Viking Dünyasının Eski İskandinav (Nors) Haritası

Kuzey Atlantik topraklarında koloni haline getirdikleri toplumlardaki torunları, İngiltere, İrlanda, Fransa ve İzlanda'nın modern popülasyonlarını oluşturur.

Yazar Burcu Kara

9. ve 12. yüzyıllar arasında gerçekleşen Viking keşiflerinin coğrafi kapsamı şaşırtıcıydı. Bulundukları bugünün Norveç, Danimarka ve İsveç'i kapsayan Kuzey Avrupa topraklarından, Norveç Denizi'ni ve Baltık Denizi'ni kullanarak dış dünyayla yağmacılar, tüccarlar, sömürgeciler ve paralı askerler olarak etkileşime geçtiler. Ayak bastıkları ya da bildikleri her toprağı isimlendirdiler ve ortaya büyük bir Viking dünya haritası çıkardılar.

Vikinglerin Ayak Bastığı Toprakların Haritası

viking gemisi kürekçiler
Slavlar onları "Rus" (kürek çeken adamlar) ve Almanlar ise gemileri nedeniyle Ascomanni (dişbudak adamlar) olarak tanıdı.

Kuzey Atlantik topraklarında koloni haline getirdikleri toplumlardaki torunları, İngiltere, İrlanda, Fransa ve İzlanda'nın modern popülasyonlarını oluşturur. Doğu Avrupa'da Rusya ve Belarus topraklarına ve Batı Avrupa'da ise Normandiya'ya adını verdiler.


İlgili:


Gelişmiş denizcilik becerileri ve uzun gemileri Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya'ya ulaşma olanaklarını genişletti. Aynı zamanda Grönland ve Kuzey Amerika kadar batıya yerleşimler kurmalarına imkan verdi.

Deniz ve Nehir Sistemlerinde Seyahat Ettiler

Vikingler Avrupa ve Asya'nın deniz ve nehir sistemlerini Bizans İmparatorluğu'nun ışıltılı başkentleri Londra, Paris, Roma, Bağdat, Kudüs, İskenderiye ve Konstantinopolis'e ulaşmak için kullandılar.

Anglosaksonlar için Vikingler Nordmenn veya Dene (Norveçliler veya Danimarkalılar) olarak anılırdı. İrlandalılar içinse onlar Dubgaill ve Finngaill (karanlık ve dürüst yabancılar) idi. Franklar onlara Nortmann (kuzey adamları) ve Almanlar onlara Ascomanni (ashmen / dişbudak adamlar, teknelerindeki dişbudak ağaçlarından) adını veriyorlardı. Slavlar, onları Rus (kürek çeken adamlar) olarak biliyordu ve kendilerini paralı asker olarak kullanan Bizanslılar için Varangians (yeminli erkekler) idiler. Araplar, Viking'leri Madjus (paganlar) adıyla tanıdı. Grönland İnuitleri için Vikingler Kavdlunait (yabancılar) idi.

Vikinglerin, Kuzey Amerika Skraeling'lerinden Kuzey Afrika'nın Blamenn'lerine (mavi adamlar) kadar ulaştıkları ya da tanıdıkları yerlere, karşılaştıkları insanlara verdikleri isimler sagalarında, kroniklerinde ve rune taşlarında kayıtlıdır. Bu Eski Nors (Old Norse) eksonimleri aşağıdaki haritada çizilmiştir (tarihçilerin bazı yerler hakkında farklı görüşleri de vardır). Daha iyi karşılaştırmanıza yardımcı olmak için ikinci haritada modern veya tarihi yerlerin İngilizce adları verilmiştir.

Haritaları büyütmek için üzerlerine tıklayın.