Toyota Savaşı: Çad-Libya İlişkilerinin Şekillenmesi

Bu araçlar sivrisinek gibiydi - savunması yapılamayacak kadar küçük ve hızlıydılar.

toyota savaşı
1980'lerde Lybia'ya karşı savaş sırasında Çad birlikleri [Wikimedia Commons]

Fransız Ekvatoral Afrikası'nın bir parçası olduğu ilk günlerden halkının bağımsızlık savaşına kadar Çad'ın tarihi yüzyıllara yayılan çatışma ve anlaşmazlıklarla doludur. Çad'ın 1960 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından otuz yıl boyunca istikrarsızlık, iç çekişme, sert yönetim ve Libya işgali yaşandı. Çad'ın özerklik mücadelesi, yaygın yoksulluk, kötü bir ekonomi ve isyancılar ile teröristlerin başını çektiği ayaklanmalar nedeniyle karmaşık bir hal aldı.

1980'lerde Libya, ülkenin kontrolünü ele geçirmek amacıyla Çad'ı geniş çaplı bir işgal girişiminde bulundu. Çad çok fazla standart askeri donanıma sahip değildi. Çad Cumhurbaşkanı Hissène Habré, 1987 yılında Fransız ordusu ve diğer birçok Afrika ülkesinin yardımıyla Libya askerlerini ülkeden çıkarma çabasına öncülük etti. En yaygın olarak Hilux olarak bilinen Toyota kamyonları, askeri güçlerinin belkemiğini oluşturuyordu. Bu Toyota Hilux'lar Çad birlikleri için vazgeçilmezdi ve çatışmanın akılda kalıcı ismine ilham verdi. Peki bir pikabın oynayabileceği olası rol nedir?

Çad-Libya Çatışmasının Tarihi

toyota savaşı
1980'lerde Lybia'ya karşı savaş sırasında Çad birlikleri. Kaynak: Wikimedia

Toyota Hilux, Kuzey Afrika'nın kurak arazisinde askerlerin, silahların ve malzemelerin güvenli bir şekilde taşınmasını sağladığından, isyancılarla savaşan hükümetler için kısa sürede önemli bir ekipman haline geldi. İdeal olmayan ortamlarda hareket edebilme kabiliyetleri onları cazip kılıyordu çünkü araçların yok edilmesi daha zordu ancak hızlı bir şekilde silahlandırılabiliyor ve hedeflerine yaklaşabiliyorlardı.

1972 yılında Toyota Savaşı Libya'nın Aouzou Şeridi'ni şüpheli bir şekilde ele geçirmesiyle başladı. Libyalılar Çad'ın kuzeyinde kendi ülkelerine komşu olan dar bir bölgeye göz dikmişlerdi. Asker gönderdiler, bir havaalanı inşa ettiler ve kendi hükümetlerini kurdular. Çad Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Malloum konuyu Birleşmiş Milletler nezdinde gündeme getirerek Libya'nın Çad'ı işgal ettiğini söyledi. Muammer Kaddafi ve Libya ordusu bu nedenle zor durumda kaldı.

Bu durum 1978 yılında Çad ve Libya arasında bir çatışmaya yol açtı. Takip eden on yıl boyunca Çad'da dört Libya saldırısı meydana geldi. 1978, 1979, 1980 ve 1981'de ve daha sonra 1983'ten 1987'ye kadar. Kaddafi her saldırıda yer alan çeşitli grupları finanse etti.

İsyancıların saldırılarına karşı savunma yapmak Çad için zordu. Ancak savaşın başında daha güçlü bir konumda görünüyorlardı. 1968'de dokuz yıl süren bu mücadelenin başlangıcında Libya ordusu toplam 8.000 asker, 300 tank, 60 savaş uçağı, Mi-24 helikopterleri ve düzenli topçu birliklerinden oluşuyordu. Çad silahlı kuvvetlerinde on binden az kadın ve erkek görev yapıyordu.

Toyota Hilux'un Savaştaki Rolü

toyota savaşı
2008 yılında bir Toyota Land Cruiser kamyonetine binen Çad askerleri. Bunun gibi araçlar 1986-1987 çatışmasına adını verdi.

Libya, Çad'ın kuzeyindeki dağlık arazi hakkında kendilerine önemli bilgiler veren Çadlı isyancı liderlerle çalıştı. 1987 yılında Çad'ın en önemli isyancı liderlerinden biri ile Kaddafi arasında bir kavga çıktı. Libya'nın müttefiki taraf değiştirdikten sonra Fransa harekete geçmeye karar verdi.

