Satürn'ün Halkaları Mart 2025'te Gözden Kaybolacak

Satürn'ün halkaları yakında yok olacak. Bu haber kulağa çılgınca geliyor. Ama o kadar da çılgınca değil. Zira bu olay her 15 yılda bir gerçekleşiyor.

satürn halkaları

Satürn'ün halkaları yakında yok olacak. Bu durum alışılmadık gelebilir, ancak yaklaşık her 15 yılda bir tekrarlanan bir olgudur. Şimdi tarihsel perspektifi inceleyelim: Galileo Galilei (1564-1642) 17. yüzyılın başlarında halkaları gözlemleyen ilk kişiydi. O zamanlar Satürn'ün halkaları görkemli ve gizemle örtülüydü.

Zaman içinde gökbilimciler halkaların oluşumu için kuyruklu yıldızlar, asteroitler ya da Satürn'ün çekim kuvvetleri tarafından yanlış yere yerleştirilip parçalanan ve muhtemelen birbirleriyle çarpışan uyduları içeren çeşitli senaryolar öne sürdüler. Bu halkaların nispeten yakın bir zamanda, yaklaşık 400 milyon yıl önce oluşmuş olabileceği ve şu anda 70.000 ila 140.000 kilometre arasında bir mesafeye yayıldığı öne sürülmektedir.

Satürn'ün Halkalarının Sonu mu Geliyor?

Araştırmacılar halkaların yok olmasını beklememiz gerektiği konusunda uyarıyor. Peki milyonlarca yıl içinde mi? Yoksa gaz devinin atmosferine düşen bir buz parçaları yağmuruna dönüşerek kademeli bir parçalanma yoluyla mı? Hayır, tahminen 18 ay içinde, yani 2025 yılında.

Gerçekten de dev gezegenin Güneş etrafındaki yörüngesindeki eğimi değişmek üzere. Satürn'ün halkaları görüş alanımızla mükemmel bir şekilde hizalanıyor. Ancak Satürn'ün halkaları oransal olarak bir kâğıttan daha incedir. Bu nedenle, onları tespit etmeye çalışmak, bir futbol sahasında bir kâğıdı enlemesine görmeye çalışmak gibi olacaktır.

Satürn'ün Halkalarını Gizleyen Bir Göksel Konum

Tam olarak 23 Mart 2025'te Satürn'ün eğim açısı sıfıra düşecek. Bu yaklaşık olarak her 15 yılda bir gerçekleşir, ancak bu düzen birkaç kez tekrar edebilir. Sonraki olaylar 15 Ekim 2038'de, ardından 1 Nisan 2039'da ve tekrar 9 Temmuz 2039'da gerçekleşecek. Öte yandan Satürn ve halkaları 2032 yılında maksimum eğimde olacak.

Translated with DeepL