Güney Hindistan: Gezilecek en iyi turistik yerler

Güney Hindistan (Kerala, Karnataka, Andhra Pradesh, Telangana ve Tamil Nadu'dan oluşan) gerçekten ülkenin geri kalanından ayrı bir kültüre sahip. Sadece bu değil, her bölge kendi kimliğini korumayı başardı. İlginç tapınak mimarileri, tarihi kalıntılar, palmiye manzaralı kanallar, maneviyat / ruhanilik ve kumsal size çeşitli ve ilginç bir gezi deneyimi sağlayacaktır. Bu yazı, Güney Hindistan'da ziyaret edilebilecek en iyi turistik yerlere vurgu yapmaktadır. O kadar çok harika yer var ki, hangilerini seçeceğiniz oldukça zor!

Güney Hindistan'da gezilecek en iyi turistik yerler

Güney Hindistan / Hampi, Karnataka

Hampi, Karnataka

Hindistan'ın en önemli tarihi destinasyonlarından biri olan, eski Hampi köyü, bir zamanlar Hindistan tarihinin en büyük Hindu imparatorluklarından biri olan Vijayanagar'ın son başkentiydi. Tüm manzara boyunca büyüyen büyük kayalar ile ilgi çekici bir şekilde iç içe geçmiş bazı büyüleyici tarihi kalıntılara sahiptir. 14. yüzyıla kadar uzanan kalıntılar, yaklaşık 25 kilometreye (10 mil) kadar uzanır ve 500'den fazla anıt içerir. Bu antik yerde inanılmaz bir enerji hissedebilirsiniz. Hampi, Goa üstünden sıklıkla ziyaret edilmektedir, çünkü oradan çok sayıda ulaşım seçeneği var.

Güney Hindistan / Badami, Aihole ve Pattadakal, Karnataka

Badami, Aihole ve Pattadakal, Karnataka

Badami kalıntıları (eski adı Vatapi), Aihole ve Pattadakal, Hampi'den daha önemli bir gezi olabilir. Bu bölge 4 ila 8. yüzyıllar arasında hüküm süren Chalukya imparatorluğundan kalan anıt, tapınaklar ve harabeler bakımından oldukça zengin. Ünlü Chalukya mimarisi Aihole kökenlidir ve köy, yaklaşık 125 taş tapınağı ile çevrili olmasına karşın, maalesef hak ettiği ilgiyi görmüyor. Badami, dört muhteşem antik kaya mağarası tapınağıyla Hindistan'da mağaraların görülmesi gereken en güzel yerlerinden biridir. Pattadakal ise etkileyici bir tapınak kompleksine sahip.

Güney Hindistan / Kerala Backwaters

Kerala durgun suları

Durgun su olarak bilinen palmiye saçaklı Kerala kanalları boyunca gezinmek, zamanın gerçekten durağan hissedildiği mükemmel bir deneyimdir. Bir şef tarafından pişirilen Hint yemekleri ve teknedeki soğutulmuş bira, geziyi daha da eğlenceli hale getiriyor. Geceyi teknede, suyun ortasında, huzurla çevrili olarak geçirebilirsiniz. Geleneksel tariflere göre taze yakalanmış ve hazırlanmış deniz ürünlerinin ziyafetini çekmeyi ihmal etmeyin.

Güney Hindistan / Varkala, Kerala

Güney Hindistan: Varkala, Kerala

Varkala plajının masalımsı görüntüsü nefesinizi kesmek için yeterli. Özellikle uzun uçurumu ve Arap Denizi'ne doğru uzanan manzarasına hayran kalacaksınız. Palmiye ağaçları, antika dükkanlar, plaj barakaları, oteller ve konuk evleri, asfalt bir patika uçurumun uzunluğu boyunca uzanır. Uçurumun tepesinden aşağıya inen adımlarla ulaşılan, uçurumun dibindeki şey pırıl pırıl bir kumsaldır. Varkala'nın Hindistan'ın en iyi plajlarından biri olması şaşırtıcı değil. Mart ayı sonunda / nisan başında tapınak festivaline katılın.

Güney Hindistan / Fort Kochi, Kerala

Fort Kochi, Kerala

"Kerala'ya Geçit" olarak bilinen Kochi, eklektik etkiye sahip büyüleyici bir şehirdir. Araplar, İngilizler, Hollanda, Çin ve Portekiz şehirdeki izlerini bıraktı. Çoğu insan Koçi'yi sahildeki ünlü Çinlilere ait balık ağlarının (üst görsel) resimlerinden tanıyor. Fort Kochi, mimari ve tarihi mekanlarla doludur ve yürüyerek keşfetmek için harika bir yerdir. Ayrıca Kathakali dans performanslarını yakalayabilir ve Ayurveda seansını deneyimleyebilirsiniz.

