Rus Uzay Aracındaki Gizemli Delik Çözülmeyi Bekliyor

Spekülasyon öylesine kötü bir hal aldı ki NASA ve Roscosmos, iki kurumun deliğin nedenini anlamak için birlikte çalıştıklarını tüm kamuoyuna duyurdu.

Bu sabah, Uluslararası Uzay İstasyonunda yer alan iki Rus mürettebat üyesi, birkaç ay önce ISS'teki havanın dışarı sızmasına neden olan gizemli bir deliği araştırmak için uzay yürüyüşüne çıkıyor. Deliğin kökeni henüz belirlenememiş ve iddialar bir tür sabotaj olabileceği yönünde. Uzay yürüyüşü deliğin nasıl oluşabileceğini anlamada yardım olacak. Rus uzay aracındaki gizemli delik çözülmeyi bekliyor.

Rus Uzay Aracındaki Gizemli Delik

ISS'teki astronotlar, NASA'daki uçuş kontrolörlerinin hava basıncının düştüğünü fark ettikten sonra, ağustos ayının son günlerine doğru deliği keşfettiler. Mürettebat üyeleri sorunun kaynağını Soyuz kapsüllerinden birinde açılmış iki milimetre genişliğindeki bir delikte buldu. Bu kapsül astronotları istasyondan istasyona nakletmek için kullanılan araçtı. Astronotlar epoksili gazlı bezle deliği çabucak kapatarak istasyonun basıncını o zamandan bu yana sabitledi.

"Deliğin varlığı, insanı ürküten uzay sabotajı iddialarını ortaya atıyor.

İlk başta, deliğin Soyuz'a çarpan küçük bir göktaşı tarafından yapılmış olabileceği düşünülüyordu. Ancak deliğin resimlerine bakıldığında özellikle temiz, yuvarlak bir açıklık olduğu anlaşılıyor; tıpkı bir matkapla yapılmış gibi. Deliğin yanında küçük matkap işaretleri de olduğu görülüyor ve delicinin birkaç kez ıskalamış olduğu düşünülüyor.

Bu keşfin ardından, Rusya'nın devlet uzay şirketi Roscosmos'un başkanı Dmitry Rogozin, planlanan bir araştırmanın, deliğin nasıl oluştuğuna dair tüm olasılıkları ele alacağını söyledi. Bunlar arasında dünyada mı yoksa uzayda mı yapıldığı da olacak. Muhtemel sabotaj hakkında birçok dedikodu ortaya atıldı. Rus gazeteleri, Amerikalı astronotların, hasta mürettebata yardım etmek için bu yolla ISS'ten tahliyesini sağladığını ileri sürdü.

Soyuz'da bulunan deliğin bir görüntüsü, NASA tarafından yayınlandı ve silindi.
Soyuz'da bulunan deliğin bir görüntüsü, NASA tarafından yayınlandı ve silindi.

Spekülasyon öylesine kötü bir hal aldı ki NASA ve Roscosmos, iki kurumun deliğin nedenini anlamak için birlikte çalıştıklarını tüm kamuoyuna duyurdu. NASA, tüm ISS ekibinin, görevin başarısı için istasyonun ve istasyona bağlı uzay araçların emniyetine odaklanmış olduklarını belirtti. Şu anda önde gelen teori deliğin Soyuz üretilirken hatayla yapılmış olduğu. İşçilerden biri deliği kapamaya çalıştı ancak Soyuz, ISS'e bağlandığında delik ortaya çıktı.

Bununla birlikte resmi bir sonuç çıkarılmadı. Bu yüzden Rusya bugün bir uzay yürüyüşü yapmaya karar verdi. Rus kozmonotları Oleg Kononenko ve Sergey Prokopyev, Soyuz'un dışını incelemek için uzay istasyonundan 11:00 ET'de ayrılacak. TASS'a göre, önce Soyuz'un dış yüzeyindeki meteorit kalkanı ve ısı yalıtımı çıkarılacak. Delikten alınan örnekler ardından Dünya'ya gönderilecek. Aynı Soyuz aracı 20 Aralık'ta gemide üç ekip üyesiyle yola çıktığında bu örnekleri Dünya'ya getirmekten sorumlu olacak.