Adolf Hitler Mussolini ile Tanıştıktan Sonra Neden Ağladı?

Metresi Petacci'nin anlattığına göre Mussolini Hitler'i "iyi" ve "özünde duygusal biri" olarak nitelendiriyordu.

Yazar Burcu Kara
mussolini hitler

II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'nın kötü şöhretli lideri Adolf Hitler'in bir diktatör, bir psikopat ve söylendiğine göre bir ağlak olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Hitler o sırada Mihver tarafında savaşan İtalyan faşist lider Benito Mussolini ile tanışmıştı.

Savaşın sona ermesinden bu yana, Adolf Hitler'in karakterinin, hıçkıra hıçkıra ağlama eğilimi de dahil olmak üzere pek çok şaşırtıcı yönü ortaya çıkmıştır. Hitler'in ilk suluboya resimlerinin ve eskizlerinin birçoğu günümüze ulaşmıştır. Hayatının bir noktasında sanatçı olmayı arzuluyordu. Genç adamın ulvi yaratım hedefleri vardı ama başarısızlığa mahkum edildi.

Hitler aynı zamanda bir tür sağlık delisiydi; fiziksel durumunu iyileştirmek için sigara, alkol ve hatta etten uzak duruyordu. Ancak Hitler her zaman sağlıklı bir yaşam tarzına sahip değildi. Büyük olasılıkla afyon bağımlısıydı.

mussolini hitler
Hitler ve Mussolini, Alman ve İtalyan ordusunun ortak geçit töreninde, 1940.

Tüm bunlar bir bütün olarak ele alındığında, Hitler'in karakterine dair daha incelikli bir çerçeve sunuyor. Öte yandan Hitler'in Benito Mussolini ile tanıştığında gözyaşı döktüğünü bilmemiz onun itibarını ya da mirasını olumlu yönde etkilemeyecektir.

Adolf Hitler'in İtalya sevgisi

Mussolini'nin metresi Claretta Petacci yazılarında Hitler'in onu gördüğünde gözyaşlarına boğulduğunu söylemiştir. İddiaya göre Mussolini, Petacci'ye 1938'deki ilk görüşmelerinde "Hitler'in gözlerinde yaşlar" gördüğünü söylemiştir. Peki, bu gözyaşlarına sebep olan neydi?
.
Hitler'in 1920'lerden itibaren Mussolini'den büyük ölçüde ilham aldığı ve onun nihai güç arayışını taklit etmeye çalıştığı görülmüştür. Hitler'in Mussolini ile görüşmesi bu yüzden bu kadar önemliydi ve tek sebep bu değildi. Bazı tarihçiler, Hitler'in savaştan sonra İtalya'nın sanatına duyduğu hayranlık nedeniyle bu ülkeye yerleşmeyi planladığını düşünmektedir.

Hitler ve Mussolini'nin Yahudilere ve diğer beyaz olmayan insanlara karşı derin bir nefreti vardı. İkilinin 1930'ların sonundaki ilk buluşmalarında muhtemelen konuşacak çok şeyleri vardı. Petacci'nin anlattığına göre Mussolini Hitler'i "iyi" ve "özünde duygusal biri" olarak nitelendiriyordu.

Ancak bu, Holokost sırasında milyonlarca Yahudi'nin öldürülmesi emrini veren bir adam için kendimizi kötü hissetmemize neden olmamalı. Bu sadece genel olarak bir canavar olarak nefret edilen bir adam hakkında büyüleyici bir ayrıntıdır.