Vejetaryenler daha yüksek inme (felç) riski taşıyor

vejetaryen inme risk felç

Vejetaryenlik uzun zamandır doktorlarca büyük eleştiriler topluyor. 18 yıl süren yeni bir çalışma şimdi bu öfkeleri daha da artıracak gibi. Son çalışmalara göre, vejetaryen beslenme ile diyetinizden et dilimlerini eksik etmek inme (felç) geçirme riskinizi yükseltiyor. İngiliz araştırmacılar, vejetaryenlerin kalp hastalığına yakalanma riskinin %22 daha düşük olduğunu ancak inme geçirme risklerin de %20 daha yüksek olduğunu buldu. Bu arada balık dışında başka et yemeyen peskateryan insanlarda ise kalp hastalığı riski %13'e düşerken, felç riski artış göstermedi. Peki tüm bunların nedeni nedir?

İnme riski vejetaryenlerde neden daha yüksek?

Oxford Üniversitesi'nin Nuffield Halk Sağlığı Departmanı'ndan araştırmacılar daha düşük kalp sağlığı riskinin doğrudan vejetaryen beslenmekle ilgili olmadığını, daha çok yapılan vejetaryen ya da peskateryan diyetin bir tür yan etkisi olduğunu söylüyor. Bu etkiler arasında daha düşük kilo, düşük kan basıncı, azalan kan kolesterolü ve diyabet riski var.

Bilim adamları et yememenin doğrudan kalp hastalığı riskinde azalma ya da felç riskinde artma ile sonuçlandığını düşünmüyor. Sadece arada bir ilişki olduğuna inanıyorlar. Kalp hastalığı riskinde mutlak azalma ve inme riskinde mutlak artış oranlarının mütevazı olduğu da ekleniyor. Bu söz konusu çalışma ortalama 45 yaşında olan 48000 erkek ve kadını ele aldı. Seçilen bireylerin kalp hastalığı ya da felç geçmişleri yoktu.

B12 eksikliği inme riskine yol açıyor

Sonuçlar sayılara çevrildiğinde, 10 yıl boyunca vegan diyeti yapan her 1000 vejetaryenden 10'u et yiyenlerden daha az kalp hastalığı ile karşılaştı. Felçte ise aynı zaman diliminde üç daha fazla felç yaşadıkları görüldü.

Peki bu nasıl ve neden oluyor? Bulunan son kanıtlar çok düşük kolesterol seviyelerinin daha yüksek hemorajik inme (beyin damarları yırtılması) riskine neden olduğunu gösterdi. Vejetaryen ya da veganlar B12 vitamini gibi yalnızca hayvansal gıdalardan alınan besinler konusunda hayati sorunlar yaşıyor.

Bu uzun çalışma nasıl yapıldı?

B12 eksikliği vegan ya da vejetaryenlerde inme riskini artırıyor. Hayvansal gıdaların olmadığı bir beslenme şeklinin tüm yararlarının ve zararlarının araştırılması için kalp ve inmenin yanı sıra diğer kronik rahatsızlıklar da incelenecek.

Sebze ağırlıklı beslenmenin faydaları göz ardı edilemez ancak araştırmacılar bunun vejetaryen olmayı gerektirdiğine inanmıyor. Rapor 4 Eylül tarihinde BMJ dergisinde yayımlandı.

Çalışmadaki 48000 kişiden 24000'i ve fazlası et yiyen normal insanlardan oluşurken, 7500'ü peskateryan ve 16000'i vejetaryen ve vegandı. Araştırmanın 18 yılı süresince 3000'e yakın insan kalp hastalığına yakalandı ve 1000'den fazlası inme yani felç geçirdi. 500'den fazla inme beyindeki kan pıhtısından kaynaklandı (iskemik inme) ve 300'ü ise beyin kanamasıydı (hemorajik inme).

Beslenme uzmanları vejetaryenlerin ve veganların B12 vitamini, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri gibi bazı besinleri vücutlarından eksik etmemeleri konusunda uyarıyor. Yetersiz et tüketimi nedeniyle karşılaşılan bu eksiklikler vejetaryen beslenmenin yarardan çok ölümcül zarar getirmesine neden oluyor.

Vejetaryenler daha yüksek inme (felç) riski taşıyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/saglik/