Sebze diyeti kalp sağlığını koruyor ancak bir farkla

Amerikan Kalp Derneği sebze bazlı yiyeceklerden oluşan diyetlerin kalp sağlığını koruduğunu açıklayan yeni bir rapor yayımladı. Raporda sebze diyetinin felç ve kalp krizinden kaynaklı erken ölüm riskini azalttığı konusuna dikkat çekiliyor. Amerikan Kalp Derneği Dergisi'nde yayımlanan bulgular et tüketimini azaltmanın büyük faydalarına işaret eden diğer araştırmaları destekliyor.

Sebze diyeti kalp sağlığını koruyor

Bitki temelli diyetler hayvanlardan değil sebzelerden gelen yiyeceklere dayanır. Bu diyetler içerik itibariyle birbirlerinden farklı olsa da, genellikle tahılları, meyve ve sebzeleri, kuru yemişleri ve sağlıkları yağları içine alıyor. Çoğu diyette ya hayvansal ürünler hiç yok ya da balık, yumurta ve mandıra ile sınırlandırılmış durumda.

Araştırma nasıl yapıldı?

Amerikan Kalp Derneği'nin yeni çalışmasında bahsi geçen sebze diyeti hayvansal ürünleri tümüyle es geçmiyor ancak minimum düzeyde tutuyor. Araştırmada kardiyovasküler hastalığı bulunmayan 10000'den fazla orta yaşlı katılımcı ele alınmış. Katılımcıların günlük beslenme alışkanlıkları izlenerek hayvansal ürünlere oranla yedikleri bitkisel ürünler izlenmiş.

En yüksek oranda bitkisel yiyecek tüketenlerin kardiyovasküler hastalıktan ölme oranlarının yüzde 32 ve hastalık geliştirme oranlarının ise yüzde 16 daha az olduğu bulunmuş. Buna ek olarak, katılımcıların herhangi bir hastalıktan ölme olasılıklarının, daha az oranda sebze tüketenlerden yüzde 25 daha düşük olduğu bulunmuş.

Hangi diyet seçilmeli?

Çalışma umut verici olsa da, bilim adamları her sebze diyetinin eşit olmadığını belirtiyor. Yararlar yalnızca sağlıklı diyet yapan insanlarda görülüyor. Bunlar arasında fırınlanmış tatlı patates ya da kıvrılmış fındık tüketmek var. Markette işlenmiş bolca vegan besin bulunmakta. Bunlar bitkisel olsa da sağlıklı kabul edilmiyor.

Seçilmesi gereken diyetin özellikleri arasında besin değeri olarak zengin olması, şeker, sodyum (tuz), kolesterol ve trans yağ bakımından düşük olması var. Örneğin, patates kızartması veya peynirli karnı baharlı pizza bitkisel olsa da besin değerleri düşük ve bolca tuzla kaplılar. Taze meyve, sebze ve tahıl gibi işlenmemiş yiyecekler bunlar arasındalar.

Sebze diyeti kalp sağlığını koruyor ancak bir farkla yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/saglik/