Kleopatra'nın kocaları hakkında bilgiler

Tarihin en ünlü kraliçesi Kleopatra'nın aşkları ve evlilikleri, hükümdarlığından daha çok konuşulmuştur.
The Meeting of Antony and Cleopatra (1885), by Lawrence Alma-Tadema

Güzelliğiyle ilgili varsayımlar her zaman başarılarını gölgede bırakmış olsa da Kleopatra, kraliçelere özgü bir otoriteyi elinde bulunduran en tanınmış tarihi kadınlardan biridir. Tarihçiler, filozoflar ve akademisyenler yüzyıllar boyunca bu Mısır firavununun kayıtlı tarihte ilk kez nasıl ortaya çıktığı konusunda spekülasyonlar yapmışlardır. Kleopatra'nın siyasi zekası gibi gerçekten çok daha etkileyici nitelikleri vardı ve bunlar çok daha iyi hikayeler oluşturdu. Dahası, onun siyasi yükselişi ve çöküşü evlilik geçmişiyle iç içe geçmiştir. Bu ikisi mümkün olan her şekilde birbirinden ayrılamaz.

Kleopatra kraliyet ailesinde doğdu, krallığı miras aldı ve ardında binlerce yıllık anıtlar ve efsaneler bıraktı, ancak tarihi ününü bir gecede kazanmadı. Kleopatra'nın XIII. Ptolemaios'tan XIV. Ptolemaios'a kadar uzanan evlilik serüveni ve hayatına serpiştirdiği diğer önemli sevgililer, hükümdarlığı boyunca yaşadığı iniş çıkışlar nedeniyle daha çok bir sinüs dalgası gibi görünen otoritesinin zirvesine ulaşmasına yardımcı olmuştur. Bu durum, saltanatının ve kendi hayatının sona ermesinde eşit derecede sorumlu sayılabilir.

Kleopatra'nın ilk kocası XIII. Ptolemaios

Kleopatra, XIII. Ptolemaios'un kız kardeşi-eşi.
Kleopatra, XIII. Ptolemaios'un kız kardeşi-eşi.

Kleopatra'nın iktidara yükselişinin zamanlaması pek çok kişi için şok ediciydi. Babası Kral XII. Ptolemaios Auletes MÖ 51 yılında öldüğünde Kleopatra henüz 18 yaşındaydı. Doğal olarak, Kleopatra Mısır'ı kontrol etmekle görevli tek kişi değildi. Babasının zamansız ölümünün ardından Kleopatra ve küçük kardeşi XIII. Ptolemaios Theos Philopator krallığın yönetimini ortaklaşa ele geçirdiler. İktidarı ele geçirdikten sonra kardeşlerin kısa bir süre sonra evlendikleri varsayılsa da, bu durum göründüğünden daha az nettir. Her şey, eğer evlendilerse bile bunun çok mutlu bir birliktelik olmadığına işaret etmektedir.

Sonunda, XIII. Ptolemaios'un danışmanları kız kardeşinin Mısır'da iktidarı paylaşmasını istemediklerine karar verdiler ve onu Suriye'ye kaçmaya ikna ettiler. Kleopatra kolay lokma değildi ve bu yenilgiyi kabullenmedi; bunun yerine, muhtemelen kocasının hakaretine misilleme yapmak için kendi ordusunu topladı. İç çatışmalar Julius Caesar iktidara gelene kadar devam etti.

Sezar, General Pompey'in ölümünün ardından XIII. Ptolemaios ile iletişim kurmaya başlasa da, ancak daha sonra Kleopatra ile ittifak kurdu. Bu arada, onun yönetimi altında Ptolemaioslar birbirleriyle olan savaşlarına son verdiler. XIII. Ptolemaios'un sonunda kız kardeşinin askerlerinden kaçmaya çalışırken boğulduğuna inanılmaktadır.

Bilinen en önemli ilişkisi; Jül Sezar (Julius Caesar)

jül sezar'ın ölümü
Jül Sezar Senato'daki muhalif çete tarafından öldürülmüştür.

Kleopatra ve Jül Sezar'ın, hiç evlenmemiş olmalarına rağmen, XIII. Ptolemaios ve IV. Ptolemaios'un hükümdarlıkları boyunca hayatındaki olayları birbirine bağlamaya yardımcı olan bir aşk ve siyasi ilişkileri vardı. Sezar, Pompey'i Ptolemaios İmparatorluğu'na kadar takip etti ve burada genç kral, kız kardeşini sonsuza dek sahneden sürerken yanında kalması için ödül olarak rakibinin kellesini ona verdi. Bu durum bir başarısızlıktı. Kleopatra'nın bir hizmetçinin onu bir halıya sarıp Sezar'ın yatak odasına götürmesi ve Sezar'ın onunla yatmasıyla işler tamamen değişti . Artık önde gelen bir Romalı ile verimli bir aşkın başlangıcı söz konusuydu.

