Osteoartrit Nedeniyle Aşınan Dizler İçin Burun Kıkırdağı Kullanılıyor

Bir klinik araştırma, osteoartrit nedeniyle ciddi şekilde yıpranmış diz eklemlerini yenilemek için burun kıkırdağının kullanımını araştıracak.

Yazar Burcu Kara
Osteoartritli bir dizin diyagramı
Osteoartritli bir dizin diyagramı

Burundan alınan az miktarda kıkırdağın yaralı dizleri onarmak için kullanılabileceğini gösteren araştırmacılar, bu tekniğin osteoartrit nedeniyle ciddi şekilde yıpranmış eklemleri yenilemek için kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak üzere yakında bir klinik çalışma başlatacaklar. Başarılı olması halinde prosedür, bu güçten düşürücü durum için alternatif bir tedavi olabilir.

Uyluk kemiği (femur) ve kaval kemiğinin (tibia) birleştiği diz ekleminin önündeki küçük kemik olan patella, femurun üstündeki troklear oluk adı verilen bir olukta durur. Diz büküldüğünde ve düzleştirildiğinde patella bu oluğun içinde ileri geri kayar.

Kaygan eklem kıkırdağı uyluk kemiğinin uçlarını, troklear oluğu ve patellanın alt tarafını kaplayarak yumuşak bir hareket sağlar. Ancak patellofemoral osteoartritte (PFOA) kıkırdak aşınır ve iltihaplanır. Şiddetli vakalarda, aşınma altta yatan kemiğin açığa çıkmasına neden olur.

Almanya'daki Julius-Maximilians-University (JMU) Würzburg'dan araştırmacılar, yıpranmış diz kıkırdağını onarmak için burundan alınan kıkırdağı kullanarak yakında bir klinik deney başlatacaklar.

Würzburg Üniversite Hastanesi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Bölümü Başkanı Doçent Oliver Pullig, "Hastalarımızın burun septumundan küçük bir kıkırdak parçası alıyoruz, yapısal olarak destekleyici bir kolajen matriks üzerinde kültürlüyoruz ve kıkırdağı yenilemek için hasarlı dize dört hafta boyunca implante ediyoruz" dedi.

Burun kıkırdak hücreleri, mekanik esneklikleri açısından dizdekilere çok benziyor ve laboratuvarda kolayca yetiştirilebiliyorlar.

İsviçre'deki Basel Üniversite Hastanesi yönetiminde daha önce yapılan bir çalışmada, lokalize, açıkça tanımlanmış kıkırdak yaralanmalarında bu kıkırdak rejenerasyon yönteminin güvenliği ve etkinliği belirlenmişti. Pullig'in yeni ENCANTO çalışması – aynı isimli Disney filmiyle karıştırılmaması gereken ENCANTO, Osteoartrit Tedavisi için Burundan Kıkırdak Alınmasının kısaltmasıdır – prosedürün PFOA gibi daha karmaşık vakalarda kullanılıp kullanılamayacağını araştıracaktır.

ENCANTO klinik çalışmasının 2025 yılının başında katılımcı alımına başlaması bekleniyor. Yine PFOA tedavisini inceleyen bir başka İsviçre çalışmasının da 2024 yılının sonuna doğru katılımcı alımına başlaması bekleniyor.

Pullig, klinik araştırmanın, kıkırdak implantlarının, bölgenin bir protezle cerrahi olarak 'yeniden yüzeylendirilmesini' içeren mevcut PFOA tedavisine uygulanabilir bir alternatif olduğunu göstermesi halinde, kıkırdak dejenerasyonunun tedavisinde devrim yaratabileceğini söylüyor.

Kaynak:JMU