En Eski Canlı Doğum Yapan Yılan Fosili

47 milyon yıl önce yaşamış ve doğum yaptıktan kısa bir süre sonra ölmüş bir boanın en az iki bebeği vardı.

En Eski Vivipar Yılan Fosili

Araştırmacılar, canlı doğum yoluyla üreyen (Vivipar) bir yılanın bilinen en eski fosilini ortaya çıkardı. Messel Çukuru'nda bulunan Messelophis variatus fosilleri, bu türün 47 milyon yıl önce var olduğunu gösteriyor. Fosile göre, boa öldüğü sırada en az iki yavruya hamileydi. Çocukları vücudunun arka kısmına yerleşmişti ve çoktan büyümüşlerdi.

Darmstadt'tan çok uzak olmayan Messel Çukuru, iyi biçimde korunmuş yılan fosilleri nedeniyle sık sık ziyaret ediliyor. Antik yılanların kızılötesi görüşe sahip olduğuna dair kanıtlar ve bilinen en eski piton paleontologlar tarafından burada keşfedilmiştir.

Messelboa Messelophis variatus'ta paleontologlar en az iki yavruya ait kemikler keşfetmiştir (turuncu ile gösterilmiştir).

Yılanların evrimi hakkında hala cevaplanmamış pek çok soru bulunmaktadır. Bunlar arasında yılanların yavrularını yumurta yerine canlı olarak dünyaya getirmeye başladıkları dönemler de yer almaktadır. Zira o dönemde pek çok yılan türü, günümüz sürüngenlerinin çoğunda norm olmasına rağmen, yumurtlamak yerine canlı doğurmayı tercih etmekteydi. Onlar da bizim gibi yavrularını doğmaya hazır olana kadar içlerinde taşımış ve burada güvenli bir şekilde büyütmüşlerdir. Günümüze kadar yılanların bu taktiği ilk kez ne zaman kullanmaya başladığı bilinmiyordu.

Fosilleşmiş Hamile Yılan

Meselophis variatus fosilleri canlı yılanların en eski kanıtıdır.
Meselophis variatus fosilleri canlı yılanların en eski kanıtıdır.

Arjantin'in Buenos Aires kentindeki Fundación de Historia Natural'den Mariana Chuliver başkanlığındaki bir ekibin çabaları sayesinde bu muamma çözülmeye yaklaşıyor. Hamile boa fosili paleontologlar tarafından 47 milyon yıllık Messel Çukuru tortullarında bulundu. Fosil kayıtlarında ilk kez canlı bir yılan belgelenmiş oldu. Araştırmacılara göre, şimdiye kadar küresel olarak sadece iki tane daha vivipar (canlı doğum yapan) sürüngen fosil kaydı bulunmuştur ve bunların hiçbiri yılan değildi.

Bu yeni tanım, yaklaşık 50 santimetre uzunluğunda olan ve Messel Çukuru'nda en sık bulunan fosil yılan türlerinden biri olan Messelophis variatus boa ile ilgilidir. Fosildeki kafatası kemiklerinden bazılarının 20 santimetreden uzun olmayan küçük boalara ait olduğu tespit edildi. Bu kemikler midenin oldukça gerisinde yer alıyor; eğer yılanın avı olsalardı, bağırsakta bu kadar geride çoktan çürümüş olurlardı ve tanınamazlardı. Yumurtlayamayacak kadar gelişmiş olan yılan en az iki yavru taşıyordu.

Çevre Koşullarına Rağmen Canlı Doğum

Ancak bilim ekibi yılan karşısında şaşkına dönmüş durumda: Viviparlık modern sürüngenler arasında neredeyse sadece soğuk ortamlarda görülmektedir. Annenin iç sıcaklığı ortam sıcaklığından daha istikrarlı ise embriyo soğuktan daha iyi korunur. Ancak Messelophis yılanı, içinde geliştiği ortam nedeniyle soğuk havayla uğraşmak zorunda kalmamıştır. Messel bölgesindeki tipik sıcaklıklar yaklaşık 20 santigrat dereceydi ve kışın ortasında bile hiçbir zaman donma noktasının altına düşmezdi.

Bilim insanları Messel çukur boasının neden canlı yavru doğurduğunu açıklayamasa da, yavrular için soğuktan korunmanın ötesinde avantajlar olabileceğini öne sürüyor. Belki de bu bölgede bulunan başka fosiller, insanların bu bilmeceyi yanıtlamasına yardımcı olabilir.