Vücudun Yüzde Kaçı Kastır?

Vücudun yüzde kaçının kas olduğunu belirlemek göründüğü kadar kolay bir iş değil. Yine de bilinen ortalama bir değer var.

vücudun yüzde kaçı kas

Vücut geliştirmek için çalışıyor ancak tartıda gördüğünüz sayı sizi memnun etmiyorsa üzülmeyin. Tartılar ağırlığınızın ne kadar olduğunu söylese de, bu kütlenin ne kadarının yağ ya da kas olduğunu göstermez. Konu sağlık olduğunda vücut kompozisyonu önemlidir. Vücudun yüzde kaçının kas olduğunu belirlemek göründüğü kadar kolay bir iş değil. Yine de bilinen ortalama bir değer var. Bu değer kadınlarda %30 ve erkeklerde ise %40'tır.

Vücut Kas Oranı Ne Demek?

vücut kas yağ oranı
Vücut ağırlığınız daha çok kas mı yoksa yağ mı?

Vücut Kompozisyonu

Vücut bileşimi sadece kas ve yağdan fazlasını içerir. Konu vücut kompozisyonu olduğunda yağsız vücut kütlesine karşı vücut yağı ölçülür. Yağsız vücut kütlesi sadece kasınızı değil aynı zamanda organları, kemikleri, tendonları ve bağları da içerir. Kaliperler, biyoelektrik empedans ve su altı tartıları dahil olmak üzere vücut yağını ölçmek için kullanılan çok sayıda araç var. Kas kütlesi ölçüm testi daha sınırlıdır ve kadavra diseksiyonu çalışmalarına dayanır. Tam vücut yağ yüzdesini belirleyebilseniz de, kas kütlenizi belirlemek biraz daha zor.

Kas Kütlesini Tahmin Etmek

Bu kütle belirlenirken ne kadar iskelet kasına sahip olduğunuz ölçülür. Sağlıklı bir insanın vücut kütlesinin yüzde 30 ila 40'ı iskelet kasından oluşur. Uygulamalı Fizyoloji Dergisi'nde yayınlanan 2000 yılında yapılan bir çalışmada, tüm vücut MRG testlerinde kadınların vücut ağırlıklarının yüzde 30'unun ve erkeklerin ise yüzde 40'ının kastan oluştuğu görüldü. Bu bilgilere dayanarak, 90 kiloluk bir adam yaklaşık 35 kilo kas kütlesine sahiptir.

Bununla birlikte bu kütle herkeste aynı değil ve yaşa ve zindelik seviyesine bağlı olarak değişir. Vücudunuzda bulunan kas miktarı siz yaşlandıkça azalır ve 45 yaşın ardından dramatik şekilde değişir. Ancak aktivite yapmak kas kütlesinin korunmasını sağlar. Yaşlı vücut geliştiriciler bu yüzden diğer sporculara göre daha fazla kas yüzdesine sahiptir.

Vücut Yağı Formülü

Araştırmacılar, MRI gibi teknolojiler kullanılmadan kas kütlesinin nasıl belirleneceğini henüz çözemedi. Ancak yağsız vücut kütlenizi — kas kütlesini de içerir — vücut yağ yüzdesini kullanarak hesaplayabilirsiniz. Vücut yağı ölçümü için genellikle profesyonel yardım gerekir ancak Amerikan Deniz Kuvvetleri vücut yağını hesaplamak için vücut ölçülerini kullanan matematiksel bir formül geliştirmiştir.

Formül erkekler ve kadınlarda farklıdır. Erkeklerde vücut yağ yüzdesini belirlemek için [86.010 x log10 (bel – boyun)] – [70.041 x log10 (boy)] + 36.76 ve kadınlarda yağ yüzdesini belirlemek için [163.205 x log10 (bel + kalça – boyun)] – [97.684 x ​​log10 (boy)] – 78.387 matematiksel formülü kullanılır. Tüm ölçümler inç cinsindendir.

Örneğin, boyun çevresi 14 inç (35 cm) ve bel çevresi 36 inç (91 cm) olan 1.80 metre uzunluğunda bir erkeğin vücut yağ yüzdesi yüzde 22'dir.

Ulusal Spor Hekimliği Akademisi'ne göre vücut yağ yüzdesini 100'den çıkartarak yağsız vücut kütlenizi belirleyebilirsiniz. Yüzde 78 yağsız vücut kütlesi olan 1.80 m boyunda 90 kilo bir erkeğin 70 kilo yağsız vücut kütlesi olacaktır. Bununla birlikte, yağsız vücut kütlesini vücut yağı yüzdesi ile hesaplamak, kas kütlesini bulmak için başlı başına yeterli değildir.

Vücut Yağ Oranını Bilmenin Faydaları

Kilonuzun yüzde kaçının kaya gibi sert olduğunu bilmek ilginç gelse de, vücut yağı oranı ne kadar sağlıklı olduğunuzu anlamada daha önemlidir. Yüksek vücut yağı yüzdesi kalp hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik sağlık sorunları riskini artırır. İdeal vücut yağı yüzdesi erkekler için yüzde 11 ila 14 ve kadınlar için yüzde 16 ila 23 arasında değişiyor. Vücut yağının kabul edilebilir bir yüzdesi erkekler için yüzde 15 ila 20 ve kadınlar içinse yüzde 24 ila 30 arasındadır. Bir vücut yağı erkekte yüzde 21 ila 24 ve kadında yüzde 31 ila 36 arasında olursa obezliğe işarettir. Kadınlar hormonlar ve çocuk bakımı için depolanan enerjiye olan ihtiyaçları nedeniyle daha yüksek vücut yağı oranına sahipler.

Vücudun Kas Oranı ile İlgili Soru – Cevap

Vücut ağırlığının yüzde kaçı kas ve kemiktir?

Formda bir kadında kemikler toplam vücut ağırlığının %12'sini, kaslar yaklaşık %30-35'ini ve yağ yaklaşık %27'sini oluşturur. Kaslı erkeklerde ise kemikler toplam vücut ağırlığının %15'ini, kaslar yaklaşık %40-45'ini ve yağlar yaklaşık %15'ini oluşturur.

Vücudumuzdaki kanın kapladığı yüzde ne kadar?

Bir yetişkinin vücut ağırlığının yaklaşık %7-8'i kandır. Vücut az miktarda kaybedilen kanı kolayca yerine koyabilir, bu da kan bağışını mümkün kılar

Kas, vücut yağından ne kadar daha ağır?

Kasların yağlardan daha ağır olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ancak bilime göre bir kilo kas ve bir kilo yağ aynı ağırlıktadır. İkisi arasındaki fark yoğunluktur.

Yüksek kas kütlesi iyi bir şey midir?

Kaslar genellikle vücudunuzun yağ ve kalori yakma mekanizmasının "motoru" olarak tanımlanır. Artan kas kütlesi daha az vücut yağı, daha güçlü bir bağışıklık sistemi, gelişmiş enerji seviyeleri ve daha az strese yol açabilir.

Beyin kas gücünü sınırlıyor mu?

Journal of Neurophysiology'de yayınlanan küçük bir çalışmada, araştırmacılar kas gücünün büyük bir kısmının kasların kütlesinden ziyade beyin aktivitesine dayandığını buldular