Yüksek Sesli Müzik Neden Alkol Tüketimini Artırıyor?

Bazıları daha yüksek sesle müzik dinlemenin sinir sistemini uyararak alkol tüketiminin artmasına yol açtığını iddia etmektedir.

müzik

Yüksek sesle müzik dinlemenin riskleri bugünlerde sıklıkla tartışılıyor. Kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar gibi kişisel dinleme cihazlarının geliştirilmesi, son yıllarda yüksek sesle müzik dinlemenin sağlık riskleri konusunda yeni endişelerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Bulunduğunuz ortamda çok yüksek sesle müzik dinlemenin tek riskinin işitme hasarı olmadığının eminim farkındasınızdır. Fransız araştırmacılar yüksek sesle müzik dinlemenin alkol tüketimini artırdığını keşfetti. Şimdi, alkol sizin için kötüdür ve çok fazla içmek karaciğer hastalığı, depresyon ve hatta kanser ihtimalini artırabilir. Bu nedenle Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, yetişkinlerin alkol tüketimini kadınlar için günde bir içkiden, erkekler içinse günde iki içkiden fazla olmayacak şekilde sınırlandırmalarını önermektedir.

Bununla birlikte, kendinizi düşündüğünüzden daha fazla içerken bulduğunuz anlar olacaktır. Artan tüketiminizin olası nedenleri arasında şunlar yer alır? Ses sistemi on bire kadar açılmış.

Gürültülü Barlardaki İnsanlar Daha Fazla İçiyor

Ortamın içme alışkanlıkları üzerindeki etkilerine bakan bir ton araştırma var. Araştırmalar, örneğin, müşterilerin bir barda müzik çalarken, çalmadığı zamana göre daha fazla alkol tükettiklerini göstermiştir. Vuruş hızlandığında, insanların içme hızı da artar.

Bununla birlikte, 2008'de yapılan bir araştırma, barlarda daha yüksek desibel seviyelerinin aslında daha fazla içmeyi teşvik ettiğini buldu. Fransa'daki araştırmacılar, barlarda fon müziğinin sesini manipüle ettikleri bir deney yaptılar ve müşterilerin müzik 72 desibele ayarlandığında içki içmelerini, 88 desibel olarak ayarlandıklarına kıyasla karşılaştırdılar. Seviye düşürüldüğünde, 8 onsluk bir biranın yaklaşık 14,5 dakikada tüketildiğini, ancak müzik açıldığında sadece 11,5 dakika sürdüğünü keşfettiler.

Müziğin yüksek sesi ile sarhoşluk arasındaki ilişki mantıksız görünebilir. Öyleyse neden bilim adamları bu değişimin meydana geldiğini tahmin ettiler?

Yükses Sesli Müzik İçki İçme Hızını Neden Yükseltiyor?

İki ana fikir vardır. Bazıları daha yüksek sesle müzik dinlemenin sinir sistemini uyararak alkol tüketiminin artmasına yol açtığını iddia etmektedir.

Bu değişimin birbirimizle konuşma şeklimizle ilgili olması da mümkündür. Müzik çok yüksek olduğunda, insanlar birbirleriyle sohbet etmeye çalışmak yerine içkilerini yudumlama eğilimindedir. Bu nedenle içkilerini daha hızlı içerler.

Müziğin sesi ne kadar yüksek olursa olsun, kendi sağlığınız ve başkalarının sağlığı için alkol alımınıza dikkat edin. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) alkol tüketiminin günde ortalama bir ya da iki kadehten fazla olmayacak şekilde sınırlandırılmasını ve tek bir oturuşta dört ya da beş kadehten fazla içilmemesini önermektedir. "Tek bir içkinin" 330 ml bira, 140 ml şarap veya 40 ml damıtılmış alkollü içki anlamına geldiğini, dolayısıyla çok güçlü bir kokteylin birden fazla porsiyon içerebileceğini unutmayın.