1938 Sarı Nehir Seli: Çin'in Japon İşgalini Durdurma Çabası ve 800.000 Ölü

Çin hükümeti ikinci Japon işgalini ve toprak ilhaklarına son vermek için, kendi vatandaşlarının ölümüne karar verdi.

Yazar Burcu Kara
çin sarı nehir - yellow river

Büyük bir ülke olmasına rağmen Çin, tarihi boyunca hem halkını hem de topraklarını korumak için pek çok fedakârlık yapmak zorunda kalmıştır. Ancak Çin'in ülke savunmasına en büyük katkısı, yakın tarihindeki tartışmalı bir hadise sırasında olmuştur. Çin, İkinci Çin-Japon Savaşı (1937-1945) sırasında, Japon birliklerinin Çin topraklarına daha fazla ilerlemesini önlemek için 1938 yılında topraklarının büyük bir bölümünü sular altında bırakmayı seçti. Çin'in stratejik konumu göz önüne alındığında, bu akıllıca bir stratejiydi, ne var ki büyük sel felaketinde 800.000'den fazla Çinli yaşamını yitirdi.

Bu makale Çin'in bu tercihine yol açan faktörleri ve ülkenin başka seçenekleri olup olmadığını ele alacaktır. Birinci Çin-Japon Savaşı (1894-1895), her iki ülkenin de Kore'de toprak genişletme arzusundan kaynaklandığı için Çin ve Japonya'nın gergin ilişkilerinde belirleyici bir andı.

İkinci Çin-Japon Savaşı'nın nedenleri

Düşmanlıkların patlak vermesinden Japonya'nın sorumlu olduğu düşünüldüğünde, İkinci Çin-Japon Savaşı'nın aksine, Birinci Çin-Japon Savaşı nispeten kısa sürmüş ve her iki taraf da sorumluluğu paylaşmıştır. Japonya ve Çin 1931 yılında oldukça samimi ilişkilere sahipti ve Japonya Çin'de büyümek istiyordu.

Japonya o dönemde oldukça zengin bir ülkeydi ve hem sanayi devriminin getirdiği gelişmeleri hem de başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanında üretilen çok çeşitli mallara olan ihtiyacı sonuna kadar kullanıyordu. Çin ise ciddi bir ekonomik gerileme yaşıyordu ve halkının çoğunluğu açlık sınırındaydı.

Çan Kay Şek (Chiang Kai-shek)
Fotoğrafın en sağında Çan Kay Şek (Chiang Kai-shek).

Japonya, Çin'in ekonomisini iyileştirmesine yardım etmenin karşılığında, çoğunlukla sahip oldukları şirket ve üretim hatlarının sayısını artırabilmek için Çin'de ek topraklar ilhak etmeye çalıştı. İçinde bulunduğu vahim durum nedeniyle Çin bu teklifi kabul etti. Çin ekonomisi bu sayede büyüyor olsa da Çin halkı Japonların topraklarını ele geçirmesinden hiç memnun değildi.

Bir süre sonra Japonya giderek daha fazla toprak talep etmeye başladı, ancak Çin aynı desteği almaya devam etti. Bu durum, Çin'in Japon yayılmasını durdurmak için kitlesel halk ayaklanmalarıyla uğraştığı 1937 yılına kadar devam etti. 1936'da göreve gelen yeni lider Çan Kay Şek (Chiang Kai-shek), Çin Cumhuriyeti vatandaşlarının vizyonunu gözlemledi ve artık yeter dedi. Bu nedenle, 1937 yılında Çin'in Japonya'ya karşı silahlanmasıyla İkinci Çin-Japon Savaşı başladı.

Sarı Nehir'de planlanan taşkın

Çin savaş başlatacak askerlere sahip olabilirdi, ancak modern çağda Japonya sadece üstün silahlara değil, aynı zamanda çok daha üstün askeri taktiklere de sahipti. Japonya'yı Çin topraklarından uzaklaştırmaya çalışan Çin'in 1937'deki ilk saldırılarından sonra Japonya ağır silahlarını gönderdi ve 1938'in başından beri Çin'i geri püskürtmeye devam ederek yeni topraklar ilhak etti.

