Adolf Hitler Neden Güzel Sanatlar Akademisi'ne Alınmadı?

Hitler'in sanat okuluna kaydolmasını sağlamak için bir tür zaman makinesi kullanır mıydınız?

Bu konu klasik tarihsel fikir egzersizlerinden biri: Eğer zamanda bir yolculuk yaparak bebek Hitler'in dünyaya gelmesini önleyebilecek olsanız onu öldürür müydünüz? Daha büyük acılardan kurtulmaya yardımcı olabileceği akla uygun, ancak bu sadece bir varsayım. Bununla birlikte, etik açıdan daha az belirsiz ve daha az bilinen olmakla birlikte, benzer nedenlerle kafanızın kaşınmasına neden olabilecek başka bir versiyon daha var: Hitler'in sanat okuluna kaydolmasını sağlamak için bir tür zaman makinesi kullanır mıydınız?

Adolf Hitler daha çok ölümcül bir diktatör olarak görülse de, onun da sanatsal hevesleri vardı ve gençliğinde Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'ne iki kez başvurdu. Okul 1907'de adayların %75'ini kabul etmişti, Hitler ise başarısız olan 28 adaydan biriydi. Eğer %76'lık bir kabul oranı olsaydı dünyada daha az ızdırap yaşanacaktı. Gelin Hitler'in başarısız sanatsal çabalarına bir göz atalım.

Adolf Hitler Sanatçı Olmak İstiyordu

Göl kıyısındaki ev, Adolf Hitler
Göl kıyısındaki ev, 1910, Adolf Hitler

Nazi lideri Adolf Hitler liseyi yarıda bıraktı ama kendi yeteneklerine inanmaya devam etti ve sonunda iz bırakma umuduyla Linz'den Viyana'ya taşındı. Ne yazık ki bir değil iki kez reddedildi ve Viyana sokaklarında barınmak zorunda kaldı.

Hitler'in sanat okulundan neden atıldığını kesin olarak bilmiyoruz, ancak oradaki öğretmenlerin çizimlerini "yetersiz" bulduklarını biliyoruz. Bir eleştirmen Hitler'in sanat eserlerini "çok silik" olarak nitelendirmiştir ki bu garip ama doğru olmayan bir ifade tarzıdır. Bunun nedeni, kabul çizim sınavlarının çoğunlukla dini imgelerden oluşması olabilir. Amerikalı yazar John Gunther 1938'de şöyle diyordu: "Bunlar yavan, ritim, renk, solukluk ya da ruhani hayal gücünden tamamen yoksun. Bunlar mimar eskizleridir: acı verici ve kusursuz taslaklar; daha fazlası değil."

Hitler insan modellerine karşı neredeyse hiç empati göstermezken, bina resimlerinin ve eskizlerinin geometrik hassasiyeti, sanat akademisindeki öğretmenlerinden en az birinin kariyerini değiştirme önerisinde bulunmasına neden oldu. Ne yazık ki mimar olmak, Hitler'in lisede başarısız olduğu bazı matematik derslerini tekrar alması anlamına geliyordu ki bu da hiç ilgisini çekmiyordu.

Adolf Hitler'in Başarısız Sanatsal Çabasından Sonra Olanlar

Münih'teki Eski İkamet Avlusu, Hitler, 1914.
Münih'teki Eski İkamet Avlusu, Hitler, 1914.

Hitler okuldan reddedildi ve kendini evsizler barınağında buldu; burada diğer başarısız sanatçılar gibi kitsch üretmeye başladı. Viyana'nın kartpostal görüntülerini kopyalayarak ve şehrin resimlerini ziyaretçilere ve resim çerçevecilerine satarak geçimini sağladı.

Tarihçiler, yıllar sonra iktidara gelmesine neden olacak öfkeli antisemitizmle ilk kez Viyana sokaklarında, Avusturya'nın mali zorluklarını büyüttükleri için Yahudileri suçlayan I. Franz Josef'in söylemlerinde karşılaştığına inanıyor. Hikayenin geri kalanı bu noktada çok iyi bilinmektedir: Hitler Alman ordusuna katılmış ve bu da siyasi bir kariyerin kapısını açmıştır.

Hitler'in, Yahudilerin ve Bolşeviklerin "yozlaşmış" eserleri olarak gördüğü çağdaş sanata karşı başlattığı kamusal haçlı seferi, Führer olsa bile eski estetik kaygılarını bırakmadığını gösteriyordu. 1937'de çağdaş sanatın durumundan o kadar rahatsız olmuştu ki, birkaç yüz eserle Alman tarihinin en başarılı sanat sergilerinden birini düzenledi.

Hitler yaşamı boyunca yaklaşık 2.000 resim üretti ve bunların büyük bölümü korunarak yüz binlerce dolara (örneğin; Art News) satıldı. Gerçi Hitler'in umurunda olmazdı ama bundan maddi bir çıkar sağlamadığı da kesindi.