Nothing Phone 2a'nın Tasarımı ve Özellikleri Sızmış Olabilir

Sızıntılar doğruysa bu çekici ve güçlü bir telefon olabilir.

Yazar Ali Artur
Nothing Phone 2a

Önümüzdeki haftalarda piyasaya çıkması beklenen en yeni Android akıllı telefonlardan biri bir amiral gemisi değil. Piyasadaki en iyi orta sınıf telefon olmak isteyen orta sınıf bir cihaz. Bu, şirketin birkaç gün önce tanıtımını yapmaya başladığı Nothing Phone 2a.

Geleneksel bir şekilde, Nothing birkaç gün önce 5 Mart lansman etkinliğini duyururken uygun bir fiyatın ipuçlarını verdi. Nothing ayrıca tasarımı da sergiledi.

O zamandan bu yana Nothing Phone 2a fiyatı sızdırıldı ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Phone 2a'nın tasarımını da gösteren yeni bir sızıntı var. Kaynak göz önüne alındığında, görsellerdeki Phone 2a'nın aynısı olmasa da gerçeğine yakın olması muhtemel.

Phone 1 ve Phone 2 modellerinde hiçbir şey birkaç net tasarım ilkesi oluşturmadı. Cihazlar nispeten benzer görünüyor ve bize Apple'ın iPhone 12'den bu yana kullandığı tasarımı hatırlatıyor. Benzersiz tasarım öğeleri telefonun arka tarafında bulunabilir. Arka kısım şeffaf ve Nothing, akıllı telefonu kullandıkça yanan Glyphys kullanıyor.

Eğer bir Nothing Phone gördüyseniz, kendisinden ne bekleyeceğinizi biliyorsunuzdur. Gerçekten de Nothing, Glyphys ve şeffaflığın Nothing Phone 2a tasarımının bir parçası olacağını, bazı şemaları da dünyayla paylaştığı bir video teaser'da gösterdi. Ancak şirket telefonun nihai tasarımını göstermedi.

Bu haftaya geldiğimizde, ünlü sızıntı sayfası OnLeaks, SmartPrix ile işbirliği yaparak Phone 2a'nın sözde tasarımını paylaştı.

Görüntülerde de görebileceğiniz gibi, telefonun şeffaflık ve Glifler içermesi öngörülüyor. Ancak Pixel 2'nin karmaşık Glyph sistemi yerine arka tarafta yalnızca üç aydınlatma alanı var.

Dikkat çekici derecede farklı olan şey ise çift lensli kamera yerleşimi. Telefonun köşesinde dikey bir yönelim yerine, üç Glif ile çevrili dairesel bir kamera modülü elde ediyoruz.

Şeffaflık konusuna gelince, Phone 2a selefi kadar şeffaf değil. Elbette tasarım 5 Mart'a kadar doğrulanamayacak. Ancak OnePlus'ın birkaç gün önceki tanıtımında YouTube'da yayınladığı aşağıdaki şemalara dikkatinizi çekeceğiz. Yatay kamera yerleşimine ve kıvrımlı bileşene göz atın. Yukarıdaki renderlara benzer görünüyorlar.

Nothing Phone 2a
YouTube'daki bir Phone 2a tanıtımında yer almayan tasarım şemaları. Kaynak: Nothing

Raporda telefonun özelliklerinden de bahsediliyor. Görünüşe göre Nothing Phone 2a, 120Hz yenileme hızına sahip 6,7 inç Full HD OLED ekran, Dimensity 7200 Pro çip, 8/12GB RAM ve 128/256GB depolama alanı, arkada iki adet Samsung 50 megapiksel Isocell kamera, 32 megapiksel selfie kamerası, 5.000 mAh pil ve 45W kablolu şarj hızlarına sahip olacak.

Phone 2a ayrıca IP54 suya ve toza dayanıklılık derecesine sahip olacak ve Android 14 tabanlı Nothing OS 2.5.2'yi çalıştıracak.

Bu özellikler orta sınıf bir cihaz için mantıklı olsa da henüz doğrulanmadı. Ancak Nothing bu hafta başında Phone 2a'nın benzersiz bir Mediatek Dimensity 7200 Pro çip üzerinde çalışacağını açıkladı.

Son olarak rapor, telefonun Hindistan'da 23.999 Rs veya yaklaşık 289 $'a mal olacağını söylüyor. Avrupa'dan gelen bir Nothing Price 2a fiyat sızıntısı, en ucuz modelin bölgede 349 €'dan (375 $) başlayacağını söyledi. Her iki rakam da Phone 1'in 500 doların altında satılan orijinal fiyatının altında.