SpaceX Dünya'ya Düşen Roket Parçasını Ağıyla Yakaladı

SpaceX dün gerçekleşen Falcon Heavy fırlatmasının ardından ayrılan parçaları yeniden kullanmak üzere yakaladı.

Yazar Burcu Kara

SpaceX, fırlatma sistemlerini olabildiğince geri kazanma ve yeniden kullanma hedefiyle pek çok teknikten yararlanıyor. Şirket roket inişlerinde bu vizyonu muhteşem şekillerde göstermeye devam ediyor. Bu stratejinin belki de daha az karmaşık görünen bir parçası da fırlatmadan sonra Dünya'ya dönen roket parçalarını yakalamaktır. Dün gerçekleşen Falcon Heavy fırlatmasının ardından şirket tam olarak bunu yaptı.

Heavy Falcon'dan Düşen Parçalar Ms. Tree'nin Ağında Son Buldu

SpaceX'in Falcon 9 ve Falcon Heavy roketleri değerli yüklerini uzaya fırlatırken bunları roketin yuvarlatılmış ön kısmı yardımıyla korurlar. Koruyucu sorumlulukları bittiğinde, bu burun kısmı ikiye ayrılır ve Dünya'ya doğru düşmeye başlar.

CEO Elon Musk, SpaceX'in bu ön kısımlarını iyileştirme konusunda sıkı çalıştıklarını çünkü her birinin 6 milyon ABD Doları değerinde olduklarını söylüyor. Bu, hem Falcon 9 hem de Falcon Heavy roketi için toplam 62 milyon dolarlık fırlatma maliyetinin anlamlı bir kısmına karşılık geliyor.

ms tree spacex bot falconx
Geniş bot nesneyi hesaplandığı şekilde yakaladı.

Şirketin bu burun hunilerini (nosecone) geri kurtarma ve yeniden kullanma stratejisi birçok farklı sistemi uygulamaya koymayı gerektiriyor. Bunlar arasında okyanusa geri dönen parçaları yavaşlatmak için parafoilleri kullanma ve daha sonra Bay Steven adında bir tekneye asılmış büyük ağ yardımıyla onları yakalamak var.

Parçalar 1400 km Yükseklikten Düşüyor

Bay Steven şimdi Bayan Tree (Ms. Tree) adını taşıyor ve tekne dün ilk avını yaptı. Falcon Heavy 24 uyduyu yörüngeye fırlattıktan ve üç çekirdeğinden ikisi Cape Canaveral'a güvenli bir şekilde dokunduktan sonra, düşen kaplama parçalarının yarısı ağ ile çevrili bot tarafından yakalandı. Böylece SpaceX için bir ilk daha başarılmış oldu.

Ms. Tree gemisinin yakaladığı parçalar yaklaşık 1400 kilometre yükseklikte okyanusa düşüyor. Falcon Heavy'den bırakılan parça Florida sahilinden 1250 kilometre açıkta yakalandı. STP-2 bu anlamda uzay taşımacılığı tarihinde pek çok ilkin gerçekleştirildiği bir görev oldu.

Havalanma 24:40'da başlıyor.

CEO Musk bu haberi Twitter hesabı üzerinden "Ms. Tree Falcon kaplamasını yakaladı!" paylaşımıyla duyurdu.

Fırlatmanın tamamı YouTube'a yüklendi.