Solucan Benzeri Amfibi Yavruları İçin Bir Tür Süt Üretiyor

Yumurtadan çıktıktan sonra genç halkalı keseliler annelerinin derisiyle beslenirler, aynı zamanda annelerinin arka ucundan salgılanan süt benzeri bir maddeyle de beslenirler.

Yazar Burcu Kara
Yavrularıyla birlikte bir dişi halkalı caecilian.
Yavrularıyla birlikte bir dişi halkalı caecilian.

Solucan benzeri bir canlı, yavrularını beslemek için arka ucundan besleyici bir süt salgılıyor; bu, yavrularını bu şekilde besleyen bir amfibinin bilinen ilk örneği.

Halkalı caecilian (Siphonops annulatus), Güney Amerika'daki karanlık, nemli orman zeminlerinde bulunabilen bacaksız, yumurtlayan bir amfibidir. Boyu 45 santimetreye kadar ulaşır ve koyu mavi, silindirik gövdesini çevreleyen beyaz olukları vardır.

Halkalı caecilian'lar kaşık şeklinde dişlerle doğarlar. Bunları, lipit ve protein bakımından zengin olan annelerinin derisiyle beslenmek için kullanırlar.

"Brezilya'nın São Paulo kentindeki Butantan Enstitüsü'nden Carlos Jared, "Ancak bu deri ile beslenme haftada sadece bir kez gerçekleşiyor. Bunun yavruların gelişim hızını sürdürmek için yeterli bir besin olmadığını, bazılarının yaşamlarının ilk haftasında yüzde 150 oranında büyüdüğünü söylüyor.

Ekstra besinlerinin nereden geldiğini bulmak için Jared ve meslektaşları 16 dişi halkalı caecili ve yavrularının videolarını kaydettiler.

Ekip, yavruların günde birkaç kez annelerinin vücudunun ucunda kıvrıldıklarını, sık sık kemirdiklerini ve kafalarını vent olarak bilinen arka deliğe soktuklarını gözlemledi.

Görüntüler daha yakından incelendiğinde, süt benzeri bir maddenin küçük damlalarının sık sık havalandırma deliğine döküldüğü görüldü; bu da yavruların aktif olarak sütle beslendiğini gösteriyor.

Sütün analizi, lipid ve karbonhidrat içerdiğini ortaya koydu. Yine Butantan Enstitüsü'nden ekip üyesi Pedro Mailho-Fontana, "Bu karbonhidratlar çok önemli, çünkü yavrulara büyümek için ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlıyorlar" diyor.

Ekip ayrıca yavrulardan gelen dokunma ve ses sinyallerinin annenin yumurta kanalı veya fallop tüpü içindeki bezlerde süt üretimini uyardığını buldu.

Mailho-Fontana, canlı yavru doğuran bazı caecilian'ların annenin vücudundaki fetüsler için besleyici sıvılar salgıladığını, ancak amfibilerin yavrularını vücut dışında beslemek için sıvı ürettiklerinin ilk kez tespit edildiğini söylüyor.

"Caecilians gerçek bir sürpriz kutusu" diyor Jared. "Çok gizlidirler, yeryüzünden farklı olan yeraltı dünyasında yaşarlar. Bildiğimizden tamamen farklı bir dünyaya uyum sağladılar ve yaşamak için birkaç yeni davranış icat etmeleri gerekti."

Kaynak:Science