Apple App Store'daki Sahte Kripto Cüzdanı Kullanıcılardan Para Çaldı

iOS App Store'daki sahte bir kripto cüzdanı, gerçek Rabby Wallet uygulamasını kullandıklarını düşünen kullanıcılardan 100.000 doların üzerinde para çekti.

Yazar Ali Artur
rabby wallet apple ios

Apple, bir başka sahte uygulamanın daha inceleme sürecinden gizlice geçmesine izin verdi ve bu uygulama birkaç kullanıcıyı binlerce dolar dolandırmayı başardı. 16 Şubat'ta Rabby Wallet geliştiricileri, sahte bir iOS uygulamasının Apple'ın App Store'unda kripto cüzdanlarını taklit ettiği konusunda uyarıda bulundu.

İronk bir şekilde, gerçek uygulama hala Apple tarafından inceleme altındayken, sahte uygulama Apple'ın nihayet Pazartesi günü App Store'dan kaldırmasından önce günlerce yayında kaldı.

ManoloDF adlı bir kullanıcı hafta sonu boyunca Reddit'te ve Apple Topluluk forumlarında farkındalık yaratmaya çalıştı. Rabby Discord sunucusunun bir üyesi olan kullanıcı, diğer üyelerin toplamda 100.000 doların üzerinde para kaybettiğini iddia etti.

Turnssy1, Apple'ın Topluluk forumlarında "Ben de bu sabah bu dolandırıcı uygulamadan yaklaşık 5 bin usd dolandırıldım" dedi. "Uygulama daha önce birçok kez rapor edildiği ve 4 yıldır hala ayakta olduğu için herhangi bir geri ödeme yolu olup olmadığını görmek için Apple aracılığıyla bir destek talebi oluşturdum. Benim raporumdan da bir şey çıkarsa durumla ilgili bir güncelleme sağlayacağım.

Steff_Zug, "Sahte Uygulamayı kullandım ve 24 bin dolar kaybettim, bu çok acı verici ve Apple beni hayal kırıklığına uğrattı, çünkü sahte bir uygulama gerçek olandan önce App Store'a girdi," dedi.

Bu sahte uygulamanın herhangi bir zarar vermeden önce nasıl fark edilip kaldırılmadığı tam olarak belli olmasa da, Apple'ın inceleme sürecinde sahte bir kripto cüzdan uygulamasına izin vermesinden daha karmaşık bir plan olması ihtimali var.

ManoloDF bir Reddit yorumunda gerçekte ne olmuş olabileceğini açıkladı:

Destek biriminde çalışan birinden gelen geri bildirime göre bu bir Uzun Süreli Aldatmaca gibi görünüyor. Görünüşe göre burada olan şey, bu uygulamanın yıllar önce AppStore'da incelenmiş ve onaylanmış olması, sanırım sadece temel bir kişisel finans uygulaması, genel bir şey. Daha sonra yaptıkları şey, son zamanlarda Rabby Wallet resmi ile Phishing Wallet'a yeniden markalaşan bir "Güncelleme" (Bir mobil cüzdan yayınladıkları heyecanıyla oyun oynuyorlar) ve güncellemeleri daha önce onaylandı ve tüm bu karmaşayı yarattı.

Bununla birlikte, Apple'ın da böyle bir güncellemeyi onaylaması gerekecektir.

Bu olay, sahte LastPass uygulamasının ve film korsanlığı uygulaması Kimi'nin aylarca hayatta kalmasının hemen ardından geldi. Apple'ın bir an önce değişiklik yapması gerekiyor çünkü uygulama inceleme sürecinin eskisi kadar başarılı olmadığı açık.