Ai Hin: İlgi Çekmek İçin Hamile Taklidi Yapan Panda

Hayali gebelikler ya da yalancı gebelikler dev pandalarda gerçekten oldukça sık görülüyor.

Yazar Burcu Kara
dev panda

2014 yazında Chengdu Dev Panda Yetiştirme Araştırma Merkezi'ndeki bir dev panda hamile olabileceğine dair belirtiler göstermeye başladı. Habere göre, Tesisteki Ai Hin adlı dev pandalardan biri iştahını kaybetti ve daha az aktif hale geldi. Bakıcıları pandanın hamileliğinin belirtilerini görür görmez onu ayrı bir odaya kapattılar ve günün her saati ona ekstra özen göstermeye başladılar. Ekstra içecekler, daha düşük sıcaklıklar ve bireyselleştirilmiş bakım, paketin bir parçasıydı.

Ai Hin hamile gibi davranmanın faydaları olacağını anlamış olmalı, çünkü bakıcıları sonunda hamile olmadığını anladı. Chengdu'daki tesiste panda yetiştiriciliği konusunda uzman olan Wu Kongju'nun ileri sürdüğü gibi, bazı "akıllı pandalar" yaşam kalitelerini artırmak için [sahte hamileliği] kendi yararlarına kullandılar. Ai Hin, sahte hamilelik geçirdiği anlaşılmadan önce hamile olduğu için iki ay boyunca daha fazla bakım gördü.

Dev Panda Türlerinde Hayali Hamilelik Yaygın Bir Durum

panda

Hayali gebelikler ya da yalancı gebelikler dev pandalarda gerçekten oldukça sık görülüyor. Edinburgh Hayvanat Bahçesi'ndeki dev panda projesinin başkanı Iain Valentine, bir pandanın hamile olup olmadığını anlamanın zor olduğunu söylüyor: "Biyokimyaları oldukça karmaşık. Panda yalancı gebelik faktörüne sahip olduğundan, bu türde hormonları gebelik için bir biyogösterge olarak kullanmak imkansızdır".

Çin'deki dev panda araştırma ve koruma merkezinin müdürü Zhang Heming, bazı pandaların hormonlarının hamile gibi davranmalarına yol açtığını iddia ediyor. Söylediğine göre, "Pandaların yaklaşık %10 ila %20'si bu durumu yaşıyor. Döllenmeden sonra anne pandanın sağlığı kötüyse, hamilelik sona erecek, ancak sanki bekliyormuş gibi davranacaktır". Bu sahte gebelikler sadece pandalar arasında değil, nesli tükenmekte olan ayılar arasında da yaygın bir durumdur.

Ai Hin'in Hormon Düzeyleri Çok Yüksekti ve Bu Durum Hamileliğe İşaret Ediyordu

Ai Hin'in bakıcıları onun hamile olduğunu düşünerek yanılmadılar çünkü bu rolü oynuyordu. Tüm hayvanlarda gebelik fizyolojik olarak progestron hormonuna bağlıdır. Hamileliğini doğrulayan basın açıklamasında, Ai Hin'in diğer semptomlara ek olarak "progestasyon hormonunda artış" yaşadığı belirtildi.

Panda Ai Hin'in daha fazla yiyecek elde etmek için hamilelik numarası yaptığını düşünmek hoş olsa da, veriler onun gerçekten hayali bir hamilelik yaşadığını gösteriyor. Pandaların neslinin tükenmekte olduğunun düşünülmesinin en önemli nedenlerinden biri, onları üretmenin ne kadar zor olduğudur. Koruma çabalarının amacı, dev pandaların sağlıklı bebekler doğurmasını kolaylaştırmaktır, ancak yukarıda da belirtildiği gibi, insanların kontrolü dışında olan ve hamileliğin tam dönemine ulaşmasını engelleyebilecek değişkenler vardır.