Adobe, PDF'ler İçin Herkesin Kullanması Gereken Yapay Zekayı Kullanıma Sunuyor

Adobe Salı günü Reader ve Acrobat uygulamalarında PDF'ler ve diğer belgeler hakkında özetler üretebilen ve soruları yanıtlayabilen bir yapay zeka asistanı başlattı.

Yazar Ali Artur
adobe pdf ai yapay zeka

PDF dosyaları mevcut internet deneyiminin en kötü yanlarından biri. Ne onlardan kaçabiliyoruz ne de onlar olmadan kendimizi rahat hissedebiliyoruz. Ancak artık ChatGPT, Microsoft Copilot ve Google Gemini gibi üretken yapay zeka ürünleri mevcut olduğuna göre, PDF belgelerini – özellikle de kaçınılmaz olarak uğraşmak zorunda kaldığımız daha büyük olanları – çözmemize yardımcı olması için yapay zekayı kullanabiliriz.

Ne şanslıyız ki Adobe, tek işi PDF dosyalarını işlemek olan bir Yapay Zeka Asistanı yarattı. Ve bu hepimizin beklediği üretken yapay zeka aracı olabilir. Bu arada Adobe, dünyada yaklaşık 3 trilyon PDF dosyası olabileceğini söylüyor. Bu, tüm bu verileri yönetmek için yapay zekanın kullanılmasını gerektirecek kadar açık.

Büyük PDF dosyalarını ChatGPT'ye veya başka bir yere aktarmak yerine, bu yeni duyurulan AI Assistant gibi yerleşik bir aracı kullanmayı tavsiye edebiliriz. En azından teoride.

Bu yerleşik sohbet robotu, dijital belgelerdeki verileri işlemek için özel olarak uyarlanabilseydi daha da iyi olurdu. Yeni Adobe Yapay Zeka Asistanı böyle bir şey olabilir ve yakında bunu test edebileceğiz.

Adobe, Reader ve Acrobat müşterilerinin "AI Assistant beta sürümünden çıktığında yeni bir eklenti abonelik planı aracılığıyla AI Assistant özelliklerinin tamamına" erişebileceğini söylüyor. Bu PDF AI sohbet robotu size ekstra ücrete mal olacak, ancak abonelik için ödeme yapmaya değebilir.

Adobe'nin Yapay Zeka Asistanı ile bir PDF
Adobe'nin Yapay Zeka Asistanı ile bir PDF dosyasının içeriği hakkında sohbet ederken. Görüntü kaynağı: Adobe

Ancak karar vermek için zamanınız olacak. AI Assistant beta sürümü şu anda Acrobat Individual, Pro ve Teams müşterileri tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. Acrobat Pro deneme sürümleri AI Assistant beta sürümüne erişimi de içerecek.

Şu anki AI Assistant İngilizce'yi destekliyor, diğer diller de gelecek. Reader içindeki AI Assistant ise önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak.

Adobe AI Assistant PDF
Adobe AI Assistant PDF'leri sizin için özetleyebilir. Görüntü kaynağı: Adobe.

Ancak AI Assistant beta testinin ne kadar süreceği belli değil. Ya da AI Assistant'ın bundan sonra ne kadara mal olacağı.

AI Assistant PDF dosyalarını özetlemek, alıntılar sunmak ve bilgi bulmak için kullanılabilecek. AI Assistant ayrıca bu PDF belgelerindeki bilgileri dışa aktarabilecek ve e-postalar ya da sunumlar için hazır hale getirebilecek.

Ayrıca Adobe, müşteriler veri toplamayı tercih etmediği sürece AI Assistant'ın sohbet robotunu eğitmek için PDF içeriğini saklamayacağını veya kullanmayacağını söylüyor. Bu, ChatGPT veya diğer alternatifler yerine Adobe'nin AI Assistant'ını kullanmak için bir başka neden olabilir.