Yemen'in Tarihi, Dini, Dili, Coğrafyası, Ekonomisi ve Yönetim Sistemi

Yemen'in tarihi, Minalar ve Sabalay krallıklarıyla birlikte sırasıyla MÖ 1200'den MÖ 650'ye ve MÖ 750'den MÖ 115'e uzanmaktadır.

Yazar Burcu Kara

Yemen Cumhuriyeti, Yakın Doğu'daki en eski medeniyet alanlarından biridir. Bu nedenle uzun bir geçmişe sahip ancak birçok benzer ulus gibi, tarihi siyasi istikrarsızlıklarla dolu. Buna ek olarak Yemen'in ekonomisi nispeten zayıftır ve ülke El Kaide gibi terörist grupların merkezi olmuştur. Bu da onu uluslararası toplumda önemli bir ülke haline getirir.

Yemen Hakkında Bilgiler

 • Resmi adı: Yemen Cumhuriyeti
 • Başkenti: Sana
 • Nüfusu: 29,161,929 (2019)
 • Resmi dili: Arapça
 • Para birimi: Yemen Riyali (YER)
 • Yönetim şekli: Geçiş döneminde
 • İklimi: Çoğunlukla çöl; sıcak ve nemli batı kıyılar; mevsim musonundan etkilenen ılıman batı dağlar; doğuda ise olağanüstü sıcak çöller
 • Yüz ölçümü: 527.968 kilometrekare
 • En yüksek noktası: Jabal a Nabi Shu'ayb (3.666 metre)
 • En alçak noktası: Arap Denizi (0 metre)
 • Yaşam süresi: 63 yıl (erkek), 66 yıl (kadın)
Yemen bayrağı
Yemen bayrağında siyah geçmişin kara günlerini, beyaz aydınlık geleceği ve kırmızı bağımsızlık mücadelesi için dökülen kanları resmeder. Benzer bayraklar Libya, Mısır, Suriye, Irak ve Sudan'da kullanılıyor

Yemen'in Tarihi

Yemen'in tarihi, Minalar ve Sabalay krallıklarıyla birlikte sırasıyla MÖ 1200'den MÖ 650'ye ve MÖ 750'den MÖ 115'e uzanmaktadır. Bu zamanlarda Yemen'deki toplum ticarete odaklandı. İlk yüzyılda Romalılar tarafından işgal edildiler, ardından 6. yüzyılda Pers ve Etiyopya bunu izledi. Yemen daha sonra MS 628'de İslam'ı benimsedi ve ülke 10. yüzyıldan 1960'lara kadar Zaidi mezhebinin bir parçası olan Raşit hanedanı tarafından yönetildi.

Yemen 1538'den 1918'e kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolündeydi. Ancak siyasi iktidar ayrılıkları ülkeyi Kuzey Yemen ve Güney Yemen olarak böldü. 1918'de Kuzey Yemen, Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsız hale geldi ve 1962'deki askeri darbeye kadar teokratik bir siyasi yapıyı benimsedi. Darbeden sonra bölge Yemen Arap Cumhuriyeti (YAR) adını aldı. Güney Yemen 1839'da İngiltere tarafından sömürgeleştirildi ve 1937'de ülkeye Aden Protectorate (Aden Koruyucusu) adı verildi. 1960'larda Milliyetçi Kurtuluş Cephesi İngiltere yönetimine başkaldırdı ve 30 Kasım 1967'de Güney Yemen Halk Cumhuriyeti kuruldu.

1979'da eski Sovyetler Birliği Güney Yemen'i etkisi altına almaya başladı ve Yemen, Arap ülkeleri arasındaki ilk ve tek Marksist ülke oldu. Ancak Sovyetler Birliği'nin 1989'da çöküşüyle ​​birlikte Güney Yemen, Yemen Arap Cumhuriyeti'ne katıldı ve 20 Mayıs 1990'da birlikte Yemen Cumhuriyeti'ni kurdular. İki ülke arasındaki işbirliği kısa sürdü ve 1994'te kuzey ile güney arasında iç savaş başladı. Güney bir ara üstünlüğü sağlıyor gibi olsa da kuzey savaşı kazandı.

