Adolf Hitler'in Beslenme Tarzı

Adolf Hitler tarihteki en acımasız vejetaryenlerin başında gelir.

adolf hitler diyet

Basitçe ifade etmek gerekirse, Adolf Hitler insanlık tarihinin en kötü düşmanı olmuştur. Nazi Partisi'nin lideri olarak Üçüncü Reich'ın yükselişinde, Almanya'nın II. Dünya Savaşı'ndaki etkinliğinde ve ardından gelen soykırımda çok önemli bir rol oynamıştır. Çoğumuz bunu zaten biliyorduk, ancak Hitler'in hayatıyla ilgili çok daha az bildiğimiz birçok ayrıntı var.

Son 75 yılda hakkında çok fazla yayın yapıldığı için Hitler'in hayatı, hatta yemeğinin en küçük ayrıntıları hakkında bile zengin bir bilgi birikimi var. İlk başta önemsiz gibi görünse de, Führer'in beslenme düzeni gerçekten oldukça enteresan ve önemlidir.

Neredeyse her yönden, bir vejetaryen

1930'ların başında Nazilerin iktidara yükselişi sırasında Hitler'in sağlığı pek iyi değildi. Çok sinirli olduğu için çok fazla titriyor ve çok fazla terliyordu. Bu nedenle beslenme düzenini değiştirmeye karar verdi. Ancak ete karşı büyük bir tiksinti duymaya ve bunu "ceset yemek" olarak tanımlamaya başladı. Hatta kendi parti üyeleri et yediğinde onlarla dalga geçerdi.

Bu nedenle Hitler vejetaryen bir diyete geçti. Düzenli olarak yediği yemekler arasında yumurta, spagetti, yulaf, haşlanmış meyveler, salatalar, çorbalar, sebze pudingleri ve süzme peynirli fırında patates gibi şeyler vardır.

Belirleyici özelliklerinden biri olan tiksinti, et bazlı gıdalara karşı duyduğu genel nefrette kendini göstermektedir. Führer'in gereksiz gördüğü her şeyi ortadan kaldıran klinik bir adam olduğunu ve bu eğiliminin gıda ihtiyaçlarının çok ötesine geçtiğini hepimiz biliyoruz.

Adolf Hitler'in ev sevdiği yemek olan ciğer köftesiydi ve bunun et yemezdi.

Hitler'in çikolata sevgisi

Diğer pek çok kişi gibi Hitler de tatlı ve atıştırmalık yemekten hoşlanırdı. Tatlılar onun zayıf noktasıydı; bir noktada her gün 1 kilograma yakın çikolata yiyordu. Hatta bazen bir toplantıdan çıkıp tek başına çikolata yemeye giderdi.

Bu eğilim içeceklerinde de devam etti. İçecek olarak çay, özellikle de nane ve papatya çeşitlerini tercih ederdi, ancak krem şantili sıcak çikolata içmekten de hoşlanırdı. Geceleri onu uyutmadığı için kahve içmezdi.

Dahası, Almanlar Hitler'in asla alkol kullanmadığına inandırılmıştı. Bu kesinlikle doğru değildir. Führer zaman zaman bira ve şarap içerdi, ancak alkol tüketimi çok düşüktü.

Hitler keyif düşkünü olabilirdi ama asla aşırıya kaçmazdı. Çok fazla kilo alırsa bunun popülaritesine zarar vereceğinden endişeleniyordu. Nazi rejimi, ülkenin geri kalanıyla birlikte Hitler'in diyetini de politize etti.

Hitler diyetinin sonuçları

Hitler iğrenmekten zevk alan bir adamdı. Ete duyduğu nefret, Yahudiler, çingeneler, etnik azınlıklar veya engelliler gibi hakir gördüğü gruplara karşı tavrına da yansıyordu.

Tatlılara olan sevgisi normalliğin ferahlatıcı bir parçası gibi görünebilir, ancak kamusal kişiliğini korumak için ne pahasına olursa olsun aşırı yemekten kaçınmaya dikkat ediyordu. Bu nedenle, Adolf Hitler'in diyetinin sandığınızdan daha fazla etkisi olmuştur.