Bira köpüğünün Ardındaki Bilimsel Açıklama

Bira en az 13.000 yıldır var ve bilinen ilk ortaya çıkışı Sümer Mezopotamya'sında olmuştur. Zamanla Mısır'a kadar yayılmıştır.

bira köpüğü

En sık akla gelen köpüklü (veya baloncuk) içecek şampanya olsa da, baloncuk içeren başka birçok alkollü içecek de vardır. Örneğin bira, şampanyadan daha yüksek karbonat seviyesine sahip olabilen popüler bir içecektir. Bira yarım bardak başına yaklaşık 2 milyon baloncuk yaratırken, şampanya kadeh başına sadece 1 milyon baloncuk üretir.

Biranın genellikle aşırı karbonatlı olduğu düşünülmediğinden bu durum şaşırtıcı gelebilir. Ancak fermente içecek, hem bardağın üst kısmındaki yoğun köpükte hem de bir yudum aldığınızda yüzeyde baloncuklarla doludur. Bunun nedeni biraya alkollü içeriğini veren kimyasal süreçlerdir: Maya, alkol ve karbondioksit üretmek için şekeri fermente etmektedir. Biradan bir yudum aldığınızda, içinde bulunan karbondioksit gazı dışarı çıkar.

Biranın Kısa Tarihi

Bira sadece yaygın olarak tüketilen bir içecek değildir; aynı zamanda derin tarihi köklere de sahiptir. Bira en az 13.000 yıldır var ve bilinen ilk ortaya çıkışı Sümer Mezopotamya'sında olmuştur. Zamanla Mısır'a kadar yayılmıştır. Bu bira modern biralardan farklı olarak koyu kıvamlıydı ve çömleklerde mayalanan hamurdan yapılıyordu.

Şarap daha popüler olduğu için bira Akdeniz'in büyük bölümünde hiçbir zaman benimsenmedi, ancak Almanlar biraya bayıldılar ve MÖ 800 civarında bugünkü versiyonunu yarattılar. Modern zamanlarda bira tüm dünyada yaygın olarak tüketilen bir içecek haline gelmiştir. Bunun nedeni, dünya çapında en çok tüketilen alkollü içecek olmasıdır.

Biranın popülaritesi büyük ölçüde, biranın karakteristik mayhoşluğuna önemli ölçüde katkıda bulunan baloncuklara bağlanabilir. Taze tüketildiğinde biranın lezzetini ve kokusunu iyileştiren baloncuklar, lager biraya normal biradan daha üstün bir içim deneyimi kazandırmaktadır.

Bira Neden kKpürüyor?

Maltlanmış arpa, şerbetçiotu, maya ve su birleşerek birayı oluşturur. Bu maddelerin fermantasyonunun bir yan ürünü olarak karbondioksit üretilir. Karbondioksit gazının çoğu biranın içinde kalır ve yalnızca tüketildiğinde karbonatlaşma olarak dışarı çıkar. Bununla birlikte, içeceğinizdeki CO2'nin kaynağı sadece bu değildir. Basınçlı kutularda paketlenen içeceklerin raf ömrü daha uzundur. Bunun bir sonucu olarak biranın karbonasyon seviyesi artacaktır. Bu nedenle, tüketiciye ulaştığında bira yüksek bir karbonasyon seviyesine sahip olur.

Bira baloncukları bardağınızın boyutuna ve şekline bağlı olarak farklı şekilde dağılır. Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre baloncuklar, karbondioksit gazının bardağın çatlaklarında ve kusurlarında toplanması ve ardından içecekle birlikte yükselmesiyle oluşur. Bira içme deneyimi, kullanılan bardağa bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Bu baloncuklar, şampanya baloncuklarının aksine, biranın yüzeyine olan yolculukta hayatta kalır. Biranın yüzey gerilimi glikoproteinler tarafından düşürülür ve bu da baloncukların birbirine tutunmasını kolaylaştırır. Bu nedenle şampanyanın üstü pürüzsüz kalırken biranın üstünde köpük oluşur. Biranın içi genellikle hava ile doludur, yani bir dahaki sefere birkaç bira içtikten sonra kendinizi geğirirken gördüğünüzde sebebini anlamış olacaksınız.