Yemen'deki iç savaşı izleyen yıllarda yönetimdeki istikrarsızlık devam etti ve ülkedeki terörist grupların faaliyetleri arttı. Örneğin, 1990'ların sonlarında militan bir grup olan Aden-Abyan Ordusu birkaç Batılı turist grubunu kaçırmış ve ordunun intihar bombacıları 2000 yılında ABD donanma gemisi USS Cole'a saldırmıştır. 2000'li yıllar boyunca Yemen kıyılarında ve yakınındaki birkaç yerde başka terörist saldırı da düzenlendi.

2000'lerin sonlarında devam terör eylemlerine ek olarak Yemen'de çeşitli radikal gruplar da ortaya çıktı ve ülkenin istikrarsızlığını daha da artırdı. Son zamanlarda El-Kaide üyeleri Yemen'e yerleşmeye başladılar ve Ocak 2009'da Suudi Arabistan ve Yemen'deki El-Kaide grupları Arap Yarımadası el-Kaidesi adı verilen yeni terörist grubu kurdular.

Yemen'in Dini

İslam ülkenin resmi dinidir. Toplum arasındaki en büyük ayrılıklar nüfus gruplarına ya da etnik değil kökenlere değil dini ilişkilere dayanıyor. Sunni mezhebi en yaygını ve bunu şafiiler izliyor. Şiiler azınlıkta ve yoğunlukta zeydilerden oluşuyor. Bu insanlar uzun zamandır kuzeydeki dağlık bölgelerde siyasi üstünlüğe sahipler. Nispeten küçük bir grup olan ismaililer Yemen'in kuzeyindeki Haraz bölgesinde ve Sana'nın batısındaki dağlık alan olan Jabal Manakhah'ta bulunuyor. Müslüman olmayan topluluk çoğunlukla yabancı ziyaretçilerden ve çalışanlardan oluşur ve çok küçüktür. Yahudi halk da dahil olmak üzere topluluklar ibadet özgürlüğüne sahipler. Ancak çoğu muhafazakar Müslüman ülkede olduğu gibi Müslüman olmayanların Müslüman olanlara dinlerini yaymaya çalışması yasa dışıdır.

Yemen'deki Diller

İbranice yazılmış Arapça metin, Yahudi Arapçası
İbranice yazılmış Arapça metin, Yahudi Arapçası

Yemenlilerin onda dokuzundan fazlası ana dilleri olarak Arapça lehçelerini konuşuyor ve okullarda geniş Arap dünyasının edebi ve kültürel dili olan Modern Standart Arapça öğretiliyor. Birkaç ana lehçe kullanılmakta ancak daha küçük coğrafi bölgelerde küçük farklılıklar görülebilir. Güneydeki kırsal alanların Arapçası, eski Güney Arap dillerinden hâlâ ağır şekilde etkilenmektedir. Yahudi cemaati tarafından konuşulan Yahudi Arapçası Yemen'de neredeyse tamamen kullanımdan düştü. Hintçe, Somalice ve çeşitli Afrika dilleri küçük yerlerde konuşulur. Bathari, Mehri ve Sokotri (Soqotri) de dahil olmak üzere birçok antik Semitik lehçe hala duyulabilir. Bu diller Arapça okuryazarlık yaygın hale geldikçe kullanımdan düşmeye başladı.

Yemen Yönetim Biçimi

Bugün Yemen hükümeti Temsilciler Meclisi ve Şura Konseyi'nden oluşan iki meclisli yasama organına sahip bir cumhuriyettir. Yürütme organında devlet şefi ve hükümet başkanı bulunur. Yemen'de devlet başkanı cumhurbaşkanı ve hükümet başkanı ise başbakandır. Oy hakkı 18 yaşında verilir ve ülke yerel yönetim için 21 valiliğe bölünmüştür.

Yemen'de Ekonomi ve Toprak Kullanımı

Yemen, en fakir Arap ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Petrol fiyatlarının düşmesiyle ekonomisi son zamanlarda zayıfladı. Ancak 2006'dan bu yana petrol dışı sektörlere yabancı yatırımlar alarak ekonomisini güçlendirmeye çalışıyor. Ham petrol üretimi dışında Yemen'in başlıca ihracat ürünleri arasında çimento, ticari gemisi onarımı ve yiyecek işleme gibi öğeler var. Ülkede vatandaşların çoğu tarım ve hayvancılıkla meşgul. Yemen'in tarım ürünleri arasında tahıllar, meyveler, sebzeler, kahve, büyükbaş ve kümes hayvanları var.

