Tarihteki en büyük protestolar

Milyonlarca insanın dünyayı değiştirmeye çalıştığı tarihin en büyük protestolarına göz atalım. Tarihin en büyük protestolarından bazıları, adaletsiz yasaların değiştirilmesinde, hükümetlerden hesap sorulmasında ve daha pek çok konuda belirleyici olmuştur. Bazı protestolar o kadar çok insanı sokaklara çekti ki dünya tarihinde dönüm noktası oldu. Pek çok büyük protesto her zaman amaçlarına ulaşamasa da, toplum üzerinde iz bırakarak on yıllardır dünya çapında diğer gösterilere esin veriyor.

Hindistan çiftçi protestosu (2020-2021)

Aralık 2021'in başlarında, Hindistan'da ürünleriyle ilgili yasalarda yapılması planlanan değişiklikleri protesto eden on binlerce çiftçi evlerine dönmeyi kabul etti. Yaklaşık 250 milyon insanın sokaklara döküldüğü gösterilere son verildi.

Narendra Modi hükümeti 18 ay süren eylemin ardından kararından vazgeçmek zorunda kalmıştı. Önerilen yasalar, çiftlik ürünlerinin satışı, fiyatlandırması ve depolanmasıyla ilgili kuralları gevşetecekti. Çiftçiler bu kararların kendilerini büyük işletmelerin insafına bırakacağını söylemişti. Nüfusun yaklaşık yarısının tarımla uğraşması nedeniyle olası etki çok büyüktü.

Eylül 2020'ye kadar, Pencap ve Haryana eyaletlerinde tarım işçileri yolları ve demiryollarını kapatmaya başladı. Bazı çiftçiler tarlalarını yakmaya başlarken protesto liderleri grev başlattı. Protestocular daha sonra yetkililerin onları geri çevirmeye çalıştığı Delhi'ye yürüdü. O zamana kadar protesto yaygın destek gördü ve Kasım 2020'de 250 milyondan fazla işçi çiftçileri desteklemek için greve gitti.

Hindistan Yüksek Mahkemesi Ocak 2021'de yasaları askıya aldı, ancak protestocular uzlaşmayı reddetti. O ana kadar binlerce kişi Delhi çevresinde kamp kurarken Covid'in yanı sıra aşırı sıcaklık riski artırıyordu. Modi, Kasım 2021'de yasaları iptal etti ve protestocular haftalar sonra geri çekildi. Ancak hükümetle gelecekteki görüşmelere göre sokaklara geri dönebileceklerini söylediler.

Baltık Yolu (1989)

23 Ağustos 1989 akşamı Letonya, Litvanya ve Estonya'da milyonlarca insan 650 km uzunluğunda bir insan zinciri oluşturdu. Baltık Yolu, adlandırıldığı gibi, ülkeleri yöneten Komünist rejimlere karşı görünür ancak barışçıl protesto sembolü olarak tasarlandı. Saatler içinde bitti ama etkisi neredeyse anında oldu.

Fikrin kökenleri hiçbir zaman resmi olarak tanımlanmadı, ancak destek ağızdan ağıza hızla büyüdü. 1980'lerin ortalarından bu yana, Sovyet bloğu genelinde reformlar Mihail Gorbaçov tarafından sunuldukça Komünist yönetime karşı popülist hareketler büyüdü. Bu gruplar Doğu Avrupa'nın kontrolünü gizlice Rusya ve Almanya arasında bölen Molotov-Ribbentrop Paktı'nın 50. yıldönümünde bir eylem çağrısına neden oldular.

Baltık Devletleri nüfusunun yaklaşık dörtte birinin o gece sembolik zinciri oluşturmak için el ele tutuştuğu tahmin ediliyor. Sovyetler Birliği tarihindeki en büyük gösteri oldu. Kısa süre sonra pakt geçersiz ilan edildi ve anti-Komünist protestolar Doğu Avrupa'yı kasıp kavurdu ve aylar sonra Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla sonuçlandı. İki yıl içinde, üç Baltık Devleti de bağımsız uluslar oldu.

