store'da market alışverişi yaparken, potansiyel olarak ölümcül dozda risin içeren küçük bir saçmayla böbreğinden vuruldu. Korczak ve CIA suikast girişiminin arkasında KGB'nin olduğuna inanmaktadır çünkü Korczak örgüte çok iyi nüfuz etmiştir. Korczak böbreğinden yaralandıktan sonra hayatta kalabilmesini, vücudu kurşunu böbrek taşı olarak dışarı atmasına bağlamıştır.

Aralık 1995, Onia, Arkansas, ABD

Thomas Lavy Nisan 1993'te Alaska'da Kanada'ya 130 gram risin sokmaya çalışırken yakalanmıştır. Lavy'ye göre, risini Arkansas'taki arazisindeki çakalları tavuklarını yememeleri için zehirlemek üzere satın almıştı. Kanada gümrük ajansından ajanlar Lavy'yi Beaver Creek sınırında durdurdu ve rutin arama sırasında 130 gram risinin yanı sıra 89.00 dolar, bir bıçak, dört ateşli silah ve 20.000 mermi buldu.

Ocak 1997, Janesville, Wisconsin, ABD

Thomas Leahy'nin Janesville, Wisconsin'deki evi, yetkililerin içeride birkaç zehirli ilaç bulmasının ardından basıldı. İçki içtiği bir gecenin ardından çocuğunu yüzünden vuran Leahy'nin evine çağrılan polis, uyuşturucuları o zaman buldu. 0.67 gram risin ve nikotin, deriye nüfuz etmelerini ve ölümcül etkilere sahip olmalarını sağlayan bir sıvı içinde bulundu. Kimyasal ve biyolojik silahların nasıl yapılacağına dair kitaplar da yetkililer tarafından keşfedildi.

Leahy'nin Harvard, Illinois'deki deposu da aranmış ve burada da kimyasallar bulunmuştur. İddiaya göre Leahy kız kardeşine tıraş bıçaklarını zehirleyerek düşmanlarına göndermeyi ve onların yanlışlıkla kendilerini keserek zehire maruz kalacaklarını umduğunu söylemiştir. Suçunu itiraf etmesinin ardından Leahy'ye ateş etme suçundan sekiz yıl, risin taşıma suçundan da altı buçuk yıl hapis cezası verildi.

Nisan 1997, James Dalton Bell

İç Gelir Servisi'nden (IRS) müfettişler 39 yaşındaki elektronik mühendisi James Dalton Bell'in evine baskın düzenleyerek sodyum siyanür (500 gram), diizopropil florofosfat ve çeşitli aşındırıcı asitler de dahil olmak üzere çeşitli zehirli maddeler buldu. Bell'in 46 yaşında bir deniz telsiz operatörü olan arkadaşı Robert East ile yaptığı e-posta yazışmaları, risin ekstraksiyonunun uygulanabilirliğini test etmek için hint fasulyesi elde etmeye olan ilgisini vurguluyordu.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), İç Gelir Servisi (IRS), Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Bürosu (ATF) ve seçmen kayıt veri tabanlarından elde ettiği veriler sayesinde yüze yakın federal çalışanın ev adresi Bell'in elindeydi. Kimyasal ve biyolojik ajanlar Bell tarafından yaratılma ve elde edilme sürecindeydi.

Mart 1998, Michigan, ABD

Michigan'da, Kuzey Amerika Milisleri'nin ayrılıkçı bir fraksiyonuna bağlı üç kişi silah bulundurma ve komplo kurma iddialarıyla gözaltına alındı. Nisan 1998'deki iddianameye yol açan soruşturma Mart 1997'de Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Bürosu'ndan (ATF) bir ajanın çeteye katılmasıyla başladı. Federal hükümetten yetkililer bu kişilerin evlerine bir baskın düzenleyerek çok sayıda silah ve bir video kaset buldular.

Bir yemek programı tarzında hazırlanmış olan kasette, bir milis tarafından kullanılmaya uygun bomba ve diğer silahların üretimi ayrıntılı olarak anlatılıyordu ve kasetin özel bir bölümü hint fasulyesinden risin elde edilmesine ayrılmıştı. Savcılar mahkemede risin bölümünü gündeme getirerek, adamların "risin yapımı ve kullanımı hakkında bilgi topladıklarını" söyledi. Ancak, video kaset dışında yapılan aramaların hiçbirinde risin üretim malzemelerine rastlanmamıştır.

