Titanic Gemisi Nasıl Battı ve Neler Yaşandı?

Yazar Burcu Kara
titanik gemisi batarken

RMS Titanic 14 Nisan 1912'de saat 11:40'da buzdağına çarptığında gemicilik tarihinde önemli bir an yaşandı. Gemi çarpışmadan sadece birkaç saat sonra 15 Nisan 1912'de saat 02:20'de battı. "Batmaz" denilen gemi Titanik ilk seferinde battı ve en az 1.517 can kaybedildi (bazı hesaplar daha fazlasına işaret eder). Titanik hikayesi tarihin en ölümcül deniz felaketlerinden biri haline geldi. Titanik battıktan sonra gemileri daha güvenli hale getirmek için düzenlemeler artırıldı; gemide herkesi taşımaya yetecek cankurtaran botları bulunması ve radyoyu 24 saat dinleyen ekipler olması şart koşuldu.

Titanik'in inşa edilmesi

Titanik, White Star Line şirketi tarafından inşa edilen üç büyük ve olağanüstü lüks geminin ikincisiydi. 31 Mart 1909'da Kuzey İrlanda'nın Belfast kentinde yapımına başlandı ve yaklaşık üç yılda tamamlandı.

Tamamlandığında, Titanik şimdiye kadar yapılmış en büyük hareketli nesne oldu. 268 metre uzunluğunda, 28 metre genişliğinde, 53 metre yüksekliğinde ve 66.000 ton ağırlığındaydı.

Titanik 2 Nisan 1912'de yapılan bir dizi testin ardından mürettebat ve malzeme ile doldurulmak üzere aynı gün İngiltere'nin Southampton kentine yol aldı.

Titanik'in yolculuğu başlıyor

Titanik'in çalıştırılması her gün yaklaşık 600 ton kömür yakılmasını gerektiriyordu. Bu nedenle yolculukta 176 kişilik bir ekip kazan dairesinde görev aldı. Titanik'in yol aldığı her gün Atlantik'e 100 tondan fazla kül enjekte edildi.

10 Nisan 1912 sabahı 914 yolcu Titanik'e bindi. Öğle vakti, gemi limandan ayrıldı ve İrlanda'daki Queenstown'a (şimdi Cobh olarak adlandırılır) gitmeden önce Fransa'nın Cherbourg şehrinde hızlı bir mola verdi.

Bir avuç insan bu durakta Titanik'ten inerken birkaç yüzü bindi. Titanik Queenstown'dan ayrıldığı zaman saat 13:30'du. 11 Nisan 1912'de varış yeri New York'a yol alırken hem yolcu hem mürettebat toplam 2.200'den fazla insan taşıyordu.

Buzul uyarısı

12-13 Nisan 1912'i kapsayan Atlantik Okyanusu'ndaki ilk iki gün sorunsuz geçti. Mürettebat sıkıca çalıştı ve yolcular lüks ortamın keyfini çıkardı. 14 Nisan 1912 Pazar günü de nispeten olaysız başladı, ancak sonrası ölümcül olacaktı.

14 Nisan günü boyunca Titanik diğer gemilerden yol üstündeki buzdağları hakkında bir dizi kablosuz uyarı mesajı aldı. Ancak, çeşitli nedenlerle tüm uyarılar kaptan köşküne ulaşmadı.

Uyarıların ne kadar ciddileştiğinden habersiz olan Kaptan Edward J. Smith gece 21:20'de odasına çekildi. Çekilirken gözcülere işlerinde biraz daha çalışkan olmaları söylendi, ancak Titanik hala tam hızda yol alıyordu.

Titanik'in buzdağı ile çarpışması

O soğuk akşamda gökyüzü berraktı, ancak Ay yeterince parlak değildi. Bu durum gözcülerin dürbünlere erişiminin olmamasıyla birleşince buzdağının tespit edilmesi ancak Titanik tam önüne geldiğinde mümkün oldu.

Gözcüler uyarı vermek üzere 23:40'ta zili çaldı ve köprüyü aramak için telefonu kullandı. İkinci Kaptan Murdoch, "sancak alabanda" (keskin sola dönüş) emri verdi. Ayrıca makine dairesine motorları tersine çevirmesini emretti. Titanik dönmeye başladı ama yeterli değildi.

Gözcüler kaptan köşkünü uyardıktan otuz yedi saniye sonra Titanik'in sancak (sağ) tarafı suyun altındaki buzdağı boyunca kazındı. Birçok yolcu halihazırda uykudaydı ve bu nedenle ciddi bir kaza olduğundan habersizdi. Titanik buzdağına çarptığında uyanık olan yolcular bile çok az şey hissettiler. Ancak Kaptan Smith bir şeylerin ters gittiğinden emindi ve köşke geri döndü.