George Floyd ve Si̇yah Yaşam Önemli̇di̇r (2020)

Koronavirüs pandemisinin ortasında, bir adamın öldürülmesi hızla dünyaya yayılan kitlesel bir protestoya yol açtı. George Floyd'un 25 Mayıs 2020'de Minneapolis'te öldürülmesi, kısa sürede milyonlarca insanın katıldığı kitlesel gösterilere sahne olan bir öfke dalgasına neden oldu.

George Floyd, polis memuru Derek Chauvin'in bir tutuklama sırasında dokuz dakikadan fazla boynuna dizini bastırması sonucu öldü. Yardım için yalvardığı ve nefes alamadığını söylediği video viral oldu. Ölümünden 48 saat sonra binlerce protestocu Amerikan kentlerinin sokaklarında yerde yatıp "Nefes alamıyorum" sloganı attı.

Bir hafta sonra, 75 ABD kasaba ve kentinde protestolar düzenlendi. Bazılarında şiddet patlak verdi ve 4.000'den fazla kişi tutuklandı. ABD Başkanı Donald Trump, askeri müdahaleyi düşündüğünü söyledi. Protestolar kısmen Black Lives Matter hareketi ile koordine edildi. Ayrıca ırk ve ırkçılık sorunları dünyanın dört bir yanındaki kentlerde gösteriler başlatmasıyla küresel boyuta ulaştı. Sayılar azalmaya başlasa da, gösteriler Haziran 2020'ye dek devam etti.

Kadın Yürüyüşü (2017)

Emekli avukat Teresa Shook, 2016 Başkanlık yarışında Donald Trump'ın kazandığı zaferin ardından Facebook'tan harekete geçirici bir mesaj yayınladığında ABD tarihindeki en büyük 1 günlük protestoya yol açan olaylar zinciri başlattı.

Hillary Clinton destekçilerinden oluşan özel bir grup olan Pantsuit Nation'a "Yürümeliyiz" yazdı. Trump'ın göreve başlamasının ertesi günü, Washington D.C.'de yarım milyondan fazla insan tam da böyle yaptı.

ABD'de milyonlarca kişi daha onlara katıldı. Resmi tahminler, ülkenin toplam nüfusunun yaklaşık yüzde 1,5'ini oluşturuyor. Aynı gün, 21 Ocak 2017, dünyanın dört bir yanındaki "kız kardeş" yürüyüşleri yüz binlerce destek topladı.

Protesto, yeni başkanın siyasetine olduğu kadar kadınlara karşı tutumuna da muhalefet olarak başladı. Göstericilerin çoğu, Donald Trump'ın kadınlar hakkındaki bir konuşmada kullandığı dile atıfta bulunarak başlarına pembe pussyhat'ler taktı.

Protestocuların sayısı hiçbir zaman 2017'deki rakamlara yeniden ulaşmadı ancak hareket sonraki yıllarda da devam etti.

Irak Savaşı protestosu (2003)

The Huffington Post'a göre, 15 Şubat 2003'te milyonlarca insan 600'den fazla kentte ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'ı işgal etme planlarına karşı yürüdü. Sadece Roma'da protestoya 3 milyon kişi katıldı. Ancak haftalar sonra Irak işgali başladı.

Başkan Bush aylarca Irak'ın kitle imha silahlarıyla ilgili BM kararlarını ihlal ettiğini savundu. Eylül 2002'de BM'ye hitaben yaptığı konuşmadan birkaç gün sonra, işgal politikasına karşı harekete geçme çağrıları başladı. 2002 yılının sonunda, küresel adalet hareketleri toplantısı olan Avrupa Sosyal Forumu, Şubat 2003'te bir protesto günü önerdi.

Büyük ölçekli bir koordinasyon programı 15 Şubat'ta küresel protestolarla sonuçlandı. İngiltere başbakanı Tony Blair'in Irak savaş planlarını desteklediğini söylemesiyle Londra'da tahmini 750.000 kişi yürüdü. Dublin'de katılım yaklaşık 80.000 iken Madrid'de 1,5 milyondan fazla kişi savaşı protesto etti. New York'ta yaklaşık 100.000 kişi BM karargahı yakınlarında protestoya katıldı.