Kasım 1999, Tampa, Florida, ABD

Basında yer alan haberlere göre, Florida'nın Tampa kentindeki FBI görevlileri, Colorado Jefferson County'de mahkeme görevlilerini öldürerek "biyolojik savaş başlatmakla" tehdit ettiği gerekçesiyle aranan bir kişiyi tutukladı. Jefferson County yargıçları, eski Colorado sakini 53 yaşındaki James Kenneth Gluck'tan kendilerini biyolojik bir madde ile öldürmekle tehdit eden 10 sayfalık bir mektup aldı. Mektupta bir yargıcın adı da geçiyordu. 5 Kasım 1999'da FBI müfettişleri Gluck'ı Tampa'daki evine yakın bir halk kütüphanesinden çıkarken yakaladı. Gluck'ın sokağı polis, itfaiye ve tehlikeli maddeler (HazMat) yetkililerinin yanı sıra FBI tarafından kordon altına alındı. 

Ertesi gün ajanlar Gluck'ın evini aramış ve rafine edilmiş risin bulunmamasına rağmen risin bileşenlerine sahip olduğunu tespit etmişlerdir. Evinde test tüpleri, beherler ve biyolojik toksisite üzerine literatürle donatılmış derme çatma bir laboratuvar bulundu.

Ağustos 2001, Rusya ve Çeçenistan

Itar-Tass, Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin iki Çeçen saha komutanı arasında geçen ve Rus güçlerine karşı ev yapımı zehirler kullanmayı planladıkları bir konuşmayı dinlediğini bildirmişti. Itar-Tass, şu anda Birleşik Arap Emirlikleri'nde ikamet eden Çeçen saha komutanı Hizir Alhazurov'un Çeçen Tuğgeneral Rizvan Chitigov'dan Rus güçlerine karşı kullanılacak "ev yapımı zehir imalatı" konusunda talimat istediğini bildiriyor. 

Haberlere göre Rus yetkililer Çitigov'un evine baskın düzenleyerek, tüketici ürünlerini zehirlemek için zehirli kimyasalların nasıl kullanılacağına dair talimatlar, küçük bir kimya laboratuarı, üç el yapımı bomba, iki saha mayını ve otuz el bombası da dahil olmak üzere ekipmana el koydu. İddialara göre belgelerde hint fasulyesinden risin yapmak için gerekli adımlar da ayrıntılı olarak anlatılıyordu.

Haziran 2002, Spokane Vadisi, WA

Polis, 48 yaşındaki Kenneth R. Olsen'i Washington, Spokane Valley'deki çalışma odasında yasadışı olarak ölümcül biyolojik toksin risin bulundurmaktan tutukladı. Yazılım mühendisi Olsen, yüksek teknoloji firması Agilent'teki iş arkadaşları tarafından masasında "nasıl cinayet işlenir", tespit edilemeyen zehirler ve bomba yapımı ile ilgili basılı materyaller bulunmasının ardından FBI'a ihbar edildi.

Olsen yaptığı araştırmaların bir izci çalışması için yapıldığını söyledi ama başka ayrıntı vermedi. Ofisinde yapılan aramalarda şişeler, hint fasulyeleri, kavanozlar ve yaklaşık bir gram risin bulundu. Olsen 2003 yılının Temmuz ayında kimyasal silah bulundurmaktan ve biyolojik silah bulundurmaktan suçlu bulundu. Kendisine 165 ay, yani 14 yıldan fazla hapis cezası verildi.

Ağustos 2002, Ensar el-İslam

Bazı haber kaynakları Sünni terör örgütü Ensar el-İslam'ın risin de dahil olmak üzere zehir ve kimyasal maddelerin test edilmesine karıştığını bildirdi. Bir haberde çetenin aerosol haline getirilmiş risin tozunu test etmek için eşekler, kümes hayvanları ve hatta belki de dikkatsiz bir insan kurban kullandığı iddia ediliyor. Kamuoyuna daha fazla bilgi açıklanmamıştır açıklanmamıştır.

