Amerikan Enginar Savaşları: 1930'larda Enginar Ticaretini Mafya Kontrol Ediyordu

Kaliforniyalı yetiştiricilerin hepsi mafya ile çalışmaya istekli değildi. Bu yüzden Terranova'nın haydutları tarlaları satırlarla kesmeye, enginar sevkiyatlarını nakliye sırasında soymaya ve şoförleri dövmeye başladı.

Half Moon Körfezi yakınında bir enginar çiftliği

21 Aralık 1935'te Fiorello LaGuardia, devasa bir sebze pazarını görmek üzere Bronx'a gitti. Yirmi beş polis memurunun eşlik ettiği adam bir kamyonun üzerine çıktı ve bir duyuru yaptı. Bronx Terminal Pazarı'nda 26 Aralık 1935'te enginarın "satışının, sergilenmesinin ve bulundurulmasının" şehir genelinde yasaklanacağını ilan etti. Yasak, Enginar Savaşları olarak hatırlanacak bir savaşın son perdesiydi.

Yenilebilir çiçek başları yaklaşık bir el büyüklüğünde olan bir devedikeni bitkisi olan enginarın doğum yeri Akdeniz'dir. İtalya, dünya enginarının büyük çoğunluğunun üretiminden sorumludur. Kısa bir süre içinde çok sayıda İtalyan göçmen Amerika Birleşik Devletleri'ne geldi ve bu insanlardan bazıları Cynara scolymus yetiştirdi. 1900 yılına gelindiğinde enginarlar iyi iş yapıyordu, ancak sebze pazarında aykırı bir ürün olarak kaldılar.

Doğu Yakası'nda, New York ve New Jersey gibi yerlerde enginar özellikle İtalyan göçmenler arasında popülerdi. Ancak Kaliforniya'da, yaklaşık 4.000 km uzakta Batı Kıyısı'nda, elverişli iklim nedeniyle enginar yetiştiriliyordu. San Francisco'nun yaklaşık 40 km güneyinde bir sahil kasabası olan Half Moon Bay, enginar yetiştiriciliğinin merkez üssüydü.

Enginarın Amerika'da Hakimiyete Tırmanışı

Ciro Terranova (1888–1938)
Ciro Terranova (1888–1938), ABD'ye hakim olmak için mafya bağlantılarını kullanan bir Sicilyalıydı. 1920'ler ve 1930'larda enginar pazarı.

Half Moon Bay Enginar Birliği, 1917 yılında Kaliforniyalı enginar üreticileri tarafından dağıtımı koordine etmek amacıyla kuruldu. Böylece Amerikan enginar pazarının büyük çoğunluğunu kontrol ederek fiyatları yukarı çektiler. Kâr marjı hayret vericiydi. New York'ta tek bir enginar, San Francisco'daki beş sentlik (bugün için 1,15 dolar) muadilinin on katına mal oluyordu. Dolayısıyla enginar kârlı bir metaydı. Mafya bile bunu fark etti. Özellikle de "Enginar Kralı" olarak tanınacak olan Ciro Terranova (1888-1938).

Genovese klanı olarak adlandırılan Morello ailesi Terranova'nın ailesiydi. Onlar, diğer üç aile ile birlikte Amerikan Cosa Nostra'sını (Amerikan Mafyası) kontrol etmeye devam ettiler. Ciro Terranova 1920'lerde enginar ticaretindeki kar potansiyelini gördü ve ilk başta New York'ta ve tüm Doğu Yakası'nda, üretici tüccarlardan haraç talep ederek satışları tekelleştirmeye çalıştı.

Kısa süre içinde tüm Doğu Yakası enginar pazarına hakim olmayı planladı. Bunun için Union Pacific Produce Company gibi şirketler kurdu. Buna ek olarak Terranova, ithalatçıları kendi işletmesine sadece enginar sağlamaları için tehdit etti ve baskı yaptı. Benzer bir şekilde, Doğu Yakası'ndaki manavları da sadece kendi enginarlarını satın almaları için korkuttu. Bunu reddedenler dövülmeyi ya da kaçırılmayı göze almak zorundaydı.

Amerikan Enginar Savaşları

Half Moon Körfezi yakınında bir enginar çiftliği, Kaliforniya, 1938.
Half Moon Körfezi yakınında bir enginar çiftliği, Kaliforniya, 1938.