Madurai, Tamil Nadu

Madurai, Tamil Nadu

Eski Madurai, Meenakshi Tapınağı olan Güney Hindistan'daki en etkileyici ve önemli tapınağa ev sahipliği yapmaktadır. Güneyde bir Hint tapınağı görmek isterseniz, bu o tapınak olmalı! Madurai şehri 4.000 yıldan daha eskidir ve Tamil kültürü için önemli bir merkez olmaya devam etmiştir. Şehrin eski geleneksel bölümlerini yürüyerek keşfetmek için büyüleyici bir yer. Bu günlerde Madurai, hacıları ve turistleri eşit sayıda bölgeye çekiyor. Her yıl nisan ayı boyunca düzenlenen bir Tanrı ve Tanrıça düğünü olan 12 günlük Chithirai Festivali'de Madurai'de gerçekleşiyor.

Pondicherry

Güney Hindistan: Pondicherry

Pondicherry, 18. yüzyıldan kalma bir Fransız kolonisiydi ve Tamil Nadu'nun doğu tarafında ayrı bir bölge olmaya devam ediyor. Bölgede belirgin bir Fransız havası var ve bu da sizin keyifli bir tatil geçirmenize neden oluyor. Özellikle Fransız Mahallesi'nde sahil boyunca dolaşın, huzurlu atmosferi yakalayın, lezzetli restoranlarda yemek yiyin ve butiklere göz atın. Sri Aurobindo Ashram ise çok sayıda maneviyat arayan insanı kendine çekiyor. Auroville ise popüler bir günlük gezi olarak tercih ediliyor.

Mammallapuram (Mahabalipuram), Tamil Nadu

Mammallapuram (Mahabalipuram), Tamil Nadu

Mahabalipuram, Chennai'den bir saat uzaklıkta, sırt çantalı gezginlere ve sörf bölgelerine sahip bir sahil kasabasıdır. Taş heykel endüstrisi ile de ünlüdür, bu yüzden alışveriş yapmak için biraz para ayırın! Diğer cazibe merkezleri arasında Shore Tapınağı, Pancha Rathas ve Descent of the Ganges (Mahabharata'dan sahneleri tasvir eden bir kayanın içindeki büyük oymalar) bulunmaktadır. Klasik dans festivali her yıl Aralık sonundan Ocak sonuna kadar gerçekleşiyor.

Rameshwaram ve Dhanushkodi, Tamil Nadu

Rameshwaram ve Dhanushkodi, Tamil Nadu

Rameshwaram, kutsal Tamil Nadu'nun güneyindeki huzurlu küçük bir hristiyan kasabası olup, kutsal suyunda yıkanmak, karmalardan kurtulmak için bir puja yaptırmak ve Ramanathaswamy Tapınağı'nı ziyaret etmek için sürekli bir dindar insan topluluğuyla doluyor. Kasaba ve tapınak, Ramayana'daki Hindu destanıyla da ilişkilidir. Lord Ram'ın, Lord Hanuman'ı, Sita'yı kaçıran Ravan'dan kurtarmak için okyanustan bir köprü kurmasını sağladığı yer burasıdır. Adem'in Köprüsü'nün (Ram Setu olarak da bilinir), bir resif ve kumsal zinciri olarak adlandırılan köprünün bulunduğu yer olduğu söylenir. Bu gizli yol neredeyse Hindistan'ı 30 kilometre uzaklıktaki Sri Lanka ile birleştiriyor. Rameshwaram'dan çok uzak olmayan bu bölgede, 1964'te siklon rüzgârlarıyla tahrip edilen Dhanuskodi'nin parçalanmış kalıntıları var.

Mysore, Karnataka

Güney Hindistan: Mysore, Karnataka

Mysore, etkileyici bir kraliyet mirasına sahiptir ve şehrin başlıca turistik cazibesi de heybetli Mysore Sarayı'dır. Görülecek çok sayıda ilginç bina, saray ve tapınak var. Hayvanat bahçesi Hindistan'ın en iyilerinden. Mysore ayrıca sandal ağacı bitkisi için alışveriş yapmak ve Ashtanga yoga öğrenmek için mükemmel bir yerdir.

Coorg, Karnataka

Güney Hindistan:Coorg, Karnataka

Güneyde Hint kahvesinin taze aroması ve çarpıcı doğal güzelliği için Karnataka'nın Kodagu bölgesine gidin (genellikle adının İngilizce versiyonu olan Coorg olarak adlandırılır). Güney Karnataka'da, Bangalore ve Mysore'den uzak olmayan bu pitoresk ve çekici dağlık alan, bol kahve alanlarıyla ünlüdür. Ve bir tanesinde konaklayabilirsiniz! Hindistan'daki en iyi Budist manastırlarından biri olan muhteşem Golden Temple da kaçırılmamalıdır.


Güney Hindistan: Gezilecek en iyi turistik yerler yazımız burada son buldu. Daha fazla gezi içeriği için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/gezi/