Çin'de doğan Sarı Nehir (Huang He) yedi eyaletten geçmektedir:

  • Qinghai
  • Sichuan
  • Gansu
  • Ningxia
  • Shaanxi
  • Henan
  • Shandong

Bu nehir Çin'in tarihinde önemli bir rol oynamış, tarihi kayıtlara göre 19. yüzyıla kadar bir milyondan fazla insanın ölümüne neden olan birçok korkunç sele neden olmuştur. Yağmur mevsimi ile artan su basıncının yoğunluğu, inşa edilen barajların çoğunu yıkmıştır. Sarı Deniz tüm suyun döküldüğü yerdir.

çin sarı nehir - yellow river
Sarı Nehir.

Nehrin adı, yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi, suyun sarımsı veya kahverengimsi tonundan gelmektedir. Suya rengini veren ve doğal olarak oluşan bir madde olan silt bunun sorumlusudur. Ünlü İpek Yolu bile nehirden geçmektedir ve Çin Seddi'nin küçük bir bölümü nehrin hemen yanında inşa edilmiştir.

Çin Cumhuriyeti Ordusu, Japon motorize askerlerinin sayısız dalgasını durdurmak için her türlü çabayı gösterdi, ancak her zaman yetersiz kaldılar. Çinli komutanlar, Çin'i Japonya'dan koruyacak ya da işleri daha da kötüleştirecek kesin bir seçim yaptılar. Fikir, Huayuankou (Çin'in Henan eyaletinde) yakınlarında geçici bir baraj inşa etmekti; bu baraj büyük bir sel oluşturacak, Japon ordusunun ilerleyişini durduracak ve nihayetinde onu Çin'den kaçmaya zorlayacaktı.

1938'deki seli gösteren harita, (Cambridge University Press, 2015).

1938 yılının Haziran ayında barajın patlatılmasıyla Çin'in o güne kadar gördüğü en büyük sel felaketi yaşanmıştır. Sel 54.000 kilometrekarelik bir alanı etkiledi ve 800.000'den fazla Çinli sivilin ölümüne neden oldu. 12,5 milyondan fazla sivil evsiz kaldı. İlk sel felaketi 800.000 kişinin ölümüne yol açmış olsa da, selin yol açtığı açlık ve hastalıklar nedeniyle 1938 ile 1947 yılları arasında 6,2 milyon Çinli sivil daha hayatını kaybetmiştir.

Bu olayı tanımlamak için kullanılacak uygun ifade soykırım olmasa da, ölümlerin muazzam sayısı nedeniyle soykırım olduğunu iddia edebiliriz. Seçim kasıtlı olsa bile, liderler bu kadar yüksek kayıp oranlarını asla beklemedikleri için tarihçiler bu konuda büyük ölçüde anlaşmazlığa düşmektedir. Bu da aşağıdaki can alıcı soruyu gündeme getirmektedir.

Bu hamle Japonya'yı durdurmaya yetti mi?

1938'de selde ilerleyen Japon askerleri.

Bu noktadan sonra Japonya Çin'in kalbine doğru ilerlemeye devam etmiştir. Bu da Çin'in bu selle gerçekten kendi ayağına kurşun sıktığı sonucuna götürmektedir çünkü kuvvetlerini yeniden toparlamak için birkaç ay kazanmış olsalar da, selin Japon Ordusu üzerindeki etkisinin çok az olduğu düşünüldüğünde, uzun vadede verdikleri kayıplar gereksiz bir fedakarlık olmuştur.

Bu tufan Çin ordusunu felç etmişti ve Çin'in savaşa devam etme kabiliyeti hızla tükeniyordu. 1940 yılına gelindiğinde Japonya Çin'i 1.000 kilometre daha ilerletmişti ve Çin'in her karşı saldırı girişimi başarısızlıkla sonuçlanıyordu çünkü Japon kuvvetleri daha iyi donatılmıştı ve moral üstünlüğü vardı.

Japonya 1941 yılında Pearl Harbor'a saldırana kadar Amerika Birleşik Devletleri'ne resmen savaş ilan etmemişti. O zamandan beri Japonya, Pasifik'i korumaya odaklanmak için Çin'deki askerlerini geri çekmektedir. Japonya'daki harekat 1945'te Japonya'nın nükleer bombalarla bombalanıp (Bkz; Nagazaki ve Hiroşima) hem Çin'e hem de Amerika'ya teslim olmasına kadar sona ermedi, ancak Çin o noktada korkunç bir durumdaydı. Amerika II. Dünya Savaşına girdiğinden beri Çin ordusuna silah (çoğunlukla tank) sağlayarak yardım etmiş ve sayıca üstün Japon birliklerini püskürtmesini sağlamıştır.