Ağustos ayının ismi nereden geliyor?

İmparator Augustus, en başarılı hamlelerini yaptığı takvimdeki bir ayı, kendi ismiyle onurlandırmıştır.

Ağustos, takvimde bir kişinin adını taşıyan iki aydan biridir: Augustus Caesar. Oysa diğer ayların çoğu ya sayıların ya da tanrıların adını taşır. Bununla birlikte, birçok Romalı için Augustus o dönemde tanrısallığa en yakın şeyi temsil ediyordu. Temmuz ise amcası Jül Sezar (Julius Caesar)'dan geliyor.

Bunun nedeni Augustus Caesar'ın genellikle Roma'nın en iyi yöneticisi olarak kabul edilmesidir. Roma Senatosu'nun ona olan yüksek saygılarının bir sembolü olarak Latince'de "kutsal" veya "büyük" anlamına gelen Augustus adını verdiği bilinmektedir.

Doğum adı Gaius Octavius Thurinus olan Augustus, amcası Julius Caesar'ın ölüm haberini aldığında henüz 17 yaşındaydı. Genç yaşına rağmen Roma'daki hizipleri kendi kontrolü altında birleştirmeyi başardı ve ülkenin tek hükümdarı oldu. Yönetimi 40 yıl sürdü ancak bu süre zarfında Roma İmparatorluğu'nu iki katına çıkararak Britanya Adaları'ndan Hindistan'a kadar genişletti. Dahası, yönetim geniş kapsamlı sonuçları olacak dramatik değişiklikleri yürürlüğe koydu. Augustus, nüfus sayımı yapmak ve vergi toplamak için düzenli, kayıtlı yöntemler oluşturdu. Çabaları sayesinde, "tüm yollar Roma'ya çıkar" atasözünün ortaya çıkmasına neden olan devasa bir yol ağı inşa edildi.

MS 8 yılında Augustus bilinçli bir şekilde August adını benimsedi.

August'un orjinal adı nedir?

Bu yaz ayını başka bir isimle düşünmek zor, ancak antik çağda gerçekten bir adı vardı: Sextilis. British Museum'un bildirdiğine göre, altıncı ay ya da Latince Sextilis, kendisinden önce gelen Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık gibi aylarla aynı düzeni izliyordu. Benzer şekilde, Latince "beşinci ay" anlamına gelen Quintilis, Temmuz ayının eski adıydı.

Augustus bu ayın başarılarının çoğunu en iyi şekilde temsil ettiğini düşünüyordu, bu nedenle bu ayı kendi adaşı olarak ilan etti. Örneğin, M.Ö. 30 yılında ayın ilk ve ikinci haftalarında, taht için başlıca rakipleri Antonius ve Kleopatra yenildi ve intihar etti.

Temmuz ayının adı amcası Julius Caesar'ın adıyla değiştirildiğinden, muhtemelen bir sonraki ay olarak Ağustos seçilmiştir. Birbirini izleyen ayların geçişiyle Roma İmparatorluğu'nun hükümdarlığı bir soyaçekim duygusu geliştiriyordu. Ağustos aynı zamanda Augustus'un öldüğü aydı ki bu oldukça ironiktir. MS 19 Ağustos 14'te İtalya'nın Napoli bölgesinde hayata veda etti.