Akıllı Kedi Barınağı Yapay Zeka ile Çalışıyor

Yapay zeka o kadar akıllı ki bir kedinin herhangi bir fiziksel travması, cilt sorunları ve iltihabı olup olmadığını anlayabiliyor.

Yapay zeka destekli akıllı kedi barınağı

Bir çoğumuzun evde tüylü bir arkadaşı var, peki ya uyumak için bir yere ihtiyaç duyan sokaktaki hayvanlar? Çin'in Google'ı olarak bilinen teknoloji devi Baidu, onların hayatlarını sonsuza dek değiştirecek yapay zeka destekli şaşırtıcı bir kedi barınağı hazırladı.

Yapay Zeka Destekli Akıllı Kedi Barınağı

Yapay zeka destekli akıllı kedi barınağı
Prototip şimdiye kadar sorunsuz çalışıyor

Baidu, dünya çapında tanınan bir Çinli internet şirketi ve bir arama motoru. Şirket dolayısıyla yapay zeka üzerine uzmanlaşmış durumda ve şimdi tamamen yeni ve ilginç bir alana giriş yapıyor gibi görünüyor: Kedi barınakları.

Şirketin mühendislerinden Wan Xi, sokak kedilerine zorlu kışları atlatmaları için su ve sıcak bir yuva bulabilecekleri bir barınak vermek istedi. Bu büyük bir rüyaydı. Ancak kendisi bunu gerçekleştirmeye kararlıydı.

Sert Kışlarda Sokak Kedileri

Akıllı kedi barınağı yapay zeka ile çalışıyor
Düzenekte her şey düşünülmüş

Wan, uzun süre tasarım üzerinde çalışmakla meşgul olmuş. Kendisine bu ilhamı veren Çin'in sert kışlarıydı. Özellikle Pekin'de bu mevsimler oldukça zorlu geçiyor ve hava düzenli olarak -4 derecelerin altına iniyor. Bu da kediler gibi sokak hayvanlarına bırakılan suların donması demek.

Tasarlanan yeni barınak suyu 26 derecede tutacak şekilde tasarlandı ve bir kerede birden fazla ziyaretçi olması durumunda sürekli olarak bol miktarda taze oksijen sağlamak için bir hava akımı sistemine sahip.

Kedi Barınağı Her Bir Türü Tespit Edebiliyor

Peki bu AI (yapay zeka) kedi barınağı nasıl çalışır? Wan 174'e kadar kedi türünü tespit edebilen bir sistem oluşturdu. Yapay zeka kedi türünü tanımladığında ancak o zaman barınağın kapıları açılıyor ve ziyaretçinin girmesine izin veriliyor.

Akıllı kedi barınağı yapay zeka ile çalışıyor
Barınakta birden fazla kedi bulunabiliyor

Başka hiçbir hayvanın içeri girmesine izin verilmemesi hayvanların güvende oldukları anlamına geliyor. Barınak aynı anda birden çok kediyi barındıracak şekilde inşa edilmiş.

Yaralı Olanlara Anında Destek

Hepsi bu da değil. Yapay zeka o kadar akıllı ki bir kedinin herhangi bir fiziksel travması, cilt sorunları ve iltihabı olup olmadığını anlayabiliyor.

Eğer hasta bir kedi sığınağa girerse, bir gönüllü ekip otomatik olarak bilgilendiriliyor ve kedilere ihtiyaç duydukları yardımı vermek üzere çağrılıyor. Tüm kediler akıllı barınaktan diledikleri zaman ayrılabiliyor. Bu da gün boyunca gelip gidebilecekleri bir yuvaları olduğu anlamına geliyor.

Bazen bunun gibi küçük eylemler dünyada büyük farklar yaratır. Bu kedi barınağı şimdilik minik bir örnek olmasına rağmen, zaman içinde tüm dünyadaki sokak hayvanları için önemli bir dönüm noktası haline gelebilir.

Akıllı kedi barınağı yapay zeka ile çalışıyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/bilim