Yeni saç çıkarma teknolojisi ile saç daha kalın ve hızlı büyüyor

saç dökülmesi

Etkisi şüpheli olan pahalı saç nakli işlemleri ve ilaçlar nedeniyle bilim adamları farklı saç çıkarma yöntemleri üzerinde araştırmalar yapmaya devam ediyor. Yeni bir habere bakılırsa bazı umut verici gelişmeler var. Yokohama Üniversitesi'nden bilim adamları saç kökünün daha hızlı ve daha kalın çıkmasını sağlayan bir teknik geliştirdiklerini açıkladı. Hem de daha az maliyetli olduğu söyleniyor.

Saç çıkarma teknolojisi saç kökünü daha hızlı büyütüyor

Bu alandaki diğer birçok buluş gibi yeni teknikte de kök hücreler kullanılıyor. Bunlar doğru yöntemle vücuttaki herhangi bir hücreye dönüşebilen henüz gelişimini tamamlamamış genç hücrelerdir. Teknoloji saç hücresi tohumlarını (HFG) kullanıyor. Kök hücreler bu üç boyutlu doku kültürlerinde önemli bir bileşen görevi görüyor. Bu HFG'ler implant edildiğinde saç büyümesini sağlayan küçük organlar halini alıyor. Önceki çalışmalarda fare cildi kullanılmış ve olumlu sonuçlar alınmış.

saç çıkarma teknolojisi
Enjekte edilen yeni bbHFG ile daha kalın saçlar elde edildi (orta).

Bilim adamları geçtiğimiz yıl damar kültürü üzerinde yaptıkları çalışmalarla bu HFG'lerden aynı anda 5000 kadar büyütmeyi başarmışlar. Şimdi bu HFG'lerden çıkan saç oranını yükselterek bir sonraki adıma geçmek istiyorlar ve şimdiden bazı olumlu sonuçlar alınmış durumda. Bu kez saç kökü hücrelerini kolajen içerisine yerleştirilen araştırmacılar, kolajeni farelerin epitel hücreleri ile karıştırdılar. Farenin sırtına enjekte edilen yeni saç kökü tohumlarından çıkan saç daha hızlı büyüdü ve de daha kalındı.

Yeni teknoloji önceki tekniğe kıyasla daha iyi sonuçlar verdi. Saçlar daha sık ve hızlı büyüdüler. bbHFG adındaki bu yeni teknolojinin otomatik üretimi sağlandığı takdirde kısa süre içerisinde klinik kullanıma hazır hale gelebilir.

Bu tekniğin insan saç naklinde kullanılması için tek bir hasta üzerinde binlerce doku aktarımı yapılması gerekecek. Bilim adamları bunun otomatik bir makine yardımıyla yerine getirebileceğine inanıyor. Araştırma ekibi şimdi saç dökülmesi sorunu yaşayan gerçek hastaları kullanarak insan kök hücreleri üzerinde denemeler yapacak.

Araştırma Biomaterials dergisinde yayımlandı.

Yeni saç çıkarma teknolojisi ile saç daha kalın ve hızlı büyüyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/saglik/