Stannous Fluoride (Kalay florür) Nedir? Yararları ve Kullanımı

Stannous Fluoride ilk olarak 20. yüzyılın başlarında Alman kimyager Heinrich Oswald tarafından keşfedilmiştir. Ancak stannöz florürün diş çürüklerini önleme potansiyeli 1950'lere kadar fark edilmemiştir.

Toothpasteonbrush

Stannous Fluoride yani Kalay Florür diş macunlarının bir kısmında kullanılan bir madde. Bilindiği üzere diş macunlarının ana etken maddesi Sodium Fluoride (Sodyum Florür). Özellikle diş etlerindeki kanamaların nedeni olan plaklarla savaşmak için tercih edilen Stannous Floruide, gingivitis gibi diş etinin 'giriş seviyesi' hastalıklarında önemli bir etkinlik gösteriyor.

Stannous Fluoride nedir?

Stannous fluoride ilk olarak 20. yüzyılın başlarında Alman kimyager Heinrich Oswald tarafından keşfedilmiştir. Ancak stannöz florürün diş çürüklerini önleme potansiyeli 1950'lere kadar fark edilmemiştir. Indiana Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde kimyager olan Dr. Joseph Muhler, stannöz florürün ağız bakterilerinin büyümesini engelleme ve diş minesini remineralize etme yeteneğini gösteren bir araştırma yürütmüştür.

1960'larda stannous fluoride, Procter & Gamble tarafından Crest markası altında ticari bir ürün olarak geliştirildi. Günümüzde, stannous florid birçok ağız hijyeni ürününde popüler bir bileşen olmaya devam etmekte ve diş çürümesi ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde etkili bir araç olarak kabul edilmektedir.

Stannous Fluoride reçetesiz diş macunu ve gargarada bulunur. Genellikle diş muayeneleri sırasında koruyucu bir tedavi olarak kullanılır.

Stannous Fluoride, şunları yapabilen doğal olarak oluşan bir mineraldir:

  • Dişteki oyuk / boşlukları azaltır
  • Diş hassasiyetini önler
  • Diş eti iltihabı (gingivitis) ile mücadele eder
  • Diş çürüğünün erken aşamalarında onarım sağlar

Stannous Fluoride önemli yararları ve bazı yan etkileri olabilen başka bir florürdür. Sodyum florür ile karşılaştırılmasıyla ilgili bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Stannous Fluoride ve dişlere olan yararları

Diğer florür türleri gibi, kalaylı florür, dişlerinizi diş çürümesine karşı yardımcı olur. Daha spesifik olarak, bu tipte bir florür şunları yapabilir:

Evde kullandığınız diş macununun içeriğinde Stannous Fluoride aramak mantıklı olacaktır. Ayrıca düzenli diş temizliğinin yanında yılda bir veya iki kez koruyucu bir tedavi olarak da uygulanabilir.

Bu florür uygulamaları, birkaç dakika boyunca dişlerinizde kalan bir jel veya köpük formundadır. Diş çürüğü riski artarsa, bu tedavileri diş hekiminizden daha sık almanız gerekebilir.

Stannous Fluoride ve olası dezavantajları

Stannous Fluoride (Kalay florür) kullanmanın en büyük riski dişlerinizde lekeye neden olma ihtimalidir. Aynı zamanda hoş olmayan bir tada sahip ve ağzınızda kumlu bir his bırakıyor. Bununla birlikte, 2006'dan bu yana, yeni formüllerin diş lekelerine neden olma olasılığı düşmeye başlamıştır.

Diş hekiminden kalaylı bir florür tedavisi teklifi alırsanız, hala hafif bir leke riskinin olduğunu belirtmek gerek. Bu risk, uzman tedavilerinin daha yüksek florid konsantrasyonlarına sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Stannous Fluoride insanlar için kanserojen olarak kabul edilmiyor. Bununla birlikte, kullanılan diş macunu türünden bağımsız olarak diş macununu yutmamalarını sağlamak için küçük çocuklarınızın sizin kontrolünüzde olmaları her zaman iyi bir fikirdir.

Stannous Fluoride içeren ağız gargaraları kullanmalı mıyım?

Stannous Fluoride destekli günlük ağız gargaraları kullanmanız mümkün. Genellikle sabahları dişlerinizi fırçaladıktan sonra daha rahat ve kokusuz nefes alıp verdiğinizden emin olmak için tercih edebilirsiniz.

Bu tip ağız sularını Stannous Fluoride (Kalay Florür) içeren diş macunu ile birlikte kullanabilirsiniz. Ancak dişlerinizi günde iki kez fırçalarsanız, bu suları kullanmanız pek gerekli olmayacaktır.

Düzenli ağız sağlığı alışkanlıklarına rağmen, diş eti iltihabı ve ağız kokusu ile ilgili sorun yaşamaya devam ediyorsanız doktorunuz gargara kullanımını elbette önerebilir.

Stannous Fluoride ve Sodium Fluoride arasındaki fark nedir?

Sodyum florür, bazı diş macunları gibi ağız sağlığı ürünlerinde görebileceğiniz başka bir florür türüdür. Diş minenizi güçlendirirken çürüklerle savaşmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, gingivitis seviyesindeki diş eti iltihabına karşı savaşamaz. Bu noktada bu görevi Stannous Fluoride üstlenir.

Bir bilimsel çalışmaya göre Stannous Fluoride maddesinin bakterilerle mücadelede sodyum florür ile karşılaştırıldığında çok daha etkili olduğu bulundu.

Genel bir fikir olarak, çok yönlü koruma arıyorsanız (sadece çürüklerin önlenmesi değil), o zaman Stannous Fluoride, ağız sağlığınız için tercih etmeniz gereken florürdür. Sodyum florür, diş çürümelerini önleme konusunda yeterince etkili değil.