1.400 TNT gücündeki asteroit Küba'nın üzerinde patladı

asteroit dünya

1 Şubat Cuma günü gökyüzünde görülen bir ateş topunun ardından Küba'nın batısında birkaç meteor parçası bulundu. Atmosferde patlayan geniş asteroit için West Palm Beach ve Florida Keys'i geçtiği bildirildi. Karayip adasında bir kent olan Viñales'e inen gök taşı, parçalanıp yağmadan önce sonik bir patlama duyulduğu bildirildi. Patlamadan doğan ses dalgası videoya alındı.

Asteroit patlamadan sonra küçük parçalara ayrıldı

Yerliler bunun sarı-turuncu renkli bir asteroit olduğunu ve uzun ve kalıcı bir duman izi bıraktığını rapor ettiler. Bazı sakinler, kondrit meteoritlerde görülen füzyon kabuğuna işaret eden siyah kayalar topladığını bildirdiler. Gök bilimciler, Küba'da parçalanan uzay kayasının, Dünya atmosferine girmeden önce yaklaşık olarak bir minibüsün büyüklüğünde olduğuna inanıyor.

Farklı bir perspektifle ele alındığında bu aslında oldukça küçük: Ev büyüklüğünde bir asteroit 2013'ün başlarında Rusya'nın Çelyabinsk bölgesinde atmosfere girmişti. Gök taşının oluşturduğu ses dalgası altı şehirde camları kırarak, 1.500 kişiyi hastaneye gönderdi.

Ulusal Hava Durumu Servisi Key West'in radarı tarafından yerden yaklaşık 8 kilometre yukarıda fark edilen gök taşı, Ft. Myer yerlilerini oldukça korkutmuş görünüyor. NASA'nın uzayda bulunan Coğrafi Yıldırım Eşleştiricisi (GLM), Meksika Körfezi üzerindeki şimşek fırtınası sırasında, radarda kaymakta olan gök taşının parıltısını yakaladı.

Olay cep telefonu kameralarına alınmış olsa da meteorun aslında ne kadar korkutucu göründüğünü adaletli şekilde yansıtamıyor. NASA Jet Tahrik Laboratuvarı'nın Yakın Dünya Nesnesi Çalışmaları Merkezi'nden alınan verilere göre, nesnenin Dünya'nın atmosferiyle çarpışması, yaklaşık 1.400 ton TNT gücüne denk bir enerjiyi serbest bıraktı.

Bununla birlikte, bu tür olaylar sanıldığı kadar nadir gerçekleşmiyor. Bilindiği gibi her gün çok sayıda asteroit gezegenimizin çekim alanına kapılarak Dünya'mıza giriş yapmaya çalışıyor ancak içlerinden yalnızca bazıları Küba'da yaşanan olayda olduğu gibi çıplak gözle görülebilecek kadar yakınlaşıyor.

Neyse ki, Dünya'nın atmosferi bu uzay kayalarının çoğunun parçalanmasına yetecek kadar kalın. Gök bilimcilere göre insanlığı yok edecek boyutta herhangi büyük bir asteroidin birkaç bin yıl daha yeryüzüne ulaşma ihtimali bulunmuyor.

asteroit
1908'de Rusya'ya düşen gök taşı geride hiçbir şey bırakmadı

Dünya'ya çarpan en büyük meteor

Modern tarihte kayda geçen en büyük meteor, 1908 yılında Rusya'nın Tunguska bölgesine iniş yaptı ve 1280 kilometre karelik ormanı dümdüz etti.

65 milyon yıl önce, çok uzak bir geçmişte, 10 kilometre genişliğinde bir asteroit, birçok dinozor da dahil olmak üzere, dünyadaki yaşamın yüzde 70'inin tükenmesine neden oldu.