İngiltere'de Ocak 2003 tutuklamaları

Metropolitan Polisi 5 Ocak 2003 tarihinde Londra Metrosu'na zehirli saldırı komplosunun bir parçası olarak risin ürettikleri iddiasıyla altı Cezayirli erkeği gözaltına aldı. Bu baskından sonra risin bulunamamıştır. Bir kişi suçlu bulundu ve zehir ve/veya patlayıcı kullanarak kamu düzenini bozmak için komplo kurmaktan 17 yıl hapse mahkum edildi. Bu kişi zaten baskınla ilgili cinayet suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı; bıçaklayarak öldürdüğü polis memuru da baskının hedeflerinden biriydi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, 5 Şubat 2003 tarihinde Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada 2003 Irak İşgali'nin gerekçelerinden biri olarak "İngiltere zehir hücresi "ni de içeren sözde Ebu Musab el-Zerkavi dünya çapındaki terör ağına atıfta bulunmuştur.

ABD'de 2003 mektupları

2003 yılında, Güney Carolina'nın Greenville kentindeki ABD Posta Servisi işlem istasyonu, "risin bulaşmış" bir zarfla paketlenmiş bir paketi ve mektubu durdurdu.

Kasım 2003'te Washington DC'deki Beyaz Saray'a gönderilen postada risin bulundu. Posta hiçbir zaman Beyaz Saray'a teslim edilmedi çünkü Beyaz Saray arazisinin dışındaki bir posta işleme tesisinde durduruldu. Postada bulunan küçük toz halindeki bir madde daha sonra risin için pozitif test edildi. Bunu inceleyen araştırmacılar çok az etkisi olduğunu ve dolayısıyla insan sağlığı için bir tehlike oluşturmadığını belirledi. Yaklaşık üç ay süren gizlilikten sonra, risinin ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Bill Frist'in ofisinin posta odasında bulunduğu ortaya çıktı. Kirlenmiş bölgeye yakın olan hiç kimsede hastalık belirtileri görülmedi. Güvenlik önlemi olarak bazı Senato binaları boşaltıldı.

Ocak 2006, Richmond, Virginia, ABD

Ocak 2006'da Richmond, Virginia'daki bir banliyö evinde püre haline getirilmiş hint fasulyesi formunda risinomik zehir bulundu. Şüpheli Chetanand Sewraz'ın zehri boşandığı eşini öldürmek için kullanmak amacıyla izole ettiği bildirildi.

Şubat 2008, Las Vegas, Nevada, ABD

Şubat 2008'de Las Vegas'ta risin bulunan motel odasında uyuyan adam durumu ağır olduğu için hastaneye kaldırıldı. Roger Von Bergendorff 14 Şubat'ta hastaneye gönderilmiş, ancak 27 Şubat'a kadar iki hafta boyunca otele ödeme yapmayan Bergendorff'un çantaları bir aile üyesi tarafından geri alındığında risin ortaya çıkmıştır. Yetkililere göre, çok sayıda risin şişesinin bulunduğu otel odasında ateşli silahlar ve "anarşist tipte bir ders kitabı" da vardı. Las Vegas 8 TV'nin haberine göre, memurlar risin bölümünün altının çizili olduğunu fark etti. 

FBI görevlileri 3 Mart'ta Bergendorff'un Riverton, Utah'taki evinde ve yedi West Jordan, Utah depo dolabında risin aradı. 14 Mart'ta Bergendorff komadan uyandı. Kolluk kuvvetleri bu kadar büyük miktarda risini nereden bulduğunu öğrenmek istedi. Ertesi gün, 16 Nisan'da gözaltına alındı ve iki kez silah bulundurmak ve bir kez de biyolojik toksin bulundurmakla suçlandı.

Ocak 2009, Seattle, Washington, ABD

Seattle'ın Capitol Hill mahallesindeki 11 eşcinsel kulübü, bilinmeyen bir göndericiden 67 gram risine sahip olduğunu iddia eden ve her mekandan tam beş müşteriyi öldürmeyi planlayan mektuplar aldı.

Mektupta eşcinsel yazar Mark Doty tarafından yazılan ve yakın tarihli bir antolojide yer alan bir şiirden bahsedilmektedir, bu da birçok kişinin teröristin eşcinsel olabileceği yönünde spekülasyon yapmasına yol açmıştır.

