ABD Yarım Asır Sonra Ay'a Geri Döndü

Intuitive Machines'in uzay aracı Odysseus 73 dakikalık bir inişin ardından Ay'ın güney kutbuna yakın bir yere iniş yaptı.

odysseus ay inişi
Odysseus'un Ay'daki konsept görüntüsü

Amerika Birleşik Devletleri 50 yılı aşkın bir süre sonra Ay'a geri döndü. Saat 18:24'te robotik Odysseus Ay yüzeyine otonom olarak iniş yaptı ve ardından görev kontrol ile telsiz iletişimi kurulurken 13 dakikalık gergin bir boşluk yaşandı.

IM-1 görevinin bugünkü inişi, 1972'deki Apollo 17'den bu yana ABD'nin Ay'a iniş yapan ilk aracı oldu. Aynı zamanda özel sektöre ait ve işletilen bir uzay aracı tarafından gerçekleştirilen ilk Ay inişi olarak da tarih kitaplarına geçti.

Aynı zamanda biraz da çetrefilli bir görevdi. Yakın zamanda gerçekleşen Peregrine iniş görevinin Dünya atmosferinde yanarak talihsiz bir şekilde sona ermesinin ardından, Nova-C sınıfı iniş aracı Odysseus ("Odie" lakaplı) otonom modda Ay'ın güney kutbuna 300 km mesafedeki iniş alanına inişini gerçekleştirirken Mission Control'de hissedilir bir endişe vardı.

Bu gerginliğin bir nedeni iniş aşamasında planlanan iletişim kesintisiydi, ancak teknik bir faktör de vardı. Yerleşik iniş navigasyon sistemi Ay'a sekiz günlük yolculuk sırasında bir arıza yaşadı, bu nedenle uçuş mühendisleri iniş aracının sistemini ticari yükün bir parçası olan NASA'nın Hassas Hız ve Menzil Algılama için Navigasyon Doppler Lidar (NDL) deneyine bağlamak için bir yazılım yaması yapmak zorunda kaldı.

Böylece, başlangıçta yeni bir lazer güdümlü iniş navigasyon tekniğinin gösterimi olan şey aniden kritik kullanıma itildi.

IM-1I'den Ay'ın görüntüsü.

İnişten iki dakika sonra Odysseus'tan beklenen sinyal gelmeyince dram zirveye çıktı. Bir başka arıza ihtimalinin belirmesiyle birlikte, Görev Kontrol çeşitli prosedürleri uyguladı ve araçtan herhangi bir yaşam belirtisi araması için İngiltere'deki Goonhilly Yer İstasyonunu uyardı.

Ardından, saat 18:37'de, Odysseus'un yapımcıları Intuitive Systems, Malapert A kraterindeki iniş alanında iniş aracıyla temas kurulduğunu doğruladı.

Intuitive Machines sözcüsüne göre, "Odysseus'un yeni bir evi var."