Hem Sezar hem de Kleopatra Ptolemaios İmparatorluğu'nun mali kaynaklarına ihtiyaç duyuyordu; Sezar'ın borçlarını ödemek için, Kleopatra'nın ise kendisini koruması için ordusuna ihtiyacı vardı. Romantik bir balayından sonra hamile kaldı. Kleopatra'nın IV. Ptolemaios ile zina ilişkisi Ptolemaios İmparatorluğu vatandaşlarının hoşuna gitmedi, bu nedenle çift hızla Roma'ya doğru yola çıktı.

Kleopatra Roma'da olmasına rağmen Julius Caesar'ın öldürülmesini engelleyemedi. Roma'da kalmak ya da güçlerini Mısır'a geri göndermek artık bir seçenek değildi. Bunun yerine, en az kendisi kadar tehlikeli olduğunu düşündüğü evine döndü.

İkinci kocası aynı zamanda erkek kardeşi olan XIV. Ptolemaios

Caesarion
Kleopatra ve Julius Caesar'ın oğlu Caesarion'un dev bir taş başı Cincinnati Müze Merkezi'nde sergileniyor.

XIV Ptolemaios'un Kleopatra'nın bilinen erkek arkadaşları arasında en az dikkat çekeni olduğuna inanılır. XIII. Ptolemaios öldükten sonra evlendiler ve Kleopatra birçok insanın Julius Caesar'ın çocuğu olduğuna inandığı Ptolemaios Caesar'ı doğurdu. Kleopatra'nın ikinci evliliği bir kardeşle olmuştur, zira Ptolemy XIII onun erkek kardeşidir ve ilk eşinden çok daha gençtir. Kraliyet ailesi içinde bu tür evlilikler o dönemde çok tipikti. Kleopatra, yaşamı boyunca iki erkek kardeşiyle evlenmesinin yanı sıra, bir akrabalık ilişkisinin de çocuğuydu. Ancak Kleopatra'nın dört çocuğundan hiçbirinin erkek kardeşlerinden olmadığı tarihi kayıtlarda yer almaktadır.

Kleopatra küçük bir cinayet çılgınlığına girişti. Küçük kız kardeşi Arsinoe'nin XIII. Ptolemaios'u öldürdüğünden şüphelenilmektedir ve XIV. Ptolemaios'u da öldürtmüş olması muhtemeldir. Kleopatra, Sezar'ın ölümünden sonra Mısır'a döndüğünde XIV. Ptolemaios'u ölü bulur. Her şeyin yoluna girmesi için kendisini ve Sezar'ın oğlu Caesarion'u ortak hükümdar yaptı.

Bu sırada monarşisi biraz sallantıdaydı, ancak Ptolemaios kraliçesinin şansına, Julius Caesar suikasta kurban gittiğinde Roma'da kargaşa yaşanıyordu ve imparatorluk parçalanmak üzereydi. Bu durum onun ve son sevgilisi için bir tür sonun başlangıcı olacaktı.

Son sevgilisi Marcus Antonius (Mark Antony) gibi intihar etti

kleopatra-olumu
Kleopatra'nın ölümü.

Mark Antonius ve Jül Sezar (Julius Caesar)'ın evlatlık oğlu Octavianus arasındaki kavga Roma İmparatorluğu'nun üçe bölünmesine yol açtı. Octavianus, Antonius ve Lepidus'un her birinin bir bölgeyi yönetmesi -üçüncüsü Lepidus'a aitti- ve hiçbirinin çok iyi anlaşamıyor gibi görünmesi, Antonius ve Kleopatra'nın ilk tanışmalarından büyük ölçüde sorumludur.

Kleopatra, Antonius'un kaynaklarını ve konumunu istiyordu ve Ptolemaios kraliçesi, krallık üzerindeki sallantılı iddiasını güçlendirmek için Roma desteğine ihtiyaç duyuyordu. Antonius'un Yunan sanatına olan ilgisini çekmek için Kleopatra özenle hazırlanmış bir gösteri düzenledi ve lider, törendeki ustalıklı performansın cazibesine kapıldı. İkili daha sonra evlenecek ve Octavianus'a kraliçenin Antonius'u mecazen bir tasmayla tuttuğunu iddia etmek için gerekçe verecekti. ( Antonius bir aşamada Octavianus'un kız kardeşiyle de evlenmişti.) Bu durumun ardından çatışma çıktı.

Çiftin birlikteyken üç çocukları oldu. Buna ek olarak, uzun ve gösterişli bir balayı sayılabilecek bir zaman geçirdiler, özenle hazırlanmış ziyafetler verdiler ve geceleri köle kılığında sokaklarda dolaşmak gibi riskler aldılar. Ancak tüm bunlar, çiftin Octavianus'un denizden acımasız istilasına yenilmesinin ardından Kleopatra ve Antonius'un her ikisinin de intihar etmesiyle sona erdi.