Silahların ve Zırhların Keşfi ve Tarihi

İlk "zırh" dolgulardan oluşuyordu; kalın kumaş tabakaları ve başı korumak üzere sert deriden yapılmış miğfer bu zırhı meydana getiriyordu.

shield ancient greek

El silahları gerek avlanma ve spor gerekse yetenek müsabakaları için insanın varoluşunda ve ilerlemesinde çok önemli bir rol oynadı. İlk silahlar hayatta kalmaya yönelik aletlerden geliştirildi; taş gibi etrafta bulunabilen cisimler kurbana vurman veya avcı hayvanları ve rakip insanları uzaklaştırmak için kullanıldı.

Tarih öncesi insanın becerileri geliştikçe basit sopalar veya baştan el baltaları yerini hayvan avlamak veya balık avlamak için özenle yapılmış tahta mızraklara bıraktı. Daha etkili silahlar da tahta saplarla kesin çakmak taşından bıçaklar balta, hançer, mızrak ve ok başlarıyla birleştirdi. Yumuşak, kolaylıkla işlenebilen bakır gibi metaller, çakmak taşının yerini aldıktan sonra daha sağlam, keskin ve uzun Bronz ve Demir Çağı kılıçları, hançerleri, nacakları ve savaş baltaları ortaya çıktı.

El silahlarının tarihi, ateşli silahların ortaya çıkışına kadar bir konu etrafında çeşitlenirken 14. – 16. yüzyıllarda en parlak dönemini yaşayan ve esnek demirin çok keskin çelikle kaplanmasına dayalı Japon samuray kılıçlarının incelikli yapım süreciyle doruğa ulaştı.

Savaş Zırhlarının ve Kalkanlarının Gelişimi

İlk "zırh" dolgulardan oluşuyordu; kalın kumaş tabakaları ve başı korumak üzere sert deriden yapılmış "miğfer" bu zırhı meydana getiriyordu. Metal başlıklar, göğüs zırhları ve tahta kalkanlar klasik Yunan ve Roma orduları tarafından kullanıldıysa da başka yerlerde sıradan askerler dolgu, dergi ve şansa güvendiler. Bu durum 11. yüzyılda Fransa'da zincirli zırhın mükemmelleştirilmesine kadar değişmedi. Maliyeti yüksek olan tam zırhlı giysiler aynı zamanda statü simgesi olarak da kullanıldı.

Silahlar ve vücut zırhları gibi kalkanlar, işlevsel, süs veya her iki işleve birden sahip olabiliyordu. Orta Çağ Avrupa'sında şövalyeler toplumda yüksek bir konuma sahipken, kalkanların tasarımı saraya adanmışlık ve kahramanlık sahneleri içeriyordu. Bu tür süslerin kalkan sahibine ilave koruma getirdiği düşünülüyordu.

Silahların ve Zırhların İcadı ve Gelişimi

MÖ 750.000 – 50.000 / Çakmak taşından kesici aletler

Ustura keskinliğindeki çakmak taşı hançer, mızrak ve baltalar avlanma ve savaş amaçlı kullanılır.Prehistoric Stone Age Danish Neolithic Fishtail Flint Dagger - 1900 BC

MÖ 450.000 – 400.000 / Tahta silahlar

Tahta silahlar kolaylıkla işlenen ve bol bulunan, avlanma veya savunma amaçlı tahta mızrak yapımında kullanılır.

MÖ 5500 – 3300 / Çakmaktaşı ok başları

Tahta yayın keskinleştirilmiş çakmak taşıyan ok başlarıyla birleşimi, kullananlara kurbanlarını güvenli bir uzaklıktan vurmalarını sağlayan öldürücü bir birleşim sağladı.Neolithic Flint Arrowheads c4000BC

MÖ 3700 – 2300 / Metal silahlar

Metal işlemeciliği Bronz ve Demir çağlarında incelikli ve keskin bıçakların yapılmasına imkan verdi.

MÖ 2500 / Miğferler

Vücudun ilk korunması gereken parçası baştır. İlk ordular metal kaplı miğferler kullandı. Ancak askerlerin çoğunluğu deri başlıklara güveniyordu.GREEK - ITALIC ATTIC BRASS HELMET

MÖ 1400 / Vücut zırhı gelişiyor

Metal kaplı vücut zırhı erken bir buluş olmakla birlikte pahalıdır ve savaşta hareket için her zaman uygun değildir.

MÖ 6. ve 5. yüzyıl ortaları / Tatar yayı

"Doldurma" silahların ilklerinden biri olan Tatar yayları atıştan önce iyi gerilebilirdi.

3. ve 4. yüzyıllar / Çelik bıçaklar

Demire karbon eklenmesi bıçak ağızlı silahların kitlesek üretimine imkan sağlayan çeliği ortaya çıkarır. Bıçak ağızları giderek daha sağlam hale gelir.

11. yüzyıl / Örme zırh

Levha zırhtan daha hafif ve daha az yer kaplayan zincirli zırhın bir gambeson üzerine giyilmesi hayat kurtarıcıdır.gambeson knitted chain armor

15. yüzyıl / İlk tam plakalı zırhlı giysi

Zırhlı giysiler en iyi savunmayı sağlar. Eldivenler artık birleştirilmiş parmaklara sahipken omuz levhaları daha serbest hareket ve dışarıya daha az açıklık getirir.

15. ve 17. yüzyıllar / Ateşli silahlar gelişir

Tabancaların bulunuşuyla vücut zırhı cuirass (göğüs levhası) boyutlarına inerek pistollerin çekilmesine izin verir.Hermann Historica GmbH's 78th Auctio

19. yüzyıl / Otomatik doluşlu ateşli silahlar

Dönmeli silindirli revolverin buluşunu her seferinde doldurmadan çok sayıda atış yapılmasını sağladı.

1939 – 1945 / Çelik yelekler

Cuirass'la aynı tasarıma sahip olan İkinci Dünya Savaşı çelik yelekleri mermi olmasa da şarapneli durdurabilir.

20. ve 21. yüzyıl / Kevlar ve "sıvı" vücut zırhı

Kevlar ilmekleri çelikten beş kat daha güçlüdür ver vizkozite yoğunlaştıran sıvıya batırıldığında (STF) mermi girişine dayanabilir.