Protestolar büyük ölçüde barışçıl geçti. Ancak, karar üzerinde çok az etkileri oldu. Irak'ın işgali 20 Mart 2003'te başladı.

Tiananmen Meydanı (1989)

tiananmen-1989
Tiananmen Meydanı'nda yedi haftalık demokrasi yanlısı gösteriyi bitiren askeri baskıdan bir gün sonra Çin ordusu Pekin'de toplanır.

Çin'deki Tiananmen Meydanı'ndaki tankların önünde tek başına kimliği belirsiz bir adam 20. yüzyılın en bilinen meydan okuma sembollerinden biri haline geldi. Onun tek başına duruşu, yaklaşık bir milyon insanın Komünist ülkede daha fazla özgürlük talep ettiği popülist bir protestonun son eylemiydi.

Öğrenciler protestoyu yönetti. 1980'lerin ortalarında, yurtdışında zaman geçirerek aydınlanmış olanlar değişiklik için baskı yapmaya başladı. Bu çağrı, reform çağrısı yaptıktan sonra harcanan eski üst düzey Komünist yetkili Hu Yaobang'ın cenazesinin olduğu Nisan 1989'da düzenlenen büyük toplantının ana mesajı oldu.

Tiananmen Meydanı'nın odak noktası yapılmasıyla birlikte altı hafta süren protestolar başladı. Mayıs sonunda sıkıyönetim ilan edildi. Gösteriler yaklaşık 400 kente yayıldı. Bir milyona yakın insanın toplandığı Tiananmen Meydanı'na yaklaşık 300.000 asker gönderildi. 3 Haziran 1989'da protestocular onları durdurmaya çalışırken ordu harekete geçti. Resmi ölü sayısı 300 civarındaydı, ancak hemen ardından yaklaşık 3.000 kişinin öldürüldüğünü iddia eden broşürler dağıtıldı.

Komünist Parti ülke üzerindeki kontrolünü sıkılaştırdı. 30 yıl sonra bu protestolardan bahsedilmesi Çin'de hala sansürlüdür.

Halk Protestosu (1986)

Ferdinand Marcos, muhalif askeri liderlerden ve milyonlarca vatandaştan oluşan bir Halk Protestosu sonucu iktidardan zorlandığı bir zamanda sıkıyönetim içinde 20 yıldır Filipinler'i yönetiyordu.

7 Şubat 1986'da Marcos bir başkanlık seçiminin kazananı ilan edilmişti. Öldürülen rakibi Benigno Aquino'nun dul eşi Corazon Aquino'yu yenilgiye uğratması hızla sorgulandı. Bazı ordu yetkilileri darbe planlarken Filipinler'deki Katolik Kilisesi sonucu kınadı. Marcos liderleri tutukladı ve bazı ordu üyeleri kaçmaya başladı. Önde gelen Katolik din adamı Kardinal Jaime Sin, insanları sonucu barışçıl şekilde düzeltmeye çağırdı.

Milyonlarca kişi, kaçan orduyu desteklemek için Metro Manila'da EDSA olarak bilinen sokağa yöneldi. İnsanlar dışarı çıktı ve isyancı ordu üyelerini savundu. Tanklar başkenti kuşattı ama Marcos'a verilen askeri destek ortadan kayboldu. Rahibeler askerlere çiçek ve yiyecek verirken, aileler de desteklerini göstermek için kamp kurdu. Marcos kaçtı ve Aquino 25 Şubat 1986'da başkan olarak yemin etti.

Dünya Günü (1970)

Dünya Günü ilk olarak 1970 yılında ABD'de daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir çevre için düzenlendi. Bir demokrat senatör olan Gaylord Nelson bir petrol sızıntısının zararlı etkisini görmüş ve baş gösteren savaş karşıtı protestoları eylem şablonu olarak almıştı.

Çevreyi vurgulayan bir gösteri fikrine kapıldı ve Dünya Günü olarak belirlenen 22 Nisan'da 20 milyondan fazla insan ABD genelinde on binlerce noktada sokağa çıktı.

