Kemiği Siyaha Çeviren Nadir Hastalık

Diş hekimine giden Tiktok fenomeni, kemiklerinin siyaha döndüğünü öğrendi.

Yazar Burcu Kara
siyah kemik hastalığı
Siyah kemik hastalığı nadir görülür ve ancak kemik açığa çıktığında keşfedilir.

Meşhur Kara Ölüm'ün (hıyarcıklı veba) Avrupa'yı vurmasından sonraki yıllarda hastalık tüm dünyayı kasıp kavurdu. Hastalığa yakalanan insanlarda korkunç siyah çıbanlar çıktı, yüksek ateş görüldü, kontrolsüzce titrediler ve hastalık orman yangını gibi yayıldığı için çoğu zaman öldüler. Kara Ölüm kesinlikle korkunç lakabının hakkını vermiştir. Günümüzde nadir görülen bir durum olan minosiklin siyah kemik hastalığı, kemiklerde belirli bir tür siyahlaşma ile bağlantılıdır.

"Kemiklerim simsiyah. Vücudumdaki tüm kemikler simsiyah" diyen Archiebeshort (Archie) adlı TikTok kullanıcısı geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarında bir video yayınladı. Archie, gelişmekte olan yirmilik dişlerinin neden bu kadar siyah olduğunu öğrenmek için doktora gitti ve cevabın aşırı şeker alımından kaynaklanmadığını öğrendi. "Çenemin siyah olduğu ortaya çıktı. Doktoruma göre kafatasımın geri kalanı ve kemiklerimin çoğu da öyle." diyerek açıklamasını tamamladı.

Minosiklin Siyah Kemik Hastalığı Nedir?

Minosiklin tedavisine bağlı oral mukozal pigmentasyon:
Minosiklin tedavisine bağlı oral mukozal pigmentasyon.

Archie ergenlik çağındayken akne sorununu çözmek için minosiklin olarak bilinen bir ilaç kullanmıştır. Doktorlar hastalığın izini hayatının bu dönemine kadar sürebilmişlerdir çünkü siyah kemik hastalığının, bu maddenin hızlı bir şekilde alınmasıyla kemiklerin tamamen siyahlaşmaya başlamasıyla ortaya çıktığı bilinmektedir. Journal of Orthopaedic Surgery and Research'e göre, bu durum nadiren gözlemleniyor ve hasta derisinin altında siyah bir iskeletle dolaştığını fark ettiğinde kesinlikle şok geçiriyor.

Uzmanlardan oluşan bir ekip 2012 yılında kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra, "Minosiklin ile kemiğin siyah pigmentasyonunun, gelişen kemikte oksitlenmiş ilaca bağlanan ferrik demir yoluyla meydana geldiği düşünülmektedir" sonucuna varmıştır.

Ayrıca yetişkin kemikte ilacın aromatik halkasının bozunmasından kaynaklanan çözünmez kinin birikimi de söz konusudur. Tüm bunlar çok fazla teknik dil ama basitçe, minosiklin kişinin vücudunda emilmeye başladığında kemiklerde meydana gelen kimyasal değişiklikler kemiklerin siyahlaşmasına neden olur.

Siyah Kemik Hastalığı Yaşamı Tehdit Ediyor mu?

Siyah kemiklerin tespit edilmesinin kötü bir haber olduğunu düşünmekte tamamen haklısınız. Yani, cidden, ne tür bir hastalık beyaz kemiklerinize bunu yapar ve sonra sizi yaşatmaya devam eder? Bu, içeriden vuran ve fark edilmeyen yeni, ölümcül bir hastalığın ilk işareti mi? Ancak neyse ki durum böyle değil. Bir grup araştırmacı Ortopedik Cerrahi ve Araştırma Dergisi'nde minosiklin siyah kemik hastalığının hiçbir zaman ölüme veya ciddi sağlık sorunlarına yol açmadığını bildirdi.

Bununla birlikte, bu durum dişlerin rengini bozabilir ve bu da bu alışılmadık teşhisi alan kişiler için sıkıntı yaratabilir çünkü kimse siyah dişlerle toplum içine çıkmaktan hoşlanmaz (tabii ki Cadılar Bayramı hariç). Bununla birlikte, basit diş beyazlatma stratejilerinin bu gibi durumlarda etkili olduğu görülmüştür.