Haziran 2009, County Durham, İngiltere

Haziran 2009'da bir baba ve oğlunun evlerinde yapılan arama sırasında mutfak dolabındaki kapalı bir reçel kavanozunda az miktarda risin bulunduğu iddia edildi. Ian Davison ve oğlu Nicky, 2000 tarihli Terörizm Yasası uyarınca gözaltına alınmıştır. Aşırı sağcılığı hedef alan uzun bir istihbarat çalışması bu tutuklamalarla sonuçlanmıştır. Mayıs 2010'da Ian Davison, terör eylemleri planlamak, teröristlere faydalı üç tür malzeme bulundurmak ve sivil kullanıma yasaklı bir silah bulundurmak suçlarından on yıl hapis cezası aldı. Oğlu da aynı suçlardan iki yıl çocuk hapishanesinde kaldı.

Haziran 2009, Everett, Washington, ABD

Amerikan ABC kanalına bağlı KOMO 4 News, 4 Haziran 2009 tarihinde, Everett, WA'da polisin bir banliyö evini ve komşu topluluğun bir bölümünü, orada risin bulunma olasılığı üzerine karantinaya aldığını bildirdi. Bir aile içi huzursuzluk şikayetinin ardından, bir karı koca olan ev sakinleri eve gitmiş ve risin olduğuna inanılan bir şey bulmuşlardır.

Ocak 2011, Akron, Ohio, ABD

FBI müfettişlerinin Ocak 2011'de Coventry Township, Ohio'daki bir evde risin olduğuna inandıkları bir madde bulmalarının ardından yapılan testler risin varlığını doğruladı. Jeff Levenderis 2014 yılında risin üretimindeki rolü nedeniyle altı yıl hapis cezası aldı.

Kasım 2011, Gainesville, Georgia, ABD

FBI 2011 yılında ABD'nin Georgia eyaletinde dört kişiyi yakaladı. Bu kişilerin patlayıcı ve biyolojik silahlar kullanarak ABD'de aralarında politikacılar, gazeteciler, IRS ajanları ve sıradan vatandaşların da bulunduğu birçok kamuya mal olmuş kişiye suikast düzenlemeyi planladıklarından şüpheleniliyordu. Bu kişiler 73 yaşındaki Frederick Thomas, 67 yaşındaki Dan Roberts, 65 yaşındaki Ray H Adams ve 68 yaşındaki Samuel J. Crump'tı. Diğer üç beyefendinin hepsi Toccoa'dan, Thomas ise Cleveland yakınlarındandı. Onlara göre, bir yerel milis organizasyonun üyeleri olarak "bu ülkeyi kurtarmak" için cinayet işlemeleri gerektiğine inanıyorlardı.

The Guardian'ın haberine göre Crump 10 kilo risin üretmeyi, Atlanta, Jacksonville, Newark, Washington, D.C. ve New Orleans'taki ana caddeler boyunca dağıtmayı ve Atlanta'daki federal tesisleri yok etmeyi planlıyordu. Başkentin üzerine risin püskürtmek için bir uçak kullanmayı ve ek saldırılarda patlayıcı kullanmayı planladılar. Adams eskiden Tarımsal Araştırma Servisi'nde, Crump ise CDC'de çalışıyordu.

Mahkemede sunulan kanıtlara göre Thomas, Mike Vanderboegh tarafından yazılan ve küçük Amerikalı grupların federal hükümete karşı ayaklanmasını anlatan "Absolved" adlı milis yanlısı romanı okumuş. Vanderboegh blogunda "Tom Clancy Nine Eleven için ne kadar suçluysa ben de Georgia Geriatrik Terörist Çetesi için o kadar suçluyum" diye yazarak saldırıyı motive etmekten sorumlu olmadığını ima etti. Vanderboegh'in sağlık reformu karşıtlarına camlara tuğla atmaları yönünde yaptığı tartışmalı çağrıyı Demokrat Parti binalarına yönelik birkaç vandalizm vakası takip etti.

Thomas ve Roberts 22 Ağustos 2012'de federal cezaevinde beşer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nisan 2013, Washington, DC, ABD

16 Nisan 2013 tarihinde ABD Kongre Binası'nın Washington DC'deki tesis dışı posta tesisinde şüpheli bir zarf bulundu ve daha sonra yapılan testlerde risin pozitif çıktı. İddiaya göre posta Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker'ın Mississippi'deki ofisine gönderilmişti.

Ertesi gün Başkan Obama'ya gönderilen bir mektupta da risin olduğu tespit edildi. Mississippi'deki bir yargıca gönderilen üçüncü bir mektupta da risin tespit edildi.