Siyasi yelpazedeki yaygın destek ilk Dünya Günü'ne hız kattı ve o kadar çok temsilci katıldı ki, kongre kapanma kararı aldı. Gaz maskesi ve çiçek sembol olarak seçilirken, çoğunlukla barışçıl kitlesel mitingler düzenlendi.

Protestolar, yıl sonuna kadar temiz hava ve su sağlanmasına yönelik yasaların yanı sıra soyu tükenmekte olan türleri koruyan yasalar gibi mevzuatta anında değişikliğe yol açtı. Dünya Günü o kadar popüler oldu ki, o zamandan beri her yıl düzenleniyor.

Mayıs'ta Fransa (1968)

Mayıs 1968'de Fransa'yı durma noktasına getiren protestolar ülke için dönüm noktası oldu. Protestonun amaçlarını tanımlamak zordu. Birkaç hafta boyunca ülke bir tür devrimin eşiğinde gibi görünüyordu, ancak kimse ne tür bir devrim olacağını bilmiyordu.

Vietnam Savaşı'nı protesto etmekten Paris Üniversitesi'nin Nanterre kampüsünde aynı yatakta iki kişinin uyumasına karşı çıkmaya dek konular işlendi. Küçük çaplı öğrenci protestoları kampüsün Mayıs 1968'de kapatılmasına yol açtı. Gösteriler Sorbonne'a taşındı. Çevik kuvvet müdahale etti.

10 Mayıs'ta yaklaşık 40.000 kişilik bir yürüyüş, protestocuların parke taşlarını parçalaması ve polisin biber gazı sıkması nedeniyle şiddet gecesine dönüştü. Halkın sempatisi öğrencilere yöneldi.

Ülke çapındaki sendikalar grevler düzenlemeye başladı. Bir noktada, yaklaşık on milyon işçi, daha iyi ücretlerden artan liberalizme kadar çok çeşitli amaçlar için gösteri yapıyordu. Başkan Charles de Gaulle ülkeyi terk etti ancak kısa sürede dönerek 30 Mayıs'ta radyoya çıktı. Bazıları bir milyona ulaşan destekçileri Paris'te yürüdü.

Öğrenci protestoları zayıflamaya başladı ve 23 Haziran'daki seçimler de Gaulle'ün iktidardaki duruşunu güçlendirdi.

Tuz Yürüyüşü (1930)

gandhi tuz yürüyüşü

Tuz Yürüyüşü bir adamın, Mohandas Gandhi'nin protestosuydu, ancak binlerce kişiye Hindistan'daki İngiliz yönetimine karşı çıkma şansı sunmak için tasarlanmış, şiddet içermeyen bir itaatsizlik girişimiydi.

12 Mart 1930'da, Hindistan'da öz yönetim ilan eden bir grubun parçası olduktan haftalar sonra, Gandhi Sabarmati Ashram'daki evinden Arap Denizi kıyısındaki Dandi'ye doğru yürüyüşe başladı. 6 Nisan'da gelmeyi ve İngiliz yönetimi altındaki yerliler için yasa dışı bir faaliyet olan tuz yapmayı amaçladı.

Tuz üzerindeki İngiliz tekeli ülkeye çok fazla gelir getirdi, ancak yoksullar üzerinde büyük etkisi oldu. Gandhi yürüyüşüne 78 kişiyle başladı, sayıları kısa sürede arttı. Dandi'ye ulaştıklarında Gandhi tuz üretmek deniz suyundaki toprağı kaynatırken yanında en az 50.000 kişi vardı. Resmi rakam tutulmamasına rağmen, çoğu tahmin, milyonlarca kişinin tuz yaparak itaatsizliğe katıldığını ortaya koyar. Nisan ayı sonuna kadar en az 60.000 kişi tutuklandı. O zamana kadar yetkililer protestoları bastırmak için şiddet kullanıyorlardı.

Gandhi, 5 Mayıs'ta bir tuz fabrikasına yapılması planlanan baskın öncesinde gözaltına alındı. Ocak 1931'e kadar hapiste kalacaktı. O zamana kadar girişimi küresel önem kazanmıştı. Serbest bırakıldığında, İngilizlerle görüşmelere davet edildi ve bağımsızlığa giden uzun yol başlamıştı.