Yapılan incelemeden sonra Kaptan Smith geminin çok fazla su aldığını fark etti. Gemi, 16 bölmesinden üçü suyla doluyken yüzmeye devam edebilecek şekilde tasarlanmıştı ancak su halihazırda altı bölmeyi doldurmuştu. Titanik'in batmakta olduğu fark edildiğinde Kaptan Smith filikaların açılmasını (saat 00:05) ve gemideki kablosuz operatörlerin tehlike çağrıları göndermeye başlamasını emretti (00:10).

Titanic'in batması

İlk başta yolcuların çoğu durumun ciddiyetini anlamadı. Soğuk bir geceydi ve Titanik hala güvenli gibi görünüyordu. İlk filika 00:45'te fırlatıldığında birçok insan hala bota binmeye hazır değildi, Titanik'in batmakta olduğu gitgide fark edilince filikalara binmek üzere umutsuz bir telaş başladı.

Önce kadınlar ve çocuklar filikalara bindiler; ancak genç yaşlarda bazı erkeklerin de filikalara alınmasına izin verildi.

Gemide herkese yetecek kadar filika yoktu. Tasarım sürecinde Titanik'e sadece 16 standart ve dört katlanabilir filika yerleştirilmesine karar verilmişti, çünkü daha fazlası güverteyi darmadağınık gösterecekti. Eğer Titanik'teki 20 filika düzgün şekilde doldurulsaydı toplam 1.178 insan faciadan sağ kurtarılabilirdi (yani gemideki insanların yarısından fazlası). 7. filika 65 kapasiteli olmasına karşın 24 kişi bindirilmiş veya 40 kişi kapasiteli 1. filikaya sadece yedi tayfa ve beş yolcu alınmıştı.

Ayrıca Titanik'in buz dağına çarptığı gün filika tatbikatı yapılması gerekiyordu ancak Kaptan Smith bilinmeyen bir nedenle tatbikatı iptal etmişti. Birçok insan filika tatbikatı yapılmış olsaydı kurtulan sayısının artacağını düşünür.

Son filika 15 Nisan 1912'de 02:05'te suya indirildikten sonra, geridekiler hayatta kalmak için farklı çözümlere sarıldı. Bazıları yüzebilen herhangi bir nesneyi (şezlong gibi) aldı, denize attı ve arkasından suya atladı. Ancak bazıları geminin içinde sıkışıp kalmıştı. Su aşırı soğuktu, bu yüzden birkaç dakikadan fazla suda kalanlar donarak öldü.

15 Nisan 1915'te saat 02:18'de Titanik ikiye ayrıldı ve iki dakika sonra tamamen battı.

Titanic'in kurtarma çağrısı

Birkaç gemi Titanik'in acil durum çağrılarını almış ve yardım etmek için rotasını değiştirmişti. Carpathia, batan Titanik'e ve sudaki insanlara ulaşan ilk gemi oldu. Titanik'ten filikayla kurtulan ilk kişi saat 4:10'da Carpathia'ya adım attı ve sonraki dört saat boyunca diğer hayatta kalanlar da Carpathia'ya çıktı.

Bununla birlikte acil durum sinyaline en yakın gemi aslında Californian'dı. 15 Nisan gecesi 00:45'te gemideki tayfa gökyüzünde esrarengiz ışıklar gördü. Bunlar aslında Titanik'ten ateşlenen işaret fişekleriydi. Tayfa kaptanı uyandırıp durumu bildirse de kaptan ne yazık ki hiçbir emir vermedi. Geminin kablosuz operatörü de halihazırda uyuduğundan, Californian, Titanik'in yardım sinyalinden ancak sabah haberdar olabildi. O zamana dek Carpathia kurtulanların hepsini halihazırda almıştı. Birçok insan, Californian'ın Titanik'in çağrısına yanıt vermesi durumunda daha az insanın ölmüş olacağını belirtir.

Hayatta kalanların hepsinin gemiye binmesiyle Carpathia 18 Nisan 1912 akşamı New York'a gitti. Titanik faciasında 705 kişi sağ kurtarıldı ve 1,517 kişi öldü.

Ölenler arasında bisiklet freninin mucidi milyarder IV. John Jacob Astor veya yolcuların istekte bulunabileceği 350 şarkıyı ezberlemesi gereken sekiz kişilik müzik grubu gibi farklı insanlar vardı. Titanik batarken grup çalmaya devam etti.