Abraham Lincoln'ın Köleleri Var mıydı?

Bugüne kadar yaşamış başkanlardan 12'si kariyerlerinin bir döneminde köle sahibi olmuş, bunlardan altısı da görevdeyken köle sahibi olmuştur.

Abraham Lincoln ve George B. McClellan, Maryland, Antietam'da komutanlık çadırında, 3 Ekim 1862.
Abraham Lincoln ve George B. McClellan, Maryland, Antietam'da komutanlık çadırında, 3 Ekim 1862.

Amerikan halkının kurucu babaları ve başkanları da dahil olmak üzere ilk liderlerine bakışı ve bugünün gençlerine bu figürler hakkında verilen dersler son zamanlarda yeniden inceleme altına alındı. Kurucu babaların hepsinin ülkeyi şekillendiren büyük bireyler olduğu düşüncesi yıkıldı. Gerçek şu ki, birçoğunun kölesi vardı ve köleliğe karşı savaşanlar arasında bile çoğu olmasa da birçoğu Afrikalı Amerikalılara karşı ilkel görüşlere sahipti. Dahası, bugüne kadar yaşamış başkanlardan 12'si kariyerlerinin bir döneminde köle sahibi olmuş, bunlardan altısı da görevdeyken köle sahibi olmuştur.

Abraham Lincoln, kölelik konusu açıldığında adı sık sık gündeme gelen başkanlardan biridir. Başkan olduğu dönemde köleliğin kaldırılmasına yol açan olaylara nezaret etmiş ve Özgürlük Bildirgesi'ni imzalamıştır, ancak NPR'nin belirttiği gibi kölelik konusundaki duyguları "karmaşıktır". Bununla birlikte, hiç köle sahibi olup olmadığı konusunda çok az tartışmaya yer vardır.

Lincoln istese bile köle sahibi olamazdı

Abraham Lincoln köle sahibi olmayan tek başkan olarak tarihe geçmiştir. Olumsuzu kanıtlamak zor olsa da – "Olmadığını nereden biliyorsun?" – ve hayatının bir döneminde bir ya da daha fazla kölesi olmuş olabileceği akla yatkın olsa da, içinde yaşadığı koşullar bunu ihtimal dışı bırakıyor gibi görünüyor.

Lincoln'ın 1809 yılında Kentucky'de yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiği ve çocukluğunu orada ve komşu Indiana'da geçirdiği belirtilmektedir. Indiana bir Birlik eyaleti olduğu için orada kölelik yasaklanmıştı ve muhtemelen ailesinin köle satın alacak parası yoktu.

Geleceğin başkanı, köleliğin yasak olduğu bir başka Birlik eyaleti olan Illinois'e yerleşecekti. Lincoln, hukuk ve siyasete odaklanmadan önce yetişkin hayatının ilk dönemlerinde haritacı, posta müdürü ve tüccar olarak çalıştı. Köle satın alabileceği Springfield, Illinois'e vardığında kölelik çoktan yasaklanmıştı. Springfield'dan Washington'a gitti ve bir daha hiç görülmedi. Lincoln başkan olduğunda hiç kölesi yoktu.