Her iki mektupta da "bir yanlışın farkına varıp onu ifşa etmemek, onun sürdürülmesine sessiz bir suç ortağı olmaktır" ve "Ben KC'yim ve bu mesajı onaylıyorum" ifadeleri yer alıyordu.

Mayıs 2013, Shannon Richardson olayı

ABD'li aktris Shannon Richardson, Mayıs 2013'te boşanma sürecindeyken, kocasını birçok milletvekiline postayla risin göndermekle suçlamıştı.

Polis Nathan Richardson hakkında herhangi bir suç duyurusunda bulunmadı. Richardson polise her şeyi karısının ayarladığını iddia etti. Shannon Richardson'ın boşandığı kocasını suçlamak amacıyla risini postayla kendisinin gönderdiği ortaya çıktı.

7 Haziran 2013 tarihinde New York ve çevresinde polis, Shannon Richardson adlı bir kadını, önde gelen siyasetçilere risinli mektuplar gönderilmesiyle bağlantısı olduğu şüphesiyle gözaltına aldı. Hedef alınanlar arasında Başkan Barack Obama ve New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg de vardı.

Kadın, ağır bir suç olan "Başkan Obama'ya mektup postalamakla tehdit etmekle" suçlandı. Ricin içeren üç mektubu 6 Haziran'da gönderdiğini kabul etti ve eşinin kendisini bunu yapmaya zorladığını söyledi. Mektupları 10 Aralık'ta postaladığını kabul etti. Suçunu kabul etmesi ışığında, alabileceği azami ceza 18 yıla indirilmiştir.

2 Ekim 2013, Logan, Utah, ABD

37 yaşındaki bir kadın, risin toksini içeren 30 hint fasulyesinin posasını yutarak intihara teşebbüs etti. Zehrin hafif izleri kadının evinde bulunmuştu. Kocası onu bulup hastaneye kaldırmış ve burada bir hafta boyunca yoğun bakımda kaldıktan sonra vefat etmiştir.

Mart 2014, Hatboro, Pennsylvania, ABD

21 Mart 2014'te 19 yaşındaki Nicholas Todd Helman, eski kız arkadaşıyla çıkan bir adama risin içeren bir üzeri kazınarak koklanabilen doğum günü kartı gönderdiği için tutuklandı. Helman'ın 6 Mart'ta adamın ailesinin posta kutusuna bıraktığı kartta ölümcül madde tespit edildiğinin öğrenilmesi üzerine tutuklanmış ve cinayete teşebbüs ve bir felaketi tehlikeye atmakla suçlanmıştır. O günün ilerleyen saatlerinde Warrington'daki Target'ta Helman tehlikeli kartı bir iş arkadaşına övünerek anlattı. Endişelenen iş arkadaşı polisi aramış, polis de adamın annesiyle irtibata geçerek o gün postayı alıp almadığını öğrenmiştir. Helman 7 Mart'ta yetkililerle yaptığı ilk görüşmede, kendisine şarbon gibi göründüğü söylendiği için kartı sadece sodyum hidroksitle kapladığını söyledi.

Helman'ın adama tehdit içerikli Facebook mesajları gönderdiğini kabul etmesinin ardından polis, sodyum hidroksit olduğuna inandıkları bir madde ve risin formülü içeren bir not defteri buldu. 7 Mart 2018 tarihinde Helman'a karşı terör tehdidi ve taciz suçlamaları yöneltildi. Bu arada, kart yetkililer tarafından ek testler için gönderildi. Kartın gerçekten risin içerdiğinin teyit edilmesinin ardından Warminster Polis Departmanı, Hatboro Polis Departmanı, bir biyolojik tehlike ekibi, bir SWAT ekibi ve FBI üyelerinin yardımıyla Helman'ı Hatboro'daki evinde tutukladı. Uzun bir çatışmanın ardından, zırhlı ve tehlikeli madde teçhizatlı polis memurları sonunda Helman'ı evinden çıkarıp bekleyen bir arabaya bindirdi.

Temmuz 2015, Liverpool olayı

İngiltere'nin Liverpool kentinden 31 yaşındaki Mohammed Ali, 29 Temmuz 2015 tarihinde Old Bailey'de görülen davada kimyasal silah bulundurmaya çalışmaktan suçlu bulundu. Ali, Ocak 2015'te dark web üzerinden 500 mg risin satın almaya çalıştıktan sonra bir FBI müfettişiyle temasa geçmiş, ancak bunun yerine zararsız bir toz almıştı. Ali, AMC dizisi Breaking Bad'in kendisi üzerinde etkisi olduğunu iddia etmiştir. Ali sekiz yıllık hapis cezasını 18 Eylül 2015'te aldı.