Düşünün ki, sadece birkaç tanksavar ve uçaksavar silahı kullanabilen ve hiçbir yere erişemeyen askerlerle savaşa giriyorsunuz. Ancak hala net olmayan nedenlerden dolayı Fransa, Çad'a gerçek savaş makineleri vermemeye karar verdi ve bunun yerine onlara Toyota kamyonetler verdi. Bazıları bu kamyonetlerin daha karmaşık uçak ya da tanklardan daha kolay sürülebildiğini, aynı zamanda daha güvenilir ve daha ucuz olduğunu söylüyordu.

Amaç bu Toyotaların Çad ordusu için çalışmasını sağlamaktı, öyleyse neden kamyonun kasasına uçaksavar ve MILAN tanksavar güdümlü füzeleri koymayalım? Çad silahlı kuvvetleri bu kamyonlarla ve güçlü bir iradeyle Libya birliklerine ve farklı isyancı gruplara karşı savaştı. Fransa, Libya uçaklarının uçmasını engelleyen Çad ordusuna tanksavar silahları ve önemli hava desteği içeren 400 Toyota kamyon verdi.

Küçük kamyonlar çölde ilerledi ve daha iyi silahlara ve savunmaya sahip bir askeri üsse saldırdı. Ancak bu araçlar sivrisinek gibiydi – savunması yapılamayacak kadar küçük ve hızlıydılar ve Libyalılar çok daha zayıf görünen bu güçlerden böylesine cesur bir saldırı beklemiyordu.

Fada savaşı savaşın seyrini değiştirdi. Çad Ordusu'nun başındaki Hasan Camus, 2 Ocak 1987'de 3.000 askerini savaşa gönderdi. Çok kanlı geçen bir sonraki savaşta Çad ordusu Toyota pikapları ile Libyalıların kalesi olan Fada'yı ele geçirdi. Bombalama girişimleri büyük ölçüde başarısız oldu çünkü Toyota pikapların çabuk hareket etmesi kolaydı. Libya'da yaklaşık 800 asker, 92 tank ve 33 piyade savaş aracı öldürüldü. Çad'da ise sadece 18 asker ve üç kamyonet yok oldu.

Toyota Savaşı'nın Sonu

Fada savaşından bir ay sonra bir ateşkes imzalandı. Libya'nın Aouzou şeridi üzerindeki hak iddiası 1994 yılında Uluslararası Adalet Divanı tarafından reddedildi. Çad'ın zaferi için bu kamyonların ne kadar önemli olduğunu bir düşünün. Onlar olmasaydı Libya daha kolay bir şekilde Çad'a girebilir ve küresel haritanın çehresini değiştirebilirdi.

Fada Savaşı, silahlarla donatılmış Toyota kamyonlarının bir savaş durumunda daha geleneksel askeri araçlardan daha üstün olduğunu kanıtladı. Buna ek olarak, bir savaşı kazanmak söz konusu olduğunda cesaretin ve risk alma isteğinin silahlardan daha önemli olduğunu gösterdi.

Mütevazı bir kamyonet, bir ulusun geleceğini şekillendiren bir araç haline gelebilir.

Toyota Savaşı Çad ve Libya İlişkilerini Nasıl Etki Etti?

Büyük Toyota Savaşı'ndan bu yana Libya acı çekerken Çad göreceli bir istikrara sahip olmuştur. İki ülke arasındaki ilişkiler 2011 yılında Libya İç Savaşı'nın patlak vermesinden bu yana kötüleşmektedir. Libya'daki çatışmalara Çad'dan ve diğer ülkelerden paralı askerler katılmıştır.

2013 yılı itibariyle Çad da Libya'yı yanlış yapmakla suçladı. Çad Devlet Başkanı Idriss Deby, Libya'nın Çadlı paralı askerlerin faaliyetlerinde suç ortağı olduğunu söyledi. Deby, paralı askerlerin eğitiminin Libya'da gerçekleştiğini iddia etti. Çad Ağustos 2016'da Libya'dan büyükelçiliğini kapatmasını ve büyükelçisini geri göndermesini istedi. Çad Dışişleri Bakanlığı'nın personel sorunları nedeniyle 13 Libyalı diplomatı sınır dışı etmesinin ardından bu karar alındı.

Aşırılık yanlısı militanların Çad'a geçişini engellemeyi amaçlayan Çad, Ocak 2017'de Libya ile olan kuzey sınırını kapattı. Aşırılık yanlılarının Çad'a daha fazla sızmasını önlemek için hükümet sınıra asker gönderdi. O zamandan beri Çad'ın silahlı kuvvetleri sivil yönetim üzerinde önemli bir etkiye sahip. Çad, isyancıların topraklarına her yönden sızmasını engellemek için yıllarca savaştı ama sonunda başarılı oldu. Toyota Hilux'lar, 1987'de sınırlarını savunurken askeri güç olarak başarıları için hayati önem taşıyordu.