Yosemite Ulusal Parkı'nı Özel Kılan Yönleri

Yosemite Ulusal Parkı'ndaki Horsetail Şelalesi, Şubat ayında -yalnızca birkaç gün- batan güneşin aydınlatmasıyla yanıyor gibi görünüyor.

yosemite firefall

Yosemite genellikle dünyanın en nefes kesici doğal cazibe merkezleri arasında kabul edilir. Kaliforniya'nın Sierra Nevada Dağları'nda yer alan Yosemite, 3027 kilometrekarelik devasa bir alanı kapsamaktadır. Şelaleler, dağlar, vadiler ve ormanlar bu bozulmamış ortamda bulunabilecek güzelliklerden sadece birkaçıdır. Ayrıca, çok çeşitli hayvanlar burayı kendi evleri olarak adlandırmaktadır. Her yıl milyonlarca ziyaretçinin buraya gelmesinin iyi bir nedeni var: Nefes kesici manzarayı seyretmek. Bu yazıda Yosemite Ulusal Parkı'nın son yıllarda kazandığı birçok övgünün küçük bir alt kümesini inceliyoruz.

Yosemite'nin Kayaları Gün Batımında Işıldıyor Gibi Görünür

Yosemite'nin El Capitan'ı günbatımında parlıyor.
Yosemite'nin El Capitan'ı günbatımında parlıyor. iPhone fotoğrafı: Kari Cobb, Ulusal Park Servisi.

Yosemite Ulusal Parkı'ndaki Horsetail Şelalesi, Şubat ayında -yalnızca birkaç gün- batan güneşin aydınlatmasıyla yanıyor gibi görünüyor. Ateş Şelalesi, dağlara aktif olarak volkanikmiş görüntüsü veren meteorolojik bir olaydır. Ne kadar fantastik olduğuna inanmak için görmeniz gerekir. Yosemite Ulusal Parkı'ndaki El Capitan ve Half Dome, güneş ışığıyla yıkandığında göz kamaştırıcı turuncu bir renk yayıyor gibi görünmektedir.

Yosemite Ateş Şelalesi (Firefall)
Yosemite Ateş Şelalesi (Firefall) – Fotoğraf Stephanie Hager /

400'den Fazla Canlı Türü Yaşıyor

Amerika Yaban Koyunu (Bighorn sheep)
Amerika Yaban Koyunu (Bighorn sheep)

Bir şekilde, Yosemite 400'den fazla eşsiz hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bunların arasında böcekler, kuşlar, sürüngenler ve memeliler alemleri bulunmaktadır. Kara ayılar, vaşaklar, çakallar, katır geyikleri, Amerika yaban koyunları ve çok çeşitli sürüngen ve yılanların yanı sıra Sierra Nevada kızıl tilkisi de Yosemite'nin en nadir sakinlerinden biridir. Konaklamanız boyunca parkın sayısız sakinlerinden bazılarıyla karşılaşmanız son derece doğaldır.

Yosemite Ulusal Parkı Dünya'nın En Büyük Sekoya Ağaçlarını Barındırıyor

Grizzly Giant parktaki en yaşı sekoya.
Grizzly Giant parktaki en yaşı sekoya.

Yosemite Ulusal Parkı'ndaki dev sekoyaların yaklaşık 3.000 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Maksimum 9.1 metre çap ve 75 metreden fazla yükseklikleriyle dünyanın en büyükleri olan bu canlılar aynı zamanda yeryüzündeki en uzun canlılardır. Parkta, çoğu Mariposa Korusu'nda görülebilen en az 500 adet tam yetişkin sekoya bulunmaktadır. Ormandaki en yaşlı ağaç olan Grizzly Giant, gezginler için önemli bir cazibe merkezidir. Aynı zamanda dünyanın en büyük 26. ağacı sırasındadır.


İlgili: Dünyanın en yaşlı ağacı hangisidir?


Yosemite Ulusal Parkı Sıcak Bir İklime Sahip

Yaz aylarında Ulusal Park Yosemite.
Yaz aylarında Ulusal Park Yosemite.

Şaşırtıcı bir şekilde, Yosemite tüm yıl boyunca Akdeniz benzeri bir iklime sahiptir. Aşırı güneş ışığı ve kuru sıcaklık yaz aylarını karakterize ederken, sağanak yağışlar daha yağışlı kış aylarını karakterize eder. Her yıl sıcaklığın -2 santigrat derecenin altına düştüğü ya da 38 santigrat derecenin üzerine çıktığı gün sayısı çok azdır.

Yosemite'deki Şelaleler

Yosemite'deki şelalelerde birisi olan Yosemite Şelalesi
Yosemite'deki şelalelerde birisi olan Yosemite Şelalesi.

Parkın doğal arazisi boyunca çok çeşitli şelaleler görülebilir. Mayıs ve Haziran aylarında kar erimesi en yüksek noktasına ulaşır ve yılın en nefes kesici şelalelerini yaratır. Yosemite Şelalesi, Ribbon Şelalesi, Sentinel Şelalesi, Vernal Şelalesi, Chilnualna Şelalesi, Horsetail Şelalesi ve Nevada Şelalesi parkın en çok ziyaret edilen şelaleleri arasındadır.

Yosemite Ulusal Parkı'nın %94'ü Yabani Özelliktedir

Yosemite Ulusal Parkı, el değmemiş vahşi doğanın geniş alanlarına sahiptir.
Yosemite Ulusal Parkı, el değmemiş vahşi doğanın geniş alanlarına sahiptir.

Yosemite, diğer turistik yerlere kıyasla alışılmadık derecede bakirdir. Yosemite Vadisi çoğu ziyaretçinin zamanını geçirdiği yer olmasına rağmen, sadece 11 km uzunluğundadır. Parkın geri kalan 1,187 mil karelik alanı Rhode Island'ın tüm kara parçasına eşit büyüklüktedir. Bu da parkı ekoturistler için mutlak bir cennet haline getiriyor! Parka gelenlerin sadece küçük bir yüzdesi gerçekten vadinin dışına çıkmayı düşünüyor.Daha uzağa gidecek kadar cesur olanlar parkın çoğunu tek başlarına görebilirler.

Yosemite Dünya'nın En Büyük Kayasını Barındırıyor

Yosemite Ulusal Parkı'ndaki El Capitan'ın sarp zirveleri.
Yosemite Ulusal Parkı'ndaki El Capitan'ın sarp zirveleri.

Yosemite Ulusal Parkı'ndaki El Capitan'ın dünyanın en büyük kayası olduğu düşünülmektedir. Güzel granit yüzü yerden 1095 metre (denizden ise 2308 metre) yükselmekte ve pürüzlü, heybetli yüzeyiyle ufuk çizgisinin üzerinde adeta kule gibi dikilmektedir. Dünyanın her yerinden insanlar dağı görmeye geliyor. Ancak sadece birkaç usta dağcı, 4 ila 6 gün arasında sürebilen zirveye tırmanma gibi nihai bir zorluğu üstlenecek kadar cesurdur.