Upbeat Müzikler Egzersizleri Daha Kolay Hale Getiriyor

Egzersize başlamadan önce doğru bir şarkı listesi hazırlamak performansını artıracaktır.

Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman anlamına gelen HIIT, kısa dinlenme sürelerine ayrılmış, tekrarlı ve yoğun egzersiz seanslarını kapsayan bir antrenman yöntemi olarak biliniyor. Yeterli kondisyona sahip değilseniz HIIT antrenmanına başlamak zor olabilir. Ancak yeni bir araştırmaya göre upbeat türündeki müzikler özellikle bu tür zor egzersizleri daha kolay hale getiriyor.

Yüksek Tempolu Müzik Yoğun Egzersizleri Kolaylaştırıyor

HIIT zamanın verimli kullanıldığı bir egzersiz türü ve spor hayatlarında yeterince aktif olamayan insanlar için biçilmiş bir kaftan. Ancak zor olması birçokları için büyük dezavantaj. Yeni bir bilimsel araştırmaya göre bu ve benzeri antrenmanların seanslarına katılmakta zorlananlar için cevap müzik olabilir.

upbeat
Ortalama 135 bpm bir müzikte egzersiz performansı kat ve kat artıyor.

Psychology of Sport and Exercise dergisinde yayınlanan araştırma, upbeat müziğin HIIT egzersizlerini daha az zor hale getirebildiğini gösteriyor.

Çalışmada müzik ve egzersiz konusunda uzman olan Londra Üniversitesi'nden tecrübeli bir araştırmacı ile birlikte çalışıldı ve 16 yüksek tempolu şarkıyı değerlendirmek üzere uzmanlardan oluşan bir panel toplandı. Parçalardan en çok motive edici olduğu düşünülen üç tanesi seçildi.

Seçilen Şarkılr

Seçilen şarkılar Calvin Harris, "Let's Go", Linkin Park, "Bleed It Out" ve Macklemore & Ryan Lewis, "Can't Hold Us" olmuş.

Araştırmacılar dakikada ortalama 135 vuruştan (bpm) daha yüksek temposu olan parçaları seçtiler. Ardından kısa bir HIIT antrenmanı için 24 katılımcıdan oluşan bir grup oluşturdular. Egzersizler, toplam 10 dakikalık kısa dinlenme sürelerine ayrılan (ısınma ve soğuma süreleri dahil) üç 20 saniyelik tam koşuları kapsadı.

Aktif egzersiz yapmayan insanları bile motive edebiliyor.

Egzersiz performansı hem motivasyonel müzik ile hem de müzikal olmayan bir podcast yayını veya sessiz oturumlarla eş zamanlı değerlendirildi.

Biyolojik Ritim Müziğin Ritmine Uyarlanıyor

Katılımcılar seçilen bir müzik çalarken HIIT'ten daha fazla keyif aldıklarını bildirdiler. Egzersiz sırasındaki kalp atış hızları ve en yüksek performansları ritimle birlikte yükseldi.

Raporda, motive edici müziğin insanların egzersizden daha fazla keyif almasına yardımcı olduğu ancak beklenmedik şekilde kalp atış hızlarını artırdığı da görüldü.

Bulguların, insanların biyolojik ritimlerini müziğin ritmine uyarlama eğilimi olan "sürüklenme" olarak bilinen bir fenomeni yansıttığı belirtildi.

Şarkı Sözleri Önemli

Seçilen üç şarkının temposuna ve ritmine ek olarak, araştırmacılar sözlerin motivasyonel yapısının da antrenmanları iyileştirme ve sürüklenmede rol oynadığına inanıyor. Konuya katılım gösteren müzikologlar şarkı sözlerinin motivasyonel potansiyellerine inandıklarını bildirdiler.

Seçilen şarkıların ortak yönleri arasında "four on the floor" beat ve dinleyicide coşku hissi uyandıran dinamik düşüşler var. Her iki özellik de yüksek enerjili dans müziklerinin ortak yönlerini oluşturuyor.

Düşük Yoğunluklu Egzersizlerde Etki Benzer

Jogging gibi daha düşük yoğunluklu egzersizlerde ise müziğin ayrışma etkisinden faydalanılıyor. Bu etki sayesinde dinleyici hissettiği acıdan veya rahatsızlıktan uzaklaşıyor.

Müzik daha fazla çabalamanızı, hızınızı artırmanızı ve sınırlarınızı aşmanızı sağlıyor. Zihninizdeki sessiz düşünceleri ve kendi nefes alışınızı duymak yerine daha doğal bir zaman geçiriyorsunuz. Müziğin yapılan egzersiz hareketiyle eş zamanlı olması da etkili görülüyor.

1995 Dünya Rekoru "Scatman" ile Kırıldı

Efsanevi Etiyopyalı koşucu Haile Gebrselassie 1995 yılında 5.000 metrede yaptığı dünya rekoru için dinlediği 135 bpm'lik "Scatman" şarkısının öneminden bahsetmişti.

Herhangi bir şarkının bpm değerini bulmak için Song BPM gibi web sitelerinden yararlanılabiliyor.