Yemen Coğrafyası ve İklimi

Yemen dünya haritası
Yemen dünya haritası

Suudi Arabistan'ın güneyinde ve Umman'ın batısında yer alan Yemen, Kızıldeniz, Aden Körfezi ve Umman Denizi ile sınır komşusudur. Özellikle Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ni birbirine bağlayan ve dünyanın en yoğun denizcilik bölgelerinden biri olan Bab'ül Mendep Boğazı'nda bulunur. Yemen'in yüz ölçümü 527.968 km². Topografyası tepelere ve dağlara bitişik kıyı ovaları ile çeşitlidir. Buna ek olarak Yemen'in ayrıca Arap Yarımadası'ndan Suudi Arabistan'a kadar uzanan çöl ovaları bulunuyor.

Yemen'in iklimi değişkendir ancak topraklarının büyük kısmı çöldür. En sıcak çölleri ülkenin doğu bölümünde bulunuyor. Zira batı kıyısı daha nemli ve batı dağları ılıman olan mevsimsel muson ikliminin etkisinde.

Yemen Hakkında Ek Bilgiler:

 • Yemen, antik duvarlarla süslü Şibam şehri ve başkenti Sana gibi noktalarıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde.
 • Yemen halkı ağırlıklı olarak Arap'tır ancak küçük Afrika-Arap ve Hint azınlık grupları bulunuyor.
 • Arapça Yemen'in resmi dilidir ancak Saba Krallığı'ndan kalma eski diller modern lehçeler ile konuşulmaktadır.
 • Yemen'in okuryazarlık oranı %50.2'dir ve çoğu yalnızca erkeklerden oluşmaktadır.

Yemen Hakkında Sık Sorulanlar

Yemen'in başkenti neresidir?

Yemen'in başkenti Sana'a'dır. Sana'a'daki önemli simge yapılar ve turistik yerler arasında Eski Sana'a Şehri, Sana'a Ulu Camii, Al Saleh Camii ve Yemen Ulusal Müzesi bulunmaktadır.

Aden nedir ve Aden tarihi ne anlatır?

Aden, Yemen'de ülkenin güney kesiminde yer alan bir liman kentidir. Aden, antik çağlara kadar uzanan bir ticaret ve ticaret merkezi olarak zengin bir tarihe sahiptir. Baharat Yolu üzerinde önemli bir merkezdi ve 1967'de bağımsız Yemen ülkesinin bir parçası olmadan önce İngiliz İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmak üzere çeşitli güçler tarafından yönetildi.

Husiler kimdir?

Husiler, Yemen'de 2000'li yılların başında ortaya çıkan ve ağırlıklı olarak Şii İslam'ın Zeydi mezhebine mensup kişilerden oluşan bir isyancı gruptur. Husiler kendi toplumları için daha fazla siyasi ve ekonomik hak ve Yemen'de daha adil bir güç dağılımı için mücadele ediyor. Husiler aynı zamanda Yemen hükümeti ve ülkedeki diğer gruplarla uzun süredir devam eden bir çatışma içinde.

Yemen İç Savaşı nedir?

Yemen İç Savaşı, Yemen'de 2015 yılında başlayan ve Yemen hükümeti, Husiler ve diğer silahlı gruplar dahil olmak üzere çeşitli grupların dahil olduğu devam eden bir çatışmadır.

Yemen ve Suudi Arabistan arasındaki ilişki nedir?

Yemen ve Suudi Arabistan uzun bir sınırı paylaşıyor ve yıllar boyunca çeşitli çatışma ve işbirliği dönemleriyle karmaşık bir ilişki içinde oldular. Suudi Arabistan 2015 yılından bu yana Yemen'deki çatışmalara müdahil oldu ve Husi isyancılara karşı Yemen hükümetini destekleyen Arap devletlerinden oluşan bir koalisyona liderlik etti.

Umman Denizi'nin Yemen için önemi nedir?

Umman Denizi, önemli nakliye yollarına, balıkçılık alanlarına ve petrol üretim tesislerine erişim sağladığı için Yemen için önemli bir su kütlesidir.

UNICEF'in Yemen'deki rolü nedir?

UNICEF, Yemen'de çatışmalardan, kolera salgınından ve diğer krizlerden etkilenen insanlara insani yardım sağlayan çok sayıda yardım kuruluşundan biridir.

Petrol üretimi Yemen ekonomisi için ne kadar önemli?

Petrol üretimi Yemen için önemli bir gelir kaynağı olmuştur, ancak son yıllarda çatışma ve diğer faktörler nedeniyle azalmıştır.