1920'lerde Enginar Kralı'nın başarılı bir şirketi vardı. Doğu Yakası'ndaydı ve Half Moon Bay Enginar Derneği'nin Kaliforniya'daki yetiştiricilerinden gelen malzemelere güveniyordu, ancak muazzam kazançlar onu tatmin etmeye yetmiyordu. Bu yüzden adamlarını Kaliforniya'ya gönderdi ve çiftçileri, Terranova'ya enginarlarını satmadıkları takdirde mahsullerini yok etmekle tehdit ettiler.

Asıl enginar savaşı 1930'da başladı. Terranova ve Union Pacific Produce Company'nin beklentilerinin aksine, Kaliforniyalı üreticilerin hepsi onlarla çalışmaya istekli değildi. Bu yüzden Terranova'nın haydutları tarlaları palalarla kesmeye, enginar sevkiyatlarını yolda soymaya ve şoförleri dövmeye başladı. O dönemdeki raporlar Kaliforniyalı enginar yetiştiricilerinin neredeyse her gün saldırıya uğradığını gösteriyordu.

Enginar tarlalarına giden yollar Half Moon Bay şerifi tarafından korunuyordu, ancak kalabalık sonunda galip geldi. Half Moon Bay Enginar Derneği 1935 yılında teslim oldu ve tüm enginarlarını o zamana kadar piyasayı ele geçirmiş olan Terranova'ya teslim etti.

Enginar Yasağı Kavgayı Durdurmak İçin Tasarlandı

New York Belediye Başkanı Fiorello LaGuardia (1882-1947
Eski New York Belediye Başkanı Fiorello LaGuardia (1882-1947). LaGuardia 1934 yılında New York belediye başkanlığı seçimlerini kazandı. 1945 yılına kadar görevine sadakatle hizmet etti. Görsel: AP Photo/Harry Harris.

Ardından 1934 yılında New York Belediye Başkanı Fiorello LaGuardia (1882-1947) sahneye çıktı ve şehirdeki organize enginar suçlarıyla mücadele etmeyi hedef haline getirdi. Ve kendini sahnenin merkezine koymakta ustaydı. 21 Aralık 1935'te New York'un sebze pazarında bir kamyonun arkasından enginar yasağını ilan etti. İki polis memuru ona eşlik etti ve konuşmasını büyük bir olay haline getirmek için trompet çaldı.

LaGuardia bu yasağı ilan ederek mafyaya bir mesaj göndermiş ve Terranova'nın kârlı enginar işine son vermiştir. Bölge Savcısı Thomas Dewey eş zamanlı olarak Terranova'nın bir dizi adamını tutukladı ve haklarında dava açtı. LaGuardia, Dewey ile birlikte New York'un özel savcısı olarak Mafya'nın mali desteğini kesmeye çalıştı. Enginar endüstrisinde başarılı oldu. Union Pacific Produce Company de bir antitröst davasını kaybetti.

Mafya enginardan yılda 333.000 dolar (bugün için 6,25 milyon dolar) gelir elde ediyordu.

Ancak LaGuardia'nın organize suçlara karşı elde ettiği başarılar enginar endüstrisi ile sınırlı kalmadı. Halka bir sinyal oldu ve ona büyük saygı kazandırdı, ancak mafyanın güç yapıları üzerinde çok az kalıcı etkisi oldu.

Ancak sadece üç gün sonra LaGuardia yasağı tekrar yürürlükten kaldırdı. Esnafa güvenlik ve sebzelerini artık özgürce satın alabilecekleri güvencesini verdi. Terranova ve Morello ailesi muhtemelen kendilerini güçsüz hissettiklerinden, enginar satışlarının kontrolünü geri almak için hiçbir hamle yapmadılar ve enginar savaşı sona erdi. Enginar kaçakçılığı çetesinin başı belaya girdi ve nihayetinde iflas etti.

Eş zamanlı olarak New York'ta sebzeye olan talep hızla arttı. İtalyanca konuşan topluluklar arasında bir zamanlar baskın olan statüsü aniden değişti. Çünkü o dönemde New York'ta neredeyse herkes enginarın farkındaydı ve onu denemeye hevesliydi. Tarifler ve yemek pişirme tavsiyeleri gazeteleri doldurdu. En sevdiği yemek Hollandaise soslu enginar olan belediye başkanı da yemek kitabına katkıda bulundu.