Spitzer ile Kral Takımyıldızındaki Bulutsulara ve Yıldızlara Göz Atın

Spitzer Uzay Teleskobu, evrende birçok farklı bölgeyi incelemek için kullanılmıştır ve Cepheus da bunlardan biridir. Cepheus, uzak kuzey gökyüzünde yer alan ve adını Yunan mitolojisinde Aethiopia kralı olan Cepheus'tan alan bir takımyıldızıdır.

Yazar Burcu Kara
kral takım yıldızı cepheus

Spitzer Uzay Teleskobu'ndan gelen ve NASA tarafından paylaşılan bu görüntünün sol tarafında, koyu bir filaman yeşil bulutun içinden yatay olarak geçiyor. Bölgenin içinde yenidoğan yıldızlara dair ipuçları (kırmızı ve sarı noktalar) göze çarpıyor. Cepheus C olarak bilinen bölge, bebek yıldızların oluştuğu çok yoğun bir gaz ve toz konsantrasyonudur. Spitzer teleskobu Cepheus ya da Kral takımyıldızına detaylıca göz atmamızı sağlıyor.

Kral Takımyıldızının Bölgelerini Yakından Görmek

Kral takım yıldızı cepheus
Bu Spitzer görüntüsü, Cepheus C ve Cepheus B bölgelerini gösteriyor. Görüntü, Spitzer'in Kızılötesi Dizi Kamerası (IRAC) ve Çok Bantlı Görüntüleme Fotometresi (MIPS) verileri kullanılarak derlendi. Renkler, MIPS cihazından 3.6 mikron (mavi), 4,5 mikron (mavi), 8 mikron (yeşil) ve 24 mikron (kırmızı) IRAC dalga boylarına karşılık gelir.

Bu koyu renkli materyal damarı yıldızlar büyüdükçe üretilen kuvvetli rüzgarlarla dağılmış olacak. Bu durum, büyük bulutsunun sağ üst tarafındaki parlak kırmızı-beyaz bölgeye benzeyen aydınlatılmış şişkin görünümlü bir bölge oluşturacak.

Bölge Cepheus C olarak adlandırılıyor, çünkü Cepheus burcunda yatıyor. Bu bölge baştan sona yaklaşık 6 ışık yılı uzunluğunda ve bulutsunun ucundaki parlak noktadan yaklaşık 40 ışık yılı uzaklıkta.

Teleskop tarafından kaydedilen görüntünün sağ tarafında, hemen üstünde bir yıldız kümesi bulunan ikinci bir büyük bulutsu göze çarpıyor. Cepheus B olarak bilinen küme, Güneşimize birkaç bin ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır.

Bu bölge baz alınarak yapılan bir çalışma, Cepheus B'nin yaklaşık 4 milyon ila 5 milyon yıl eski olduğunu, Cepheus C'den biraz yaşlı, gösterdi. Kaydedilen görüntünün bebeklerden, ebeveynlerden ve büyüklerden oluşan aile portresi olduğunu düşünebilirsiniz.

Cepheus B'nin Anlamı

Yıldızlar, Cepheus C'yi oluşturan koyu damar gibi yoğun bulutsu materyallerin olduğu yerlerde oluşurlar. Yıldızlar büyüdükçe gazı ve tozu dışarı üfleyen rüzgarlar meydana getirirler. Böylece resimdeki daha büyük nebulanın üstünde yer alan parlak beyaz nokta gibi güzel görünen, aydınlatılmış bulutsular (nebulalar) görürsünüz. Sonunda toz ve gaz dağılır ve yıldız kümeleri Cepheus B'de olduğu gibi uzayda tek başlarına kalırlar.

V374 Ceph adındaki büyük yıldız Cepheus C'nin hemen altındadır. Bu yıldızı okuyan gökbilimciler neredeyse tamamen koyu, tozlu bir malzemeyle çevrili olabileceğini düşünüyorlar. Yıldızın sağına ve soluna uzanan karanlık koniler söz konusu koyu diskin gölgeleridir.

Görüntünün sağ tarafındaki daha küçük bulutsu (nebula) iki ilginç özellikte nesne içeriyor.

Bulutsunun sol üst kısmında küçük, kırmızı bir ışık yayıyla taçlandırılmış mavi bir yıldız bulmaya çalışın. Bu "kaçak yıldız" gaz ve toz arasında hızlıca dolaşmaktadır ve bu hareketi kendi önünde şok dalgası ya da "yay şoku" oluştur.

Diğer taraftan bu ikinci bulutsunun içine gizlenmiş küçük bir yenidoğan yıldız kümesi yoğun gaz ve toz bulutunu oluştukları yerde aydınlatmaktadır.