Yeni Kan Testi Şizofreni Riskini Tahmin Ediyor

Şizofreninin mümkün olduğunca erken teşhis edilmesi, nörolojik bozukluğun bedene ve zihne verdiği zararı en aza indirmeye yardımcı olur.

kan testi şizofreni

Şizofreninin mümkün olduğunca erken teşhis edilmesi, nörolojik bozukluğun bedene ve zihne verdiği zararı en aza indirmeye yardımcı olur. Ne yazık ki hastalığın belirtilerini erken evrelerde fark etmek zor olabilir.

Bu nedenle Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bir ekip liderliğindeki araştırmacılar, mevcut şizofreni şiddetini ve gelecekteki riski kontrol etmek için nispeten basit ve güvenilir bir yol sunan bir test geliştirdiler.

Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden nörobilimci Alexander Niculescu, "Psikoz genellikle genç yetişkinlik döneminde ortaya çıkar – yaşamın en önemli dönemi" diyor. "Marihuana da dahil olmak üzere stres ve uyuşturucu, genetik kırılganlık zemininde tetikleyici faktörlerdir." demektedir.

"Kontrol edilmediği takdirde psikoz, biyolojik hasar, sosyal hasar ve psikolojik hasarın birikmesine yol açar."

Şizofreni esasen beynin gerçekliği tutarlı bir şekilde işleme yeteneğine müdahale eder ve motor kontrolle ilgili sorunlarla da birlikte gelebilir. Nasıl başladığını tam olarak anlayamasak da, yönetilmesine yardımcı olacak tedaviler mevcuttur.

Kan testi, vücutta psikoza işaret eden biyobelirteçler olarak bilinen fiziksel değişiklikleri arayarak çalışır. Araştırmacılar, psikiyatrik hastalarla ilgili on yıllık verileri kullanarak halüsinasyonlar ve sanrılı durumlar gibi semptomları kandaki kimyasal biyobelirteçlerle eşleştirdi.

Çalışmak için yeterli veriye sahip olduklarında, sistemi tersine çevirebildiler ve kan testlerinden şizofreni durumlarını ve gelecekteki riski doğru bir şekilde tahmin edebildiler. Bu, uzun değerlendirmelere veya psikolojik analizlere dayanmayan değerli, objektif bir ölçüdür.

Daha da iyisi, araştırmacılar tarafından vurgulanan bazı biyobelirteçler halihazırda diğer durumlar için reçete edilen ilaçlar tarafından hedefleniyor ve bu da potansiyel olarak şizofreni ile ilgili gelişimlerini hızlandırabilir.

Niculescu, "Neyse ki, biyolojik olarak mevcut ilaçlardan bazıları doğru hastalarda erken başlandığında oldukça iyi çalışıyor" diyor. "Sosyal destek de çok önemlidir ve bu ve ilaçlar bir kez devreye girdiğinde, psikolojik destek ve terapi de yardımcı olabilir."

Araştırmacılar, bu bulguların hem şizofreni teşhisi hem de hastaların doğru tedavilerle eşleştirilmesi açısından ne kadar yararlı olabileceğinin bir göstergesi olarak sadece ABD'de 3 milyondan fazla şizofreni hastası olduğuna işaret ediyor.

Kan biyobelirteçlerinin şizofreninin yanı sıra başka rahatsızlıkları olan kişilerde de nasıl etkilenebileceğini incelemek gibi daha yapılacak çok iş var, ancak araştırma ekibi testlerin bu yıl içinde resmi olarak kullanıma sunulabileceğinden umutlu.

Niculescu, "Biliş ve anormallikleri hakkında hala anlaşılması ve uygulanması gereken çok şey var, ancak gelişmekte olan bu hassas psikiyatri çağında iyimser olmak için neden var" diyor.