Şubat 2017, Fannin County, Georgia, ABD

27 yaşındaki William Christopher Gibbs, risin tarafından zehirlendiğini söyledi ve 2 Şubat 2017'de Georgia eyaletinin Fannin ilçesindeki bir hastanenin acil servisine kendi aracıyla gitti. Aracında yapılan risin testleri pozitif çıktı. Morganton itfaiyesi ve Ulusal Muhafız Ordusu olay yerine sevk edildi ve tehlikeli madde kıyafeti giymiş kişiler bölgeyi taradı. 

FBI daha sonra yaptığı açıklamada, "herhangi bir tehlikeli ya da zararlı bileşiğin yayıldığına ya da halkın risk altında olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını" belirtti ve soruşturmanın devam ettiğini ekledi. Yasal bir boşluğun ortaya çıkması nedeniyle Gibbs gözaltına alınmış, ancak daha sonra herhangi bir suçlama yöneltilmeden serbest bırakılmıştır. Gibbs'in beyazların üstünlüğünü savunan Creativity Alliance adlı örgütle bağlantısı olduğu birçok kaynak tarafından dile getirilmişti.

Ekim 2018, Cumhuriyetçi/Washington D.C. olayı

Risin, 2 Ekim 2018 tarihinde Pentagon'a gönderilen bir pakette bulundu. Zarfın alıcıları arasında Savunma Bakanı Jim Mattis, Deniz Kuvvetleri Komutanı John M. Richardson, Başkan Donald Trump ve Teksas Senatörü Ted Cruz da bulunuyordu.

2018 Köln terör komplosu

Almanya'nın Köln kentinde 13 Haziran 2018 tarihinde bir apartman dairesinde yapılan polis araması sırasında önemli miktarda hint keneviri ve risin tozu ve macunu bulundu. Soruşturma, Federal Kriminal Polis Dairesi ve Alman Savcılığı'ndan ajanlar tarafından yürütüldü. Temmuz 2018 itibariyle, şüphelinin eşyaları arasında üç cep telefonu, bunlardan birinde çeşitli konuşma kayıtları ve bir bombanın nasıl inşa edileceğine dair çeşitli talimatlar yer alıyordu. Şüpheli hint fasulyesini zehir haline getirecek aletlere sahipti.

Eylül 2020, Washington, DC, ABD

Kolluk kuvvetleri Başkan'a gönderilmek üzere hazırlanmış risinli bir paket ele geçirdi. ABD-Kanada sınırını geçmeye çalışan Kanadalı bir kadın gönderici olduğu şüphesiyle gözaltına alındı.

Risin Hakkında Sık Sorulan Sorulan

Ricin nedir ve nasıl etki eder?

Risin, hint yağı bitkisinin tohumlarından elde edilen oldukça zehirli bir proteindir. Protein sentezini engelleyerek çalışır ve bu da hücre ölümüne yol açar.

Risin tipik olarak bir silah olarak nasıl kullanılır?

Risin silah haline getirilebilir ve yutma, enjeksiyon veya soluma dahil olmak üzere çeşitli şekillerde zehir olarak kullanılabilir.

Risin zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Risin zehirlenmesinin belirtileri maruz kalma yoluna bağlıdır ancak ateş, öksürük, bulantı, kusma, ishal ve solunum sıkıntısını içerebilir.

Risin zehirlenmesi için bir panzehir var mıdır?

Risin zehirlenmesi için özel bir panzehir yoktur ve tedavi tipik olarak semptomları yönetmek ve gerekirse solunum desteği sağlamak gibi destekleyici bakımı içerir.

Risine maruz kalmak nasıl önlenebilir?

Hint fasulyesi veya ürünleriyle temastan kaçınarak ve toksinle çalışılıyorsa uygun güvenlik protokollerini izleyerek Risin'e maruz kalınması önlenebilir. Bir Risin saldırısı durumunda, erken tespit ve hızlı eylem, daha fazla maruz kalmayı önlemeye ve zararı en aza indirmeye yardımcı olabilir.


Kaynaklar: