Afrika'nın Elmas Kaynakları Nasıl Bu Kadar Zengin?

Elmas bakımından zengin olan Afrika'nın aynı zamanda ekonomik olarak dünyanın en fakir bölgelerinden biri olması şaşırtıcıdır.

Yazar Burcu Kara
afrika'da elmas arayan işçiler
İşçiler 15 Haziran 2001'de Sierra Leone, Kenema yakınlarında hükümet kontrolündeki bir elmas madeninde elmas arıyor.

Elmas dünyanın en değerli minerallerinden biridir ve Afrika en seçkin ve değerli mücevherleri arayanlar için vazgeçilmez bir yerdir. "Karanlık kıta" lakabı, Afrika'nın geniş sınırları içinde var olan sayısız çözülmemiş gizemi ifade eder. Kıtanın muazzam elmas rezervleri, kıtanın en gizemli yönlerinden biridir.

Bu elmasların çıkarılmasının birçok Afrikalının hayatında kan dökülmesine ve kargaşaya yol açtığını ve onlara "kanlı elmaslar" lakabını kazandırdığını duymuş muydunuz?Elmas bakımından zengin olan Afrika'nın aynı zamanda ekonomik olarak dünyanın en fakir bölgelerinden biri olması şaşırtıcıdır. Peki, Afrika'nın neden diğer tüm bölgelerden daha fazla elmasa sahip olduğu sorusunu hiç düşündünüz mü?

Afrika'nın Elmas Zenginliği

afrika'da elmas arayan işçiler
İşçiler 15 Haziran 2001'de Sierra Leone, Kenema yakınlarında hükümet kontrolündeki bir elmas madeninde elmas arıyor.

Afrika'daki birçok ülke, kıtanın elmas kaynaklarının bolluğu nedeniyle önemli elmas üreticileridir. Dünya elmas arzının yaklaşık üçte ikisinin Afrika'da çıkarıldığı bildirilmektedir.

Başka bir deyişle. Afrika'nın elmas rezervleri, birçok farklı malzemenin bulunduğu, ancak bunların sadece bir dilimde toplandığı büyük bir pizza gibi düşünülebilir.

Afrika kıtasındaki birkaç ülke elmas endüstrisinde önemli oyunculardır. Bunlar arasında Botsvana, Güney Afrika, Angola ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti bulunmaktadır.

Dünyanın elmas rezervlerinin zenginliğine rağmen, elmas ticareti yapan endüstri sıklıkla insan hakları ihlalleri, silahlı çatışma ve hatta soykırımla ilişkilendirilmiştir. Tüm bunlar, Afrika'nın elmas zenginliğinin ardındaki kanlı geçmişin üzücü hatırlatıcılarıdır ve refah vaadine gölge düşüren bir tarihtir.

Afrika'nın Elmas Zenginliğinin Jeolojisi

elmas dünya manto oluşumu
Elmaslar, Dünya yüzeyinin yaklaşık 161 kilometre altında, karbonu elmasa dönüştürmek için doğru miktarda basınç ve ısı sağlayan Dünya'nın mantosunun erimiş kayasında oluşur.

Kıtanın uzun jeolojik tarihi nedeniyle Afrika'da bol miktarda elmas bulunmaktadır. Afrika'nın elmas zenginliği büyük ölçüde tektonik hareketlere bağlanabilir.

Dünya'nın tektonik plakaları, sürekli hareket eden ve yer değiştiren bir yapbozun devasa parçaları gibidir. Aşağıda gezegenimizin yüzeyini oluşturan tektonik plakaların görüntüleri var. İki devin birbirine çarpması gibi; çarpıştıklarında okyanustan görkemli dağlar ortaya çıkıyor ve şiddetli volkanlar patlıyor. Ancak bu çarpışmalar elmas oluşumu için ideal koşulları da beraberinde getirebiliyor.

Dünya'nın tektonik plakalarını gösteren resim.
Dünya'nın tektonik plakalarını gösteren resim.

Afrika'daki elmasların çoğu, tektonik faaliyetlerin elmas oluşumu için elverişli koşullar yarattığı kıtanın güney ve orta kesimlerinde bulunabilir.

Elmaslar, karbonun Dünya'nın mantosu içinde son derece yüksek sıcaklıklara ve basınçlara maruz kalmasıyla oluşur. Elmaslar daha sonra magma ve elmasları yüzeye taşıyan volkanik borular olan kimberlit boruları aracılığıyla yeryüzüne taşınır.

Kimberlit Boruları ve Elmas Oluşumu

Kimberlit "boruları" tepede genişleyen bir havuç şeklindedir.
Kimberlit "boruları" tepede genişleyen bir havuç şeklindedir. Görsel: KGS.

Kimberlit boruları dünyanın birincil elmas kaynağıdır ve Afrika'da bol miktarda bulunurlar. Kimberlitler magnezyum, potasyum ve elmas oluşumu için gerekli diğer elementler açısından zengin volkanik kayaçlardır. Dünyanın derinliklerinden gelen magma kabuktan yukarı doğru yükselip yüzeyde patladığında bu borular oluşur.

Elmaslar Dünya'nın mantosunda, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta oluşur. Kimberlit magmasının patlaması elmasları yüzeye çıkarır. Bu elmasların çevredeki kayalarda birikmeye devam etmesi elmas yataklarını oluşturur.

Elmas yaratma süreci pasta yapmaya benzer. Karbon açısından zengin magma pasta hamuru gibidir ve Dünya'nın mantosu da bir fırın gibidir. Karbon kristalleşerek elmasa dönüşür, tıpkı pasta hamurunun dünyanın mantosunda bulunan aşırı sıcaklık ve basınçlara maruz kaldığında sertleşerek turtaya dönüşmesi gibi.

Elmaslar kimberlit boruları aracılığıyla, tıpkı bir turtayı fırının kapağından çıkarmamız gibi yüzeye çıkarılır.

Milyonlarca yıl boyunca erozyon ve ayrışma yüzeydeki katmanları soyarak alttaki elmasları ortaya çıkarır. Topraktan çıkarıldıktan ve rafine edildikten sonra elmaslar bugünkü değerli mücevherler haline gelir.

Sonuç

kimberlit elmas
Elmaslar dünyanın mantosunun derinliklerinde oluşur ve kimberlit kayaları aracılığıyla yüzeye çıkar.

Afrika'nın elmas bakımından bu kadar zengin olması inanılmaz. Sanki yeryüzü bize bu kıtayı bir hediye olarak vermiş gibi. Elmaslar pastanın üzerindeki krema gibidir ve yeryüzü onları Afrika'nın üzerine serpiştirmiştir. Değerli taşlar sadece jeolojik süreçlerin karmaşıklığının somut bir kanıtı değil, aynı zamanda güzellik ve refahın da sembolüdür.

Afrika elmas bakımından zengin olmasına rağmen çok sayıda insan hala yoksulluk içinde yaşamaktadır. Bu, güzel bir elmas kolyeye sahip olup da karnını doyuracak parası olmadığı için evsiz kalmak gibi bir şey. Yine de sorun elmasların kendisi değil; bunu unutmamak çok önemli. Sorun, onları kötüye kullanan insanların şiddet yanlısı ve açgözlü olmasıdır.

Milyonlarca yıllık karmaşık jeolojik süreçler Afrika'ya elmas zenginliğini kazandırmıştır. Çıkarılmaları savaş ve yoksulluğa katkıda bulunmuş olsa da, bu elmasları oluşturan jeolojik süreçleri tanımak önemlidir. Elmaslar yeryüzünün doğal süreçlerinin güçlü bir simgesi olsa da, elde edilmeleri sırasında insanların ödediği bedeli